سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در گفت‌وگو با 19دی مطرح شد؛

حفظ اسلام با خرید و آزادی برده توسط امام سجاد(ع)

مدیر گروه سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: امام سجاد(ع) با خرید برده و تربیت دینی و سپس آزاد کردن آنان، افرادی را به اسلام فراخواندند تا اسلام حفظ شود.

فاطمه قراچورلو

حجت الاسلام مصطفی صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار 19دی، ضمن تسلیت فرارسیدن سالروز شهادت امام زین العابدین(ع) به روایت 25 محرم، اظهار داشت: در زمان امامت چهار امام اول تعداد شیعیان بسیار کم بود و حتی در روایت آمده مردم مرتد شدند به این معنا که از اهل بیت علیهم السلام جدا شدند.

وی با بیان اینکه در دوره امامت حضرت امام زین العابدین(ع)، یاران بسیار کمی در کنار امام سجاد علیه السلام حضور داشتند، ‌گفت: از نظر تشیع کسی که معتقد به ایشان باشد خیلی محدود بود اما مردم و حتی مخالفانشان به عنوان فقیه امام را قبول داشتند به طوری که یزید به امام سجاد(ع) احترام می‌گذاشت و به هوادارانش می‌گفت که با امام کاری نداشته باشند.

این استاد حوزه و دانشگاه ابراز کرد: مام سجاد(ع) بعد از واقعه عاشورا و در شرایط خاص و بحرانی آن زمان به دعا و مناجات با پروردگار روی آوردند و از این راه اقدام به نوعی مبارزه کردند.

مدیر گروه سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: صحیفه سجادیه بهترین اثر امام زین العابدین می‌باشد.

وی تصریح کرد: در این اثر بزرگ، امام سجاد(ع) بسیار به پیامبر گرامی اسلام(ص) درود می‌فرستند و این نشان از آن است که در آن فضای تاریخی چه میزان این کار ارزش دارد. در دوره‌ای که درود به پیامبر(ص) نهی شده بود.

حجت الاسلام صادقی افزود: حدود چهار یا پنج قیام در زمان امام چهارم شیعیان صورت گرفت و امام در هیچ کدام از آن‌ها شرکت نکردند و این به آن دلیل بود که قیام‌ها اثری نداشتند و مشکلات را افزون می‌کردند و امام باید به وظیفه اصلی خود یعنی تربیت دینی و معارفی مردم رسیدگی می‌کردند و معارف دینی و شیعه را بیان و معرفی می‌کردند.

وی بیان کرد: اواخر عمر حضرت سجاد علیه السلام افرادی به ایشان گرویدند. امام برده‌هایی را آزاد می‌کردند و به شیوه‌های گوناگون آنان را با اخلاق دینی آشنا می‌ساختند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٧-١٣٩٧, ١٠:۵۴

   

پر مبحث ترین ها