سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون عمرانی و شهرسازی استاندار قم در گفت وگو با ۱۹دی:

تبعات کارخانه های آسیب رسان دامن قمی ها را گرفته است

بروز شده : ۵-٠٧-١٣٩٧, ١١:۵۴    نسخه چاپی    
چرا باید ۱۵ درصد سوسیس و کالباس کشور در قم تولید شود؟ چرا باید کارخانه های ذوب سرب بدون استانداردهای لازم در قم مستقر باشند؟ چرا باید ۲۰ واندی کارخانه موتورسیکلت در قم باشد؟ چرا باید کوره های آجرپزی و گچپزی که بخشی از نیاز کشور را تامین می کند در قم باشد اما قم کانون ریزگرد شود و تبعات آن گریبان قم را بگیرد؟

 

فاطمه محمدی

۱۹دی: سال هاست که قم درگیر آلودگی ناشی از سرب و ریزگردها و معضل موتورسیکلت سوارهایی است که بیشتر آنان مقررات راهنمایی ورانندگی را رعایت نمی کنند و تخت های بیمارستانی و توان نیروهای امدادی و ظرفیت تخت های آی سی یو و سی سی یو را برای مردم دیگر محدود و گذشته از خسارت های معنوی و جانی، هزینه های سرسام آوری را بر جامعه تحمیل کرده اند.

سالی ۳۰۰ فوتی از سوانح رانندگی درون شهری قم که در راس آن موتورسیکلت سوارها هستند و درگیری سالانه ۳۶ هزار نفر از مردم این شهر به دلیل تصادفات بخشی از آمار تاسف باری است که گریبان مردم این شهر را گرفته است.

این مشکلات گذشته از بحث فرهنگی متوجه مسئولانی است که چه در زمینه راهنمایی ورانندگی و چه در زمینه دادن مجوزها به کارخانه های دارای آلایندگی زیاد و از بین رفتن باغات استان قم توسط مالکان و مسئولان شهرداری و خشکاندن قنات ها، مراتع و باغات به دلیل سیاست های اشتباه قم را در زمره یکی از شهرهای آلوده کشور گنجانده اند.

حال معاون عمرانی وشهرسازی استاندار قم نیز دراین باره می گوید دادن مجوز به کارخانه های سوسیس و کالباس هم بر سلامت مردم این شهر تاثیر سوء گذاشته و بر مشکلات آنان افزوده است.

واقعیتی که با مشاهده فست فودهای متعدد در گوشه وکنار شهر شاهد آن هستیم و باید تا دیر نشده برای آن چاره ای اندیشیده شود.

بر اساس قانون وزارت بهداشت سوسیس و کالباس از جمله کالاهای آسیب رسان سلامت هستند.

محسن بهشتی در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی درمورد سلامت تغذیه و سلامت جانی مردم قم به گفت وگو پرداخت.

وی با ابزار تاسف از اینکه در بخش صنعت عمده تولید موتورسیکلت در قم و تبعات آن هم در این استان است، گفت: قم یکی از قطب‌های اصلی تولید موتورسیکلت کشور است که به تبع آن تعداد موتورسواران در این استان زیاد اما استانداردهای استفاده از این وسیله در میان مردم آن رعایت نمی‌شود و فرهنگ استفاده از کلاه ایمنی و رانندگی حرفه ای کمرنگ است.

وی افزود: متأسفانه با نگاه‌های تک بعدی مسئولان استان به مسئله اشتغال بدون در نظر گرفتن پیش‌زمینه‌های سلامت، واحدها وکارخانه هایی که سلامت مردم را تهدید می کند در استان مستقر شده‌اند.

معاون عمرانی وشهرسازی استاندار قم ادامه داد: نازلترین موتورسیکلت ها به شیوه های مختلف و در اقساط بلند مدت در قم به فروش می رسد و حتی چند صباحی پیش آگهی های تبلیغاتی به در ودیوار شهر چسبانده شده بود که با روزی هزار تومان صاحب موتورسیکلت می شوید.

وی بیان کرد: ۱۵درصد سوسیس و کالباس کشور هم در استان قم تولید می‌شود که در امر سلامت استان اثر سوء دارد و سبک تغذیه مردم را با تعداد زیاد فست فودها تحت تاثیر قرار داده است.

وی تصریح کرد: همه این مسائل و مشکلات ما را به این روز انداخته و شیوع گسترده بیماری هایی مانند دیابت و سرطان ها هم به این نوع تغذیه برمی گردد.

بهشتی گفت: در بخش صنعت قانونی وجود ندارد که مجوز به این واحدها داده نشود وبه دلیل رویکرد اشتغالزایی خیلی هم نمی توان مانع تاسیس این کارخانه ها شد لذا در کارگروه استانداردسازی استان مصوب شد تا شورای برنامه ریزی در چند کارگروه مشترک استاندارد، سلامت و اشتغال تکلیف کند تا سرمایه گذارها به سمت تولید محصولات مفید هدایت شوند.

وی با تاکید براینکه پیشگیری و برنامه ریزی باید باشد، گفت: نباید واژه ممنوعیت گذاشت که سرمایه گذاران فراری شوند اما باید در کارگروه استانداردسازی استان تولیدات سلامت محور و طرح های خوب و جایگزین به سرمایه گذاران معرفی و اطلاع رسانی شود که سلامت مردم مورد خدشه قرار نگیرد.  

وی سوال های تامل برانگیزی را هم مطرح کرد که چرا باید ۱۵ درصد سوسیس و کالباس کشور در قم تولید شود؟ چرا باید کارخانه های ذوب سرب بدون استانداردهای لازم در قم مستقر باشند؟ چرا باید ۲۰ واندی کارخانه موتورسیکلت در قم باشد؟ چرا باید کوره های آجرپزی و گچپزی که بخشی از نیاز کشور را تامین می کند در قم باشد اما قم کانون ریزگرد شود و تبعات آن گریبان مدرم این شهر را بگیرد؟

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٧-١٣٩٧, ١١:۵۴

   

پر مبحث ترین ها