سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ورزشگاه فرتوت رو به موت

ورزشگاه تختی رها در بی تفاوتی ها

قدیمی ترین ورزشگاه قم و آبروی ورزش این شهر، چون ویرانه ای متروکه در بی تفاوتی مدیران استان رها شده است.

فاطمه محمدی

۱۹دی: مجموعه ورزشی تختی یک ورزشگاه چند منظوره قدیمی و جزء قدیمیترین ورزشگاه های قم است.

ورزشگاهی که در ذهن بیشتر ساکنان دهه 40 و 50 و شاید در بین همه ورزشکاران و پیشکسوتان هیات های ورزشی قم با خاطره های شیرین همراه است و به نوعی هویت تاریخی ورزش قم به حساب می آید.

این ورزشگاه در مرکز شهر قم و نزدیک به میدان جانبازان در محل تردد تعداد زیادی از مردم و بخصوص جوانان در فضایی به وسعت یک و نیم هکتار است که می تواند بساط سرگرمی عده زیادی را فراهم کند.

استفاده اصلی این ورزشگاه بازی های فوتبال است ودر حال حاضر ورزشگاه خانگی تیم های فوتبال قمی در مسابقات لیگ دسته سوم فوتبال ایران و لیگ برتر فوتبال استان قم است.

وارد کوچه که می شوی در مقابل ورزشگاه را می بینی با تابلویی که دو عکس پهلوان را سمت راست و چپ دارد و در وسط آن بزرگ نوشته شده ورزشگاه جهان پهلوان تختی، و نام مالک آن سازمان تربیت بدنی جمهوری اسلامی ایران، اداره کل تربیت بدنی استان قم را روی آن نوشته اند؛ پیش از انقلاب این ورزشگاه با نام ورزشگاه غروی شناخته می شد.

بیرون ورزشگاه شش ماهی می شود که روی دیوار قدیمی استخر را بدون زیرسازی فقط آجرنما کرده اند چندی پیش گوشه ای از دیوار قدیمی فرو ریخته و هنوز اثر وصله کاری بنایی آن مشخص است.

ناودان های سقف سوله استخر بدون کمترین تعمیراتی رها شده و بازان های تند بهار سال گذشته، آجرنمای جدید را غرق کثیفی دود و آلودگی روان شده از سقف کرده؛ گویا هیچ نظارتی بر ساخت و ساز و بهسازی استخر نمی شود.

درب سفید که رنگ آن تکه تکه رفته و آهن زنگ زده آن را تبدیل به سفید با خال های سیاه کرده و با چسباندن بیش از ۱۰ برچسب به آن به تابلو اعلانات هم شبیه شده است.

قسمت بالای درب تا حدود دو متر میله ای است که  آن را با گونی پوشانده اند.

 به محض ورود مصالح بنایی برای ساخت و بهسازی استخر را می بینی همه جا خاک گرفته و غبارآلود است و پایین دیوار سیمانی سفید سوراخی درست کردند که از آن مصالح را برای ساخت استخر شنا داخل می برند.

سه درخت کاج حدود ۱۲متری در کنار آن است که شاخه های آن ها را تا بالا، قطع کرده اند.

سمت چپ روی یک تلق فلشی درست کرده اند که سر آن هم شکسته و روی آن نوشته صدور بیمه ورزشی اما درب آن بسته و قفلی از بیرون بر آن زده شده است.

آقایی گفت درب اتاق بیمه و هیات ها همیشه بسته است.

وارد اتاق ثبت نام شنا می شوی جلوی درب و روی میزها پوششی از خاک دارد و مسئول ثبت نام در حال صحبت با تلفن است وبا یک دست روی میزش را پاک می کند.

می گوید هیات شنا یک طرح تابستانی نیم بها گذاشته که ۱۰ جلسه آن ۷۵ هزار تومان است وغیر ازاین ثبت نامی زیر نظر هیات انجام نمی شود؛ اگر ثبت نام در هر منطقه به حد نصاب برسد با هماهنگی هیات، کلاس همان جا تشکیل می شود الان تعداد ثبت نامی بخصوص خانم ها خیلی کم است اگراینگونه باشد باید یک کلاس برای همه برگزار شود.

می گویی چرا هیچ اطلاعی رسانی در سطح شهر نشده است؟ می گوید در شبکه استان گفته شده و یکی دو پوستر هم در این اطراف نصب کردیم که نمی دانم چرا پاره کردند.

از وضعیت استخر تختی که می پرسی می گوید: استخر اینجا چند سالی غیرقابل استفاده بود حدود یک سال ونیم است که در حال ساخت هست و شاید تا دو ماه آینده آماده شود.

آقایی که در دفتر پاسخگوی مراجعه کننده ها هست می گوید: هیات های کشتی، ژيمناستیک، جودو، فوتبال و تنیس روی میز اینجا هستند وبرای خانم ها فقط از ساعت ۹ تا ۱۱ کلاس ایروبیک برپاست.

روبرو از میان حصارهای شبکه ای آهنی، زمین فوتبال با چمن مصنوعی خودنمایی می کند.

سمت چپ زمین جایگاه تماشاچیان فوتبال با ۱۵۰ صندلی در نه ردیف است با صندلی هایی که بسیاری از آن ها از جا درآورده شده و ردیف بالا از ۱۵۰ صندلی، شاید ۴۰ صندلی مانده باشد.

۱۳۵۰ صندلی سمت چپ و یک ردیف در سمت راست زمین مخصوص بازیکنان و مربیان که با سکوها می تواند میزبان حدود دو هزار نفر باشد.

انتهای جایگاه تماشاچیان، ساختمان اداری دفاتر هیات های ورزشی همگانی استان قم است.

 تابلوی فدراسیون ورزش های همگانی و هیات های ورزشی رزمی استان و هیات تیراندازی با کمان با تابلوهای بی رنگ و رو نصب و روی دیوار بیرون نام سالن جودو نوشته شده؛ تابلوی هیات اسکی هم شکسته و تلفن نوشته شده بر آن مشخص نیست.

وسایل بنایی این قسمت هم هست اما کسی مشغول کار نیست؛ تخته، میز وکشوهای آن، کانال های کولر، سطل های زباله، بطری های متعدد آب معدنی و آبمیوه ، بنرها، درهای از جا درآمده وکیسه های شن و ماسه در محوطه ریخته شده است.

داخل ساختمان هیچ کس نیست همه درها قفل و ساختمان مملو از خاک و زباله است.

 پریزهای برق از جا درآمده وسیم های جعبه تقسیم برق آویز است.

در طبقه بالا یک میز پشت رو و چندین دمپایی و پوششی از خاک و غبار به چشم می آید.

درب اتاق های هیات های کونگ فو، هنرهای رزمی، کمیته پینت بال و واحد صدور احکام قفل است.

در اتاق آمادگی جسمانی دونفر برای پذیرش حضور دارند؛ تقویم سالانه فعالیت های هیات ورزش های همگانی استان قم در سال ۹۶ در دو بنر دو در سه متری هنوز بر دیوار نصب و به چند برنامه محدود شده است.

برنامه انحمن ها و کمیته های فدراسیون ورزش های همگانی در دی ماه ۹۶ نیز بر دیوار چسبانده شده؛ در حالی که در اواخر تیرماه هستیم.

مسئول این بخش می گوید: مدرک تمام مربی های آمادگی جسمانی، ایروبیک، یوگا و پیلاتس که در سالن های قم برگزار می شود از سوی ما صادر می شود.

می گویی دفتر پاسخگویی گفتند که در اینجا تنها ایروبیک برای خانم ها برپا می شود. وی می گوید: نه در این مجموعه فقط ژیمناستیک برای بانوان است فوتبال، بوکس و کشتی هم برای آقایان است.

دوباره به محوطه بیرون و ابتدا به سالن بوکس می روی؛ کسی در این سالن که درآن چند کیسه بوکس و دمبل است حضور ندارد.

سالن کشتی که سر در آن تصویر جهان پهلوان سلطانی نژاد نصب شده وسالن ژیمناستیک هم بسته است و در مقابل آن انواع موکت، درب، پرده، تلویزیون بزرگ و کارتن ها ریخته شده است.

فضای سمت راست زمین فوتبال مملو از برگ و خاشاک، بنرها، کنده های بزرگ درخت، آبسردکن کج و معوج نقش بر زمین و در باغچه میزهای شکسته شده است.

جایگاه آمبولانس ایران امداد و جایگاه حامیان تیم فوتبال با تلق های شکسته است؛ گویا در گوشه به گوشه این ورزشگاه معرکه جنگی به پا بوده است.

قطع ۷۵ درخت در ورزشگاه تختی

از همه ناراحت کننده تر قطع ۷۵ درخت تنومند است که کنده آن ها عمر ۱۵ تا سی واندی سال را نشان می دهد درختان بی زبانی که یکی یکی قطع شدند و بر زمین افتادند.

در آخر ورزشگاه هم بیش از ۱۰ صندلی شکسته بر روی تپه ای از خاک و آجر نمایان است و حتی کنده های بزرگ درخت انواع لوله، آجر، سنگ و بیش از ۲۰ کتونی در فضا پراکنده است.

چهار دستگاه دو ثابت و یک صندلی بدنسازی از میان زباله ها مشخص است در میان باغچه های خشکیده بیش از ۱۰ کیسه زباله سیاه که درب آن باز است گوشه به گوشه گذاشته شده وبوی ماندگی زباله ها در فضا پیچیده است.

 هیچ کس به هیچ کس نیست و ساعت ۱۰ تا ۱۲ ظهر در کل این مجموعه چهار بنا و شش نفر(یک نفر اتاق شنا، یک نفر اتاق مراجعه کننده ها، دو نفر اتاق پرورش اندام و دو مراجعه کننده) حضور داشتند.

اردیبهشت سال ۹۲ بود که عباس جهان بینی مدیرکل سابق ورزش وجوانان استان قم با اشاره به مرکزیت ورزشگاه تختی در این شهر گفت: در تلاش هستیم با برطرف کردن موانع، ورزشگاه تختی را به بانوان اختصاص دهیم اما با گذشت سال ها تنها یک رشته ورزشی در دو ساعت به خانم ها اختصاص دارد و آنگونه که باید به این ورزشگاه توجهی نمی شود.

با این حال و روز نزار و بیمار ورزشگاه، وقتی از آن بیرون می آیی با خودت زمزمه می کنی که قدیمی ترین ورزشگاه قم و آبروی ورزش این شهر، چون ویرانه ای متروکه در بی تفاوتی مدیران استان رها شده است.

ورزشگاهی که چونان بیمار فرتوت رو به موت، آخرین نفس هایش را می کشد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠۴-١٣٩٧, ١٢:٠١

   

پر مبحث ترین ها