سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

طی هشت سال اخیر صورت گرفت:

سهل انگاری مسئولان سر ۲۰ هزار گاو را بر باد داد

بروز شده : ١-٠٧-١٣٩٧, ٠٩:٢۴    نسخه چاپی    
طی هشت سال؛ گاوهای شیری استان قم به نصف رسید و ۲۰ هزار گاو سر بریده شد.

فاطمه محمدی

نبود یارانه، نبود فرهنگ سازی، نبود حمایت از دامدار، ثابت ماندن قیمت شیر، سوء مدیریت و بی تدبیری طی چند سال اخیر اتفاق ناخوشایندی را رقم زد وبسیاری از دامداران برای تامین هزینه های این شغل، مجبور به کشتار گاوهای شیری خود شدند.

به این منظور به سراغ چند تن از مسئولان این بخش رفتیم که حاصل گفت وگوی ما با آنان را در ادامه می خوانید:

صنعت گاو شیری در قم تحلیل رفته است

 مدیرعامل اتحادیه‌ شرکت‌های تعاونی کشاورزی دامداران استان‌ قم و کارشناس ارشد مدیریت دامپروری در پاسخ به این سوال که چرا کارخانه داران معترض هستند که شیر پیدا نمی کنند؟ اظهارداشت: به دلیل تحلیل صنعت گاو شیری و کاهش گاو مولد استان است.

محمد ایزدی در مورد چرایی کشتار گاوها گفت: قیمت شیر از سال ۹۳ ثابت بود اما هزینه های تولید دامداران هر سال افزایش داشت و دولت نیز با وجود اینکه کارخانه های فراوری شیر محصولات را گران تر می فروختند از این صنعت به بهانه عرضه وتقاضا حمایت نکردند.

وی تصریح کرد: چهار سال داد زدیم؛ به استانداری، نماینده های قم در مجلس شورای اسلامی و مسئولان دیگر گفتیم اما قیمت شیرخام افزایش پیدا نکرد ودامداران چند سال کمتر از قیمت تمام شده شیر را می فروختند.

وی در پاسخ به این سوال که چطور می شود که دامدار کمتر از قیمت تمام شده شیر را بفروشد؟ گفت: دامداران چاره ای ندارند و مدام گاوها را فروختند و علوفه خریدند و دادند بقیه گاوها خوردند به اصطلاح می گویند گاو، گاو را خورده به همین دلیل شیر این میزان کم شد.

کشتار ۴۰ درصدی گاوهای شیری استان

ایزدی در پاسخ به این سوال که چه میزان از گاوهای شیری کشتار شدند؟ بیان کرد: درصد حذف نرمال در گله های شیری ۲۰ تا ۲۵ درصد است اما در شرایط بد اقتصادی این رقم ناخودآگاه افزایش می یابد و درصد بیشتری از گاوهای مولد حذف خواهند شد این عدد هم اکنون به ۴۰ درصد رسیده که رقم بالایی است.

وی گفت: مشکلات دامداران بیشتر در حوزه علوفه است که حداقل افزایش قیمت ۳۰ تا ۴۰ درصدی را در چند ماه اخیر داشته و ارز دولتی که قرار بود به یکسری از نهاده های دامی اختصاص دهند برای دامدار عایدی نداشته است.

این قضیه را از رئیس جهاد کشاورزی قم جویا شدیم؛ وی اظهارداشت: تعداد گاو شیری در سال ۹۲، ۳۳ هزار، سال ۹۳، ۳۲ هزار و۵۰۰، سال ۹۴، ۲۶ هزار و سال ۹۵ و ۹۶، ۲۲ هزار راس بوده لذا میزان تولید شیر استان در سال ۸۹، ۲۲۰ هزار تن، در سال ۹۲، ۱۵۸ هزار تن و در سال گذشته۱۴۶ هزار تن بوده است.

طلایی گفت: هر ساله حدود ۲۵ تا۳۰ درصد گله های شیری استان یعنی حدود پنج هزار راس در سال در قالب گاو حذفی روانه کشتار می شود و همین تعداد تلیسه جایگزین می گردد که البته بخشی از این کاهش دام مولد پس از سال ۹۰، ناشی از حذف دام های شیری توسط گاوداران به دلیل ضررهای ناشی از پایین بودن قیمت فروش شیر و نبود تناسب قیمت تمام شده با قیمت خرید کارخانجات شیر پس از حذف طرح شیر یارانه ای بود.

وی در پاسخ به این سوال که دلیل مشکل دامداران و کشتار گاوها چیست؟ گفت: در چهار سال اخیر دولت قیمت هزارو۴۴۰ تومان را برای شیر اعلام کرده بود اما هیچ زمانی کارخانه داران بیش از هزار و۲۰۰ تومان شیر را خریداری نکردند.

وی ادامه داد: این خرید حداقل۲۰ -۳۰ درصد زیر قیمت تمام شده بود که ضرر زیادی به دامداران وارد کرد بسیاری گاو شیری برایشان سودمند نبود و قیمت گوشت هم در برهه ای افزایش داشت به همین جهت گاوها روانه کشتارگاه شدند و تولید شیر در استان ۲۰ -۳۰ درصد کاهش داشت.

طی هشت سال؛ گاوهای شیری استان قم به نصف رسید

 دکتر رفیعی مدیرکل دامپزشکی استان قم هم گفت: درحالیکه در سال ۸۹، جمعیت دام شیری استان ۴۲ هزار راس بود در سال گذشته به ۲۲ هزار راس گاو شیری رسید.

وی در پاسخ به این سوال که چرا گاوهای شیری استان به نزدیک نصف کاهش پیدا کرده است؟ گفت: به دلیل متناسب نبودن قیمت شیر و قیمت تمام آن، برخی دامداران اقدام به حذف و کاهش دام شیری کردند.

باتوجه به شرایط بوجود آمده مسئولان به بیان راهکارها نیز پرداختند که در ادامه می آید:

رئیس جهاد کشاورزی قم اظهارداشت: صنعت شیر و دامپروری نیازمند توجه ویژه است و اگر پشتیبانی شود و هزینه ها کاهش یابد به سود تولید کننده و مصرف کننده است.

طلایی گفت: در شرایط فعلی هر چه از دامداران حمایت شود و مسائل اداری، ارائه مجوزها و حل مشکلات آنان به حداقل برسد و علوفه به موقع با ارز دولتی تامین شود این شغل ثبات پیدا می کند.

مدیرکل دامپزشکی قم هم اظهارکرد: کاهش عرضه وافزایش قیمت در کاهش مصرف مردم نقش دارد لذا باید میان قیمت تمام شده و قیمت فروش تعادل باشد تا گاودار به حذف گاو شیری اقدام نکند.

مدیرعامل اتحادیه‌ شرکت‌های تعاونی کشاورزی دامداران استان‌ قم هم در مورد راهکار برون رفت از این مشکل گفت: شیر ضامن سلامتی جامعه است؛ دولت بایستی مانند سایر کشورها برای بخش کشاورزی و دامپروری که با ریسک بالا تولید را انجام می دهند بسته های حمایتی داشته باشد تا تولید کننده آن حذف نشود.

ایزدی افزود: در مقوله صادرات نیز باید ثبات و برنامه ریزی باشد و واردات نیزدر صورت تامین کالا در داخل به اندازه نیاز، نباید به صورت سفارشی انجام شود. موضوعی که متاسفانه بیشترین ضربه را به تولید ما در سال های اخیر وارد کرده است.

وی گفت: مالیات با سود حاصل از دامپروری همخوانی ندارد و یکی از دغدغه های اصلی دامداران است و باوجود اینکه بخش کشاورزی به عنوان ضامن امنیت غذایی جامعه دارای معافیت مالیاتی است اما در شرایطی که دامداران در چند سال اخیر با زیان مواجه بوده اند. اداره امور مالیاتی به هیچ وجه جهت عبور از این شرایط سخت اقتصادی با دامداران همکاری نداشته است.

مسئول انجمن صنایع غذایی قم و نماینده صنایع تبدیلی در اتاق کشاورزی قم هم دراین باره می گوید: قیمت شیر با وجود افزایشی که داشته پایین است زیرا از قدیم می گفتند یک کیلو شیر باید معادل سه کیلو جو باشد که به قیمت امروز سه هزار و۶۰۰ تومان می شود اما اگر چنین شود بخش عمده مصرف کننده ها توان خرید آن را ندارند.

جواد مرادی می گوید: اگر دولت مانند همه جای دنیا خوراک دام را مستقیم در اختیار گیرد تا با قیمت ثابت به دامدار عرضه شود وموقع قیمتگذاری همه را در نظر می گیرند قسمت عمده مشکل برطرف خواهد شد.

رئیس اتحادیه لبنیات فروشان قم نیز با بیان اینکه دامداران قم در حال فروش دام های خود هستند گفت: فروش گسترده دام موجب افزایش قیمت لبنیات در استان است.

حسن ایراندوست افزود: لبنیات قوت سفره مستضعفان است و اگر از سفره های پایین دست حذف شود مانند دیگر کالاها تبدیل به یک کالای تشریفاتی شده و بخش زیادی از مردم قادر به تامین نیاز اولیه خود نمی شوند لذا دولت باید به لبنیات یارانه اختصاص دهد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٧-١٣٩٧, ٠٩:٢۴

   

پر مبحث ترین ها