سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

اقتصاد را سیاسی نکنیم

گرانی به دلیل استقبال از تحریم بود و تنها با ایجاد اشتغال و رونق تولید و سیاسی نکردن اقتصاد و به تبع آن استفاده از تجربیات گذتشه می توان اثر تحریم را کم کرد.

فاطمه محمدی

۱۹دی: درباره ایجاد بانک قرض الحسنه رضوی و وضعیت اقتصادی و مذاکره با اروپا با محمود بهمنی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و رئیس سابق بانک مرکزی به گفت وگو پرداختیم.

لازم به ذکر است که ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، اوایل مردادماه گفت نزدیک به یک سال است که منتظر صدور مجوز بانک مرکزی برای تاسیس و راه اندازی بانک قرض الحسنه بدون ربا از سوی آستان قدس رضوی است.

این نهاد بزرگترین نهاد موقوفاتی جهان اسلام با درآمد بسیار بالایی از قبل دارا بودن شرکت ها و موسسات است؛ دراین باره از بهمنی سوالاتی را پرسیدیم.

مشروح صحبت های وی با خبرنگار۱۹دی را در ادامه می خوانید:

بیشتر موسسات مالی اعتباری که برشکست شدند به افراد یا جاهای قدرتمند و متنفذی وابسته بودند و با نهادهایی مانند نیروی انتظامی و قوه قضاییه ارتباط داشتند همین حالت برای آستان قدس به عنوان یک نهاد متمول، متنفذ و دارای برش سیاسی نمی تواند بیافتد؟ با توجه به کارآیی و تجربه این بانک ها در کشور آیا آستان قدس می تواند بانک دار خوبی باشد؟
از آنجایی که آستان قدس منابع زیادی دارد، می خواهد قرض الحسنه با کارمزد دو درصد بدهد نمی توان مانع شد؛ مشکل کشور نظارت است ما نظارت درست نکردیم که آن ها بد عمل کردند اگر نمی توانیم نظارت درست کنیم نباید مجوز بدهیم.

·         این موسسات که برای مردم مشکل ایجاد کردند از چه سالی شکل گرفتند؟

از سال ۷۱ و ۷۲ تشکیل شدند مانند نوزادی که به دنیا آمده نمی شد آن ها را کشت باید برای آن ها شناسنامه گرفت و کمکشان کرد؛ در دولت های دیگر تاکنون خواستند آن ها را ساماندهی کنند.

زمانی موسسات اعتباری زیر نظر وزارت تعاون و زمانی زیر نظر نیروی انتظامی بود و دست بانک مرکزی کوتاه بود؛ ما گفتیم باید زیر نظر این بانک باشد و در دوره من ساماندهی آغاز شد و با این اقدام ۱۷۰۰ تعاونی اعتباری ساماندهی شد.

ساماندهی شد نتیجه این بود؟
پنج شش تا مانده بود؛ چیزی نمانده بود.

همان پنج شش تا کشور را دچار چالش کرد.
نه ببینید ما گفتیم برای پابرجایی باید چند موسسه تجمیع و یک مجوز داده شود و به عنوان مثال ۱۳ موسسه به دو تا تبدیل شود تا فعالیت کنند اما نظارت ها از دست رفت.

تعداد زیاد بانک ها و موسسات دلیل کاهش نظارت ها بود؟
مشکل تعداد بانک نیست عملکرد بانک مهم است ممکن است عملکرد نادرست چهار بانک، کشور را به چالش بکشد اما یکی از کشورهای همسایه ما ۱۳۶ بانک دارد اما نظارت به گونه ای است که کسی جرات تخلف و دادن سودهای ۳۰ تا ۴۷ درصد به خود نمی دهد.

موسساتی که اینگونه بهره می دهند از روز اول برشکستگی خود را عقب می اندازند و به پیشواز مرگ رفتند.

در بحث سکه و ارز، زمان شما برای کاهش قیمت سکه چه اقدامی شد؟
تعداد فروش سکه در زمان من بیش از این دوره بود اما ما اقدامی کردیم که پس از اعلام فروش، هیچ کس نیامد سکه از ما تحویل بگیرد.

به این شکل که سکه آن زمان یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود برنامه ای تدوین شد که به صورت پیش فروش آن را به یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان برسانیم اما پس از مدتی سکه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شد وصدای مردم درآمد که اگر ما ارزش افزوده هم بدهیم ضرر می کنیم.

آنگاه ما گفتیم با تحویل فیش خرید، اصل پول را تحویل بگیرید؛ به این طریق ما سکه دست مردم ندادیم.

به این شکل مردم سرکار رفتند.
نه؛ آن زمان هم اگر نامحدود سکه می فروختیم متضرر می شدیم در حال حاضر هم دولت با دست خود سکه ها را فروخت؛ یک سری واقعیت ها را باید بپذیریم.

باید سکه برای هر نفر به تعداد محدودی فروخته می شد وقتی فروش را نامحدود کردیم و برخی نامحدود خریداری کردند نمی توان  افرادی را دستگیر کرد و گفت چرا نامحدود خریدید؟ سپس نیروی انتظامی وارد عمل و مالیات برآن وضع شود و هنوز سکه تحویل نگرفته باید مالیات بدهند این ها اقدامات نادرستی است با اعتماد مردم نمی شود بازی کرد.

گرانی به دلیل استقبال از تحریم بود

راهکار برون رفت از این وضعیت چیست؟
باید از تجربیات گذشته استفاده شود که متاسفانه این اقدام نمی شود؛

بهتر بود اگر هم نمی خواستند کسی متوجه شود پنهانی از ما مشورت می گرفتند که شما چگونه تحریم های سه تا پنج ساله را پشت سر گذاشتید.

 ما در سال های ۸۹ تا ۹۱ بدترین تحریم ها و دورانی به مراتب بدتر از این دوران را پشت سر گذاشتیم روزی نبود که کشور تحریم نشود اما کسی مطلع نبود ما در حال حاضر به استقبال و به پیشواز تحریم و گرانی ها رفتیم.

مشکل ما این است که خودباخته شدیم و دشمن را خیلی قوی و خود را خیلی ضعیف فرض کردیم در صورتی که اینگونه نبود.

در دنیایی که ۱۸۷ کشور وجود دارد مگر می شود یک کشور را تحریم کرد؟ آنقدر راهکار برای مدیریت تحریم وجود دارد که بتوان این دوران را پشت سر گذاشت منتهی باید با تدبیر و استفاده از تجربیات گذشته تحریم را مدیریت کرد.

پایان سال ۹۱، تورم به ۳۰.۵ و نقدینگی به ۳۰.۸ رسید اما کارخانه های کشور تعطیل نشد زیرا اگر اشتغال و تولید باشد مشکل ایجاد نمی شود.

اشتغال و تولید اثر تحریم را کم می کند

در حال حاضر باید مبادلات پولی بین همسایگان به سرعت آغاز و پیمان های دو و چند جانبه منعقد شود.

با ۱۰ بند می توان خط مشی کشور را به نحو درستی سامان داد و مشکلات را اصلاح کرد که به چهار مورد شامل خودباخته نشدن در برابر دشمن، یافتن راه های ارتباطی با کشورهای دیگر و ایجاد مبادلات اقتصادی با کشورهای همسایه، استفاده از تجربه سال های گذشته و رونق تولید و اشتغال اشاره کردم و بقیه موارد را نمی توانم بگویم زیرا راه ها فاش می شود.

مصداقی در مورد بازار ارز چه اقدامی می توان داشت؟
بازار ثانویه باید شکل گیرد در صورتی که این بازار بسیار کم عمق است.

آقای همتی از همکاران شما بودند چقدر در کوتاه مدت وجود ایشان بخصوص در بحث بازار سکه و ارز می تواند موثر باشد؟ پس از آمدن ایشان دلار باز هم افزایش داشت.
فرد خیلی نمی تواند تعیین کننده باشد اگر سیاست ها و خط مشی همان باشد تغییر افراد تاثیری در بهبود شرایط نخواهد داشت باید روند و خط مشی را اصلاح کنیم اصلاح سیاست ها نشان می دهد کجا اشتباه رفتیم.

کمیسیون اقتصادی نباید مطالبه ای از مدیر کل بنک مرکزی داشته باشد؟
 ما از مدیرکل بانک مرکزی می خواهیم به مجلس بیاید و در کمیسیون اقتصادی خط مشی خود را تعریف کند.

چرا اسامی مفسدان اقتصادی که میلیاردی وام گرفتند را منتشر نمی کنند؟
باید اسامی آنان که انحراف رفتند منتشر کنند؛ آنکه به مسیر انحرافی نرفته پول را در تولید برده اما شرایط اقتصادی یا سیاست های غلط وارداتی سبب برشکستگی آنان شده و به مشکل خورده نباید اسامی آنان به عنوان مفسد اقتصادی منتشر شود.

با همه به یک شکل نباید برخورد کرد. 

اقتصاد را سیاسی نکنیم

ریل گذاری اقتصادی کشور به چه شکل است؟
نمی توان گفت ریل گذاری وجود ندارد، یک وقت هست که ریل ها وجود دارند اما کج هستند یکی دو واگن آن منحرف می شوند.

 ریل گذاری ها باید اصلاح شود و باید موارد مثبت و منفی اقتصادی که کشور را گرفتار کرده مشخص و راهکارهای علمی آن بکار گرفته شود.

نباید به این نگاه کرد که راهکارها را چه کسی می دهد باید سخنان مخالفان را هم شنید.

اقتصاد را سیاسی نکنیم اقتصاد مکانیزم کاملا علمی وخاص خود را دارد باید این راه بپذیریم که برای برون رفت از هر چالشی که با آن مواجه می شویم راهی علمی وجود دارد.

نظر شما در مورد مذاکره با اروپا چیست؟
اگر راست و درست بگویند اشکالی ندارد با همین رویکرد برای مذاکره با آمریکا برای برجام رفتیم و آن را امضا کردیم

با احتمال اینکه ممکن است این ها به تعهداتشان عمل نکنند رفتیم برای اینکه حجت را برای خیلی ها تمام کنیم

اگر این کار را نمی کردند هر کس ممکن بود بگوید اگر مذاکره می کردید وضعیت کشور بهتر می شد

ما این را می دانیم که نباید به اروپا هم اعتماد کرد آمریکا که جای خود را دارد

ما باید حواسمان باشد که از نظر تجارت بین الملل هزار و ۲۰۰ میلیون دلار مبادلات آمریکا با اروپاست و به ۲۰ تا۴۰ میلیارد دلار ما دل نمی بندد یا کشور چین ۴۹۵ میلیارد دلار مبادلات تجاری با آمریکا داشته؛۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار ما را به قطع رابطه با آمریکا ترجیح نمی دهد.

آقایان می خواهند زمان بخرند و به تعهداتشان عمل نخواهند کرد اما اگر برسیم به جایی که آن ها درست می گویند با کسی خصومت و دشمنی نداریم مذاکره هم می کنیم.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠۵-١٣٩٧, ١۴:٠٠

   

پر مبحث ترین ها