سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نماینده های موافق و مخالف FATF در گفت وگو با ۱۹دی:

موافقت ها و مخالفت ها به دلیل جوسازی هاست

موافقان و مخالفان FATF همدیگر را متهم به بی اطلاعی و بدون مطالعه صحبت کردن می کنند.

فاطمه محمدی

FATF چند صباحی است که نقل محافل سیاسی شده از تریبون های نماز جمعه و مجلس و شخصیت های سیاسی گرفته تا مردم کوچه و بازار از آن سخن می گویند و دو دستگی آشکاری در کشور پدیدار شده است.

 به نظر می رسد بسیاری از مردم و حتی شخصیت های سیاسی تحت تاثیر جوی سازی ها قرار گرفته اند و بسیاری حتی در این مورد اطلاعات کافی ندارند اما موافقت و مخالفت آنان به دلیل پیروی از جناح و گروه خاص متبوعشان  است.

در این مورد با برخی از نماینده های مجلس به گفت وگو پرداختیم؛ ابتدا گفت وگوی ما با ابوالفضل حسن بیگی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به عنوان نماینده مخالف این موضوع را در ابتدا می خوانید:

·        دلیل مخالفت برخی نماینده ها با FATF چیست؟

با کمال تاسف کمتر از ۱۰ درصد نماینده ها در این مورد مطالعه و بررسی داشته اند و همواره نگاهشان در گفت وگو ها به بیان مسائل از بیرون است و این موضوع به یک جریان جناحی و خطی تبدیل شده که سم مهلکی برای امنیت، منافع، اقتصاد و وحدت ملی ماست که مسائل ملی تبدیل به حرکت های جناحی و خطی شود.

وی ادامه داد: اCFT یکی از خطرات اساسی است که به دست ترامپ قرار گیرد ابزاری برای فشار علیه مردم ایران است.

اشتباهی در سطح ملی صورت گرفته که می گویند ما باید عضو FATF شویم در صورتی که ایران عضو آن هست و از ۴۱ بند، به ۳۸ بند آن عمل می کند وچهار بند آن مغایر با آزادی های عمومی و بین الملی ایران، مغایر با منافع و امنیت ملی و تمامیت ارضی و پرستیژبین المللی ایران است که یکی از آن ها CFTاست.

متاسفانه آمریکایی ها به سپاه پاسداران، حزب الله، انصار الله و سازمان آزادی بخش فلطسطین و گروه هایی که از کشورشان دفاع می کنند لقب تروریست می دهند اما گروه هایی که تحت امر سازمان سیا و موساد هستند و خودش تولید کرده مانند منافقین، داعش، طالبان و النصره را تروریست تلقی  نمی کنند.

اگر CFTتصویب شود ابزاری در اختیار آمریکاییان و شمشیری می شود در اختیار ترامپ که همواره جمهوری اسلامی را به عنوان تروریست خطاب کند.

خارج از مجلس توهمات گوناگون و اطلاعات دروغ به مردم می دهند و می گویند اگر عضوCFT نشویم فشارهای گوناگونی خواهیم داشت در صورتی که اینگونه نیست.

هم اکنون افغانستان عضو است و همه بندها را پذیرفته است اما شاهد هستیم بدترین برخورد را آمریکا با مردم افغانستان دارند و هر گونه جابه جایی پول و با کمال تاسف از حساب شخصی مردم و شرکت ها به بهانه ها و تهمت ها و حرف های واهی پول برداشت می کنند.

·        تصویب CFT چقدر خطرناک است؟

 این مساله در آینده می تواند خطر بزرگ باشد که هر ایرانی شب بخوابد و صبح بلند شود پولی از حساب آن برداشته شود شکایت در سازمان ملل هم معلوم نیست که نتیجه دشاته باشد حساب های بانکگی نفتی شرکت های دولتی و خصوصی و افراد تسلط پیدا می کنند و اگر اعتراض کنیم حداقل رسیدگی توسط دبیرکل یک سال به طول می انجامد.

در گذشته سخن از موضوعی به نام حق الشرط بود به گونه ای که به محض اینکه سرقت از اموال مردم می شد مجاز بودی سریع از این کنوانسیون خارج شوی اما این مساله طی چهار ماه گذشته اصلاحاتی انجام دادند و پس از آن گفتند باید ۲۷ عضو اصلی رای دهند و دبیرکل بتواند اجازه دهد از کنوانسیون خارج شوید.

همه این ها نشان می دهد این معاهده استثماری و استکباری است و مردم ایران را استثمار می کند.

مردم ما شاه را بیرون کردند اما پس از گذشت ۴۰ سال از طریق CFTآمریکایی ها وارد می شوند.

مشکل دیگری که هست عربستان سعودی و اسرائیل تاکنون ناظر بر این معاهده بودند اما از دو ماه آینده عضو دائم وصاحب رای می شوند و ۲۷ رای تبدیل به ۲۹ رای می شود و آنگاه گرفتاری هایی دامن کشور و ملت را می گیرد که نمی توان از زیر بار آن خارج شد.

همانگونه که ترامپ از برجام خارج شد و خسارت های جبران ناپذیری به جمهوری اسلامی وارد شد بقیه اعضا هم مذاکره می کنند زمان می کشند و وقت های طلایی از دست می رود و شاهد خسارت های سنگینی هستیم.

·        شما گفتید با خروج از برجام به ایران خسارت وارد شد.

بله؛CFT به مراتب از برجام خطرناک تر و یکجانبه تر است زیرا دراینجا کسی حق وتو ندارد و سازمان ملل و ۱+۵ در آن حضور ندارد خودشان تصمیم می گیرند و خودشان تحریم را اعمال می کنند و به هر کسی تهمت بزنند جرم می شود و براساس آن مجاز هستند که همه حساب های جمهوری اسلامی را ببندند.

·        آیا برجام خوب بود که با خروج از آن به ایران خسارت وارد شد؟

خیر؛ دلار سه هزار تومان تا ۱۷ هزار تومان برای خروج از برجام بود.

·        پس اگر آمریکا بر سر عهد خود در برجام می ماند خوب بود؟

نه؛ برجام بد بود خروج از آن بدتر شد اگر ما مسیری را دنبال می کردیم که صاحب قدرت بودیم نمی توانست این عمل را با ما داشته باشد کمایان که آمریکا روسیه را هم تحریم کرد اما کمترین خسارت به مردم این کشور وارد شد.

·        هم اکنون جوی ایجاد شده که موافقان و مخالفان می گویند طرف مقابل از متن این معاهده اطلاع کافی ندارد در صورتی که بسیاری از نماینده های مجلس از مطلعین هستند.

کسی که از CFT مطلع است هرگز نمی گوید خوب است اگر می گویند مطلع نیستند و برداشت درستی ندارند زیرا خود و فرزندان آنان در آینده در تحریم قرار می گیرند و از ناحیه آمریکا و اسرائیل مورد سرقت مالی قرار می گیرند.

·        دلیل مخالفت آنان چیست؟

 شاید می خواهند با اعلام این موضوع پزی دهند اما با تصویب آن اشتباه بزرگ رخ می دهد و دست ما زیر ساطور آمریکا قرار می گیرد و باز باید منت آنان را بکشیم و اگر فرد سبک مغزی مانند ترامپ رئیس جنمهور آمریکا شود جایی برای مذاکره و دفاع از بیت المال و منافع ملی باقی نمی ماند

·        به نظر می رسد بسیاری از نماینده ها موافق آن باشند؛ با توجه به جو مجلس آیا CFT تصویب می شود؟

جو حاکم بر مجلس همواره اینگونه بوده که از بیرون از مجلس می آیند و اعلام می کنند اگر این اقدام نشود خطر بزرگی است و نماینده ها تحت جو قرار می گیرند و سپس پشیمان می شوند.

·        این فشارها به نظر شما از چه سمتی است؟

از ناحیه اصلاح طلبان است که شدیدا درمجلس حضور پیدا کرده اند.

·        اینگونه که شما می گویید شدیدا پس احتمال رای آوری آن زیاد است؟

تلاش خودمان را می کنیم که علیه منافع ایران اقدام نشود.

احد آزادی خواه نیز از دیگر نمایندگان مخالف این موضوع در بیان مخالفتش گفت: FATF معاهده الزام آور نیست و کشور مختار است به کنوانسیون ملحق شود یا ملحق نشود اما در فایده این باید بگوییم اگر برجام برای ما فایده ای داشت و آمریکا بر سر تعهداتش می ماند، می شد برای این موضوع هم فایده ای در نظر گرفت. اما وقتی طرف های مقابل تعهدی به ما ندارند این پیوستن جز یکسری محدودیت ها در مسیر صدور انقلاب چه سودی می تواند داشته باشد؟ و ما با این کار فقط برجام ۲ و ۳ را کلید می زنیم.

وی مرتبط بودن FATF با برجام را یکی از دلایل مخالفت معرفی کرد و در بیان دیگر دلایلش گفت: از آنجایی که ما در چیستی تروریست اختلاف داریم، اگر این کنوانسیون را بپذیریم باید بپذیریم قاسم سلیمانی و سپاه هم تروریست هستند.

حسینعلی حاجی دلیگانی هم  در مورد تصویب پیوستن به CFT در مجلس به گفت و گو پرداخت که در ادامه می آید:

·        آیا در مورد مخالفت خود با CFT تحقیقاتی داشته اید؟

با  مشورت با دانشمندان روابط بین الملل و کارشناسان مربوط به معاهدات بین الملل ما پیوستن به این معاهد را بررسی کردیم و به اشکالاتی رسیدیم  که مدت ها است آن اشکالات را بیان می کنیم اما کسی به ما پاسخ نمی دهد.

یکی از مسائلی که با آمریکایی‌ها داریم بحث داماتو است که حداکثر سرمایه گذاری در ایران را برای هر مورد ۲۰ میلیون دلار محدود کرده و یکی موضوع کاتسا است، داماتو را سال ۷۵ مصوب کردند کاتسا که نوعی خودتحریمی است و هر کسی با سپاه کار کند و یا مجموعه‌هایی که آنها اعلام کردند آن‌ها هم به عنوان طرفدار تروریسم شناخته می‌شوند و مورد تحریم قرار می‌گیرند که متاسفانه در داخل بانک ملت و بانک سپه را در ذیل همین عنوان تحریم کردند. تحریم بعدی که آمریکایی‌ها دارند چرخه دلار است و اولین تحریم را در سال ۵۹ آمریکایی‌ها انجام دادند و تا سال ۷۸ چرخه دلار وجود داشت که این‌ها اجازه می‌دادند ما بر اساس هماهنگی که کشور‌های دیگر انجام می‌دادند بتوانند مبادلات خود را با پول دلار با ما انجام دهند. ما وقتی نگاه می‌کنیم می‌بنیم که داماتو کاتسا و ... همه با هم وقتی با هم ترکیب می‌شوند می‌توانند از لحاظ سیاسی یک هم افزایی داشته باشند که کشور را از هر جهت قفل می‌کند.

ما مساله دیگری هم با سازمان ملل داریم. یکی همین بحث پالرمو هست که ظاهرش یک بحث پولشویی است، اما در عمل به اصطلاح به نوعی کنترل کشور است. پالرمو مرکز فعالیت‌های مافیایی است، آن‌ها برای مبارزه این را راه انداختند، اما در داخل کشور اقتصادمان ما را به نوعی  می خواهند قفل کنند. از طرفی بحث دیگری که این‌ها دنبال می‌کنند بحث الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تروریسم است که درواقع ۷۰ درصد آن استرداد مجرمین است. این مورد و پالرمو زمینه ساز اف‌ای تی اف هستند.

از سویی دیگر محمد علی وکیلی در موافقت با این معاهده با خبرنگار ۱۹دی گفت وگویی داشت که در ادامه می خوانید:

·        دلیل مخالفت ها با CFT چیست؟

استدلال های کافی در مورد تصویب این لایحه ارائه شده اما این موضوع به یک جدل دو طرفه سلیقه ای تبدیل شده است که اگر در ادامه راه دچار تزلزل شویم هزینه آن را خواهیم پرداخت؛ نباید هر کس بدون مطالعه تخصصی در این حوزه وارد شود

·        چرا اینقدر مخالفت در این مورد است دقیقا دو دستگی د رمجلس نمایانگر است؛ عده ای می گویند صد در صد خسارت بار است و عده ای می گویند ایران  باید به آن بپویندد؟

یک عده کاملا مخالف هستند اما عده ای دیگر کاملا موافق نیستند بلکه موافقان می گویند در مجموع هزینه و فایده که می کنیم برای کشور فای هد آن بیش از زیان آن است.

ضمن اینکه پیوستن به این کنوانسیون هزینه ای دارد اما فایده آن برای کشور بیش از ضرر آن است.

مخالفان صفر صدی عمل می کنند.

·        این مانند مخالفت ها با برجام است که ابتدا مخالفت می کردند اما پس از امضای آن، از اینکه ترامپ از برجام خارج شود باز هم مخالف بودند؟گفتند خسارت به کشور وارد شدند موقع تصویب هم مخالفت ها را می کردند؟

درست است برخی بدون مطالعه مخالفت می کنند و به این دلیل است که امروز (یکشنبه) از ۶ تا ۸ صبح جلسه کارشناسی در مجلس برپا می شود.

·        با این همه فشاری که روی نماینده ها هست و وجود پیامک های تهدید آمیز سرنوشت FATF چه خواهد شد؟

من فکر می کنم نماینده ها تصمیم خودشان را می گیرند و خیلی تحت تاثیر جوسازی های بیرون قرار نمی گیرند.

·        جوسازی های الان بیش از برجام هست؟

بله بسیار بیشتر است و مشخص نیست این همه جوسازی برای چی است؟ معلوم است که پیام های واحد از یک جای خاص دارد اینگونه گوشی نماینده های مجلس را بمب باران می کند.

محمود صادقی در گفت وگو با ۱۹دی اظهارداشت: با یک مطالعه کارشناسی می توان نتیجه گرفت که عضویت ایران در خوب است و وزارت امور خارجه نیر به ۱۶ ابهام دراین مورد پاسخ گفته است اما بازهم با آن مخالفت می شود.

استاد حقوق دانشگاه تهران ادامه داد: تبلیغات زیادی که محافل خاص عیله مبارزه با پولشویی به راه انداختند دلالت بر این دارد که اذعان دارند که در سطح گسترده مرتکب قاچاق و پولشویی و تامین مالی تروریسم هستند و نگران هستند با تصویب این لوایح جلوی آن گرفته شود.

مسعود رضایی نماینده شیراز درباره نظرات نمایندگان مخالف FATF گفت: متاسفانه برخی نمایندگان اصلا نمی دانند مسئله چیست و حتی به دنبال تحقیق هم نیستند که از موضوع سر در بیاورند که حتی این حروف، نشانه اختصاری چه کلمه ای است؟ متاسفانه امروز بسیاری از نمایندگان نه ذهنیت حقوقی دارند و نه مطالعه حقوقی و تنها بر اساس شنیده ها مخالفت می کنند.

حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی هم در این باره گفت که فشار ها بر روی نماینده ها زیاد است و پیامک های تهدید آمیز به آنان ارسال می شود که باید رای مخالف بدهید

میرزایی، شوشتری، طیبه سیاوشی، علیرضا رحیمی، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی هم موضوع را تأیید کرده‌اند.

 

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٧-١٣٩٧, ٠۶:٣۴

   

پر مبحث ترین ها