سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون اجتماعی وزیر بهداشت در گفت وگو با ۱۹دی:

کمبود ۱۵۰۰ تخت بیمارستانی قم تا دو سال آینده جبران می شود

بروز شده : ۵-٠٧-١٣٩٧, ١١:۵١    نسخه چاپی    
معاون اجتماعی وزیر بهداشت با تاکید براینکه باید طرح ملی مجمع سلامت با محور محله محوری به سرعت در قم اجرا شود ابزارداشت: بیمارستان های قم تا پایان این دولت به بیش از ۱۵۰۰ تخت بیمارستانی مجهز می شوند.

 

فاطمه محمدی

۱۹دی: مجمع ملی سلامت با شعار همه برای سلامت ، سلامت برای همه از با صدور بیانیه ای از ۱۱ اسفند سال ۹۵ با هدف مشارکت شهروندان در ارتقای سلامت جامعه آغاز به کار کرد و در این مدت در بیشتر استان های کشور فعالیت گسترده ای را داشته است.

استان قم آخرین استان کشور است که با برگزاری نخستین مجمع سلامت با حضور مسئولان در ۲۶ شهرویور سال ۹۷ بنا دارد این طرح را اجرایی کند.

برای پرسش از کم و کیف این طرح و نحوه مشارکت و دلیل تاخیر در اجرای این طرح برای مردم قم و کمبود تخت های بیمارستانی این استان، کمک خیرین و اطلاع از برخی اقدامات دولت در عرصه سلامت به سراغ سید محمدهادی ایازی معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی رفتیم.

گفت وگوی ما را با وی می خوانید:

هدف از ایجاد کانون های سلامت چیست؟

در این طرح به دنبال مشارکت و ارتقای سطح مهارت های مردم، تقویت روحیه خودباوری، نهادینه سازی مشارکت، بسیج، هدایت و مدیریت مردم در پاسخ به مشکلات محله ای با تاکید بر سلامت محله هستیم زیرا ساماندهی مردم در این زمینه سبب رشد و پویایی مردم می شود.

مزایای دیگر طرح مجمع ملی سلامت چیست؟

در این طرح صدای مردم شنیده می شود وهمه مورد پایش قرار می گیرند و نیازها مشخص می شود.

عدالت در سلامت این است که خدمات یکسان به مردم ارائه و به اقشار محروم رسیدگی شود؛ مانند طرح تحول سلامت که در آن اقشار محروم که بیمار بودند اما هزینه مراجعه به مراکز درمانی را نداشتند توانستند به مراکز درمانی مراجعه کنند.

نظام سلامت در کنار انجام ماموریت های موظف خود باید به سمت دو عامل اصلی «مشارکت مردمی و همکاری بین بخشی» حرکت کند تا سطح سلامت جامعه ارتقا یابد که این دو عامل ۷۵ درصد سلامت را شکل می دهد.

به منظور مشارکت مردمی باید ساختار معطوف به محلات ایجاد شود.

به عنوان مثال در کشور ما نزدیک پنج میلیون دیابتی و نزدیک به همین رقم در آستانه دیابتی شدن هستند اگر بتوان این افراد را در قالب کانون های دیابت محلات با آموزش توانمند کرد سبک زندگی خوبی را می توان برای جامعه رقم زد و پایه زندگی سالم گذاشته می شود.

اما اگر اینگونه نشود قطع عضو، نابینایی، دیالیز و به تبع آن از دست دادن شغل هزینه های کشور را بسیار افزایش می دهد و تبعات بی شماری را متوجه جامعه می کند اما آنگونه که باید این مسائل را مورد توجه قرار ندادیم.

در سال ۹۰ هشت درصد و طی دو دهه آينده نزدیک به ۲۲ درصد جمعیت کشور را افراد سالمند تشکیل خواهند داد که به دنبال آن پارکینسون و آلزایمر در جامعه ما افزایش می یابد و از امروز باید با برپایی کانون های محله برای آن برنامه داشت.

 کانون های محله در کاهش بسیاری از بیماری ها و معضلات کارایی دارد ودامنه این کانون ها می تواند گسترده شود؛ برای پایه ریزی جامعه سالم باید کانون مادر وفرزند هم در محلات تشکیل شود و همه خانم ها در آن حضور یابند.

کانون مادر وفرزند و سرمایه گذاری برای فرزندان باید از چه زمانی آغاز شود؟

هزار روز طلایی در زندگی هر فردی وجود دارد که سرمایه گذاری ها باید دراین مدت باشد.

به این معنا که از روز منعقد شدن نطفه تا پایان دو سالگی حدود هزار روز است که بالغ بر ۹۰ درصد رشد انسان در این مدت شکل می گیرد و هر چه در این مدت سرمایه گذاری شود کم است اما والدین از این قضیه آگاهی ندارند و بسیاری از آنان راه ارتباط درست با فرزند را نیاموخته اند و در کشور ما سرمایه گذاری ها زمان دانشگاه انجام می شود.

برای تحقق مجمع سلامت محله چه گروه هایی می توانند کمک رسان باشند؟

نخست نماینده های مردمی، معتمدین و امام جماعت دوم نماینده های گروه های مرجع مانند اساتید، دانشگاهیان و حوزویان و سوم نماینده های دستگاه های دولتی مانند علوم پزشکی، آموزش وپرورش، بهزیستی و کلانتری بخصوص شهرداری ها می توانند مسائل و مشکلات را برطرف کنند.

مشارکت به چه شکل می تواند انجام شود؟

سه شکل مشارکت فردی، سازمانی و خیریه وجود دارد که سواد سلامت مردم باید ارتقا یابد و زمینه مشارکت آنان در سه حوزه فراهم شود.

مجامع سلامت در همه استان های کشور برگزار شده است؟

بله؛ در ۲۹ استان و ۲۵۰ شهرستان درحال اجرا است و تنها در تهران ۳۵۴ خانه و سه هزار و۵۴۰ کانون سلامت شکل گرفته و نظام مند شده و گزارش محله ارائه ومشکلات برطرف می شود.

مسئولان قم عقب ماندگی در مجمع سلامت را جبران کنند

قم آخرین استانی است که این طرح در آن اجرا می شود؛ ‌چرا اینقدر دیر وقت به قمی ها رسید؟

قم در عرصه های مختلف در چهار دهه پس از انقلاب پیشگام بوده و در حوزه سلامت هم اقدامات خوبی انجام شده اما در تشکیل مجمع سلامت استان عقب ماندگی وجود داشت که من تردید ندارم که این عقب ماندگی با کمک رئیس دانشگاه علوم پزشکی و مسئولان استانی و با مشارکت مردم زود جبران خواهد شد.

این طرح هزینه چندانی برای سیستم های دولتی و دانشگاهی ندارد اما اگر این اقدام انجام شود پیشگیری مقدم بر درمان بودن را به صورت ساختارمند و نظام مند محقق می کنیم.

دومین مجمع ملی سلامت هم به این دلیل به تعویق افتاده است؟

بله؛ قصد برگزاری دومین مجمع ملی سلامت را داشتیم که رئیس جمهور اجازه ندادند و گفتند نخستین مجمع سلامت در همه استان ها برگزار شود باید دومین مجمع برگزار می شد اما به دلیل اینکه تنها در قم انجام نشده بود عقب ماندگی پیدا شد.

دومین مجمع ملی سلامت در شش ماه دوم سال برگزار می شود.

به طور کلی چقدر طول می کشد که عقب ماندگی های قم در عرصه سلامت جبران شود؟

یک اهتمام ویژه نسبت به قم در این دو دولت وجود دارد وتوجه به قم در اولویت قرار گرفته است.

اوایل که وزیر بهداشت به این استان آمد اعلام کرد که با کمبود ۱۵۰۰ تخت بیمارستانی، قم بیشترین عقب ماندگی در حوزه نبود این تخت ها را در کشور دارد.

با افتتاح بیمارستان امیرالمومنین(ع) در این استان حدود ۸۳۰ تخت بیمارستانی اضافه خواهد شد و با برنامه ریزی که داریم تا پایان این دولت بیمارستان های قم به بیش از ۱۵۰۰ تخت بیمارستانی مجهز می شوند ومیزان تخت های بیمارستانی قم از برخی جاهای کشور بیشتر هم خواهد شد.

امیدورایم قم مرکز گردشگری سلامت بخصوص برای کشورهای حاشیه خلیج فارس شود.

ساخت ۸۰ بیمارستان توسط خیرین

خیرین چه میزان در زمینه بیمارستان سازی کمک کرده اند؟

بخش عمده نیازهای عرصه سلامت و زیرساخت های بیمارستانی و بیشتر تجهیزات بیمارستانی و مراکز درمانی با مشارکت مردم تامین می شود؛۴۰ بیمارستان تکمیل شده و ۴۰ بیمارستان در حال ساخت است و ۷۰۰ سازمان مردم نهاد، ۹۰۰ خیریه، ۴۰۰ موسسه خیریه مشغول به فعالیت هستند.

در شش سال اخیر دو دولت فعلی چه میزان کمک شده است؟

خیرین سال ۹۵، ۱۵۰۰ میلیارد تومان و در سال ۹۶، ۱۷۰۰ میلیارد تومان به نظام سلامت کمک کرده اند.

استفاده از ظرفیت خیران ایرانی خارج از کشور هم طی تفاهم نامه ای با وزیر امورخارجه در دستور کار قرار گرفته است.

ایرانی های مقیم کشورهای حوزه خلیج فارس نیز تاکنون کمک های فراوانی بخصوص به استان فارس داشته اند.

نکته مهم دیگر این است که تمام بیمارستان های دولتی کشور در حال شکل دادن خیریه پشتیبانی بیمارستان هستند که این خیریه ها کمک بزرگی به جذب منابع برای حل مشکلات بیمارستان می کند.

قالب بیمارستان ها در مجاورت بیمارستان، ساختمان همراه سرا می سازند که همراهان بیمار که از شهرستان ها مراجعه می کنند بتوانند در آن اقامت داشته باشند.

 ۵۸ همراه سرای بیمار در این دو دولت ساخته شده است

چرا در قم در این خصوص اقدامی نمی شود؟

این اقدام با مشارکت مردم در حال انجام است اوایل که این اقدام آغاز شد ۱۳ همراه سرا داشتیم که هم اکنون به ۷۱ همراه سرا افزایش پیدا کرده است.

خیرین قمی هم ۱۰۰ میلیارد تومان کمک کردند.

 ××

فرماندار قم نیز در این باره به خبرنگار ما گفت که مجمع سلامت استان چون به عنوان دستورالعمل بود با استفاده از توان خیرین ۷۵ جلسه مجمع در قم تشکیل شده و در بیشتر آن ها مدیران دستگاه های استان بودند و فراتر از حوزه درمان در مورد آسیب های اجتماعی هم بحث شده است.

رضا سیار اظهارداشت: به دلیل اینکه خیرین خیلی نظر تبلیغاتی و رسانه ای ندارند بهترین جلسات که بیشترین کارکرد را دارد آنجا برگزار می شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا یکی از دستاوردهای ۷۵ جلسه به اطلاع رسانه ها نرسیده است گفت: حتما ان شاء الله از این پس نتایج اعلام می شود.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٧-١٣٩٧, ١١:۵١

   

پر مبحث ترین ها