سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیش فروش ها کار خود را کرد:

بازار خودرو از سکه افتاد

بروز شده : ٨-٠٧-١٣٩٧, ١۶:٠۵    نسخه چاپی    
پس از مدتی یکه تازی خودرو در بازار، حالا دو هفته ای می شود که قیمت خودرو از سکه افتاده و روند نزولی به خود گرفته است. در این باره برخی فعالان بازار طرح های پیش فروش خودرو را دلیل اصلی می دانند و برخی دیگر حرکت کاهش رفتارهای هیجانی و سرمایه گذاری ها در بازار را عنوان می کنند.

از حدود دو هفته گذشته که طرح های پیش فروش خودرو از سوی دو خودروساز دولتی مطرح شد، بازار خودرو روند نزولی در قیمت به خود گرفت تا جایی که طی هفته گذشته برخی خودروها تا 11 میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کردند؛ البته در همین زمان هم برخی گروه های خودرویی نوسان قیمتی داشتند، اما گروه های خودرویی ایران خودرو و سایپا در بازار روند کاهشی قیمت پیش گرفتند.

بازار خودرو از تیر تا شهریور97
اگر بخواهیم اوج افزایش قیمت خودرو در نیمه اول امسال را یادآوری کنیم، باید گفت که اوج افزایش قیمت خودرو در بازار بین تیرماه تا شهریورماه امسال بوده است، به گونه ای که قیمت برخی خودروها با اختلاف قیمتی کارخانه تا بازار از حدود 5 تا 45 میلیون تومان متغیر بود که این امر به تشدید التهاب بازار انجامید و حتی باعث شد تا در برخی روزها میانگین معاملات خودرو به دلیل افزایش بی رویه و غیر منطقی قیمت خودروها به کمترین حد خود برسد.

با این حال اما التهابات بازار خودرو و افزایش دو برابری قیمت ها حدود سه ماه دوام آورد و تقریبا از نیمه های شهریورماه و با اعلام برنامه هایی همچون طرح های پیش فروش خودرو از سوی ایران خودرو و سایپا، سیر نزولی قیمت ها آغاز شد.

دلار افسار خودرو را در دست گرفت، اما باخت
ناگفته نماند که از ابتدای امسال و بیشتر سه ماهه تابستان امسال، دلار به راحتی افسار بازار خودرو را دست گرفت و با هر تنش بین المللی وداخلی که نرخ دلار صعودی می شد، قیمت خودرو نیز تحت تاثیر آن روند افزایشی به خود می گرفت. اما با عادی شدن روند افزایش نرخ دلاردر بازار، گویی دیگر بازار خودرو به این التهاب هم واکنش نشان نمی دهد و سیر نزولی قیمت ها را پیش گرفته است. برخی فعالان بازار خودرو با اشاره به آغاز روند نزولی قیمت خودرو در بازار بر این باورند که درست از روزهایی که برنامه شرکت های خودروساز مبنی بر پیش فروش حدود 90 هزار خودرو مطرح شد، به تدریج بازار روند نزولی به خود گرفت.

حالا حدود دو هفته از پیش فروش 50 هزار دستگاهی گروه خودروسازی سایپا می گذرد و چهار روز از آغاز پیش فروش 50 هزار دستگاهی ایران خودرو، از این رو انتظار می رود، هرچه بازار به تحویل این تعداد خودرو و تزریق آن به بازار نزدیک تر می شود، کاهش قیمت و به عبارتی از بین رفتن حباب بیشتری را شاهد باشد. چرا که پیش تر و درست در زمان اوج التهابات بازار خودرو، نمایشگاه داران و فعالان بازار خودرو کمبود عرضه خودرو را یکی از مهمترین دلایل افزایش بی رویه قیمت ها عنوان می کردند و حالا همان فعالان بازار پیش بینی می کنند که با تزریق هرچه بیشتر خودرو جدید به بازار، با یک تیر دو نشان زده می شود؛ به گونه ای که هم التهاب بازار مبنی بر خرید خودروی نو کاهش می یابد و هم اینکه دست دلالان برای فروش خودروهای دست دوم کوتاه تر می شود و بازار به تعادل قیمتی می رسد.

برخی دیگر از فعالان بازار نیز معتقدند که روند حرکت سرمایه گذاری ها از خودرو به سمت سایر بازارهای سرمایه ای در حال حرکت است و این امر به نفع بازار خودرو است که قیمت ها را واقعی می کند.

به گزارش خودروکار، با آغاز فصل پاییز و شروع نیمه دوم سال، به نظر می رسد بازارهای ملتهبی همچون سکه، ارز و خودرو از تب و تاب افتاده اند و به قول معروف رفتارهای هیجانی و سرمایه گذاری های بدون تفکر و از روی ترس رو به کاهش است که نمونه واضح آن، کاهش التهابات بازار خودرو و واقعی شدن قیمت ها است.

گزارشگر خودروکار؛ نگار میرکریمی

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٧-١٣٩٧, ١۶:٠۵

   

پر مبحث ترین ها