سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

علی اکبری نماینده مردم شیراز در گفت وگو با ۱۹دی:

اعتراضات محلی نباید بازتاب ملی پیدا کند

اعتراض حق مردم است و رسیدگی به مشکلات مردم وظیفه این نهادهاست اما نخستین راهی که به ذهن آنان می رسد برخورد انتظامی و قضایی است.

فاطمه محمدی

از ۱۰ ماه پیش اعتراضاتی راجع به تفکیک بخش هایی از کازرون آغاز شد؛ تجمع ها کم کم به تعطیلی بازار کازرون کشیده شد برخی مردم معتقدند طرح تجزیه شهرستان کازرون، در دو سال گذشته و در سکوت خبری از سوی حسین رضازاده نماینده کازرون در مجلس شورای اسلامی دنبال می‌شد.

چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته هشتگ «کازرون» در توييتر نشان از وضعيت غيرعادي اين شهر داشت. شبکه‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي و توييتر پر از تصاوير و فيلم‌هايی بود که ناآرامی را در سطح شهر نشان می داد. تکه‌هاي سنگي که سطح خيابان را پوشانده بود، ماشين وانتي که آتش گرفته بود ومردمي که سر و روي خود را پوشانده و مخالفت خود را با سردادن شعارهاي تند نشان دادند. در پي به آتش ‌کشيده‌شدن يکي از مقرهاي پليس کازرون، براي نخستين‌بار اعتراضات اين شهرستان به خشونت کشيده شد.

در پي ناآرامي‌هاي شهر کازرون، وزارت کشور در بيانيه‌اي اعلام کرد طرح تقسيم اين شهرستان متوقف شده اما استاندار فارس از دستورش مبني بر برخورد با اعتراضات دفاع کرد و اعتراضات را ناشی از تحرکات معاندين دانست ویکی از اعضای شوراي شهر کازرون نیز این گفته را تایید کرد.

محمدجواد جمالي‌نوبندگاني نماينده مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: کازرون يکي از شهرهاي مهم استان فارس با جمعيتي بالغ بر 270 هزار نفر است و از سنوات گذشته بحث ايجاد يک شهرستان مطرح شده بود و در نهايت تصويب شد اما حساسيت مردم کازرون اين بود که اگر هم از نظر جغرافيايي و هم از نظر جمعيتي از کازرون کم شود، اين شهر ضعيف‌تر مي‌شود.

حجت‌الاسلام محمد خرسند، امام‌جمعه کازرون نیز گفته بود طرح تقسيم شهرستان کازرون بدون کارشناسي دقيق و بدون درنظرگرفتن تمام جوانب بوده و از وزير کشور مي‌خواهيم در اين طرح تجديدنظر کند.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت‌ نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در این باره گفت: آقای رضازاده نماینده کازرون اظهاراتی مبنی بر منشأ اتفاقات اخیر در شهر کازرون مطرح کرده که سخنان او به درگیری‌ها دامن زده که در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس بررسی می‌شود.

وی افزود: نمایندگان مجلس باید نسبت به هرگونه اظهارنظر، واکنش و یا صحبتی نسبت به سایرین حساسیت و دقت بیشتری داشته باشند، زیرا برداشت‌ها و سوء‌برداشت‌‌های متفاوتی از صحبت‌های آنها در مسائل مختلف صورت می‌گیرد و برای بررسی بیشتر کمیته حقیقت‌یاب در مجلس تشکیل می شود.

بالاخره نماینده کازرون پس از چند روز سکوت، روز یکشنبه در تشریح عوامل موثر در بروز اتفاقات اخیر در این شهرستان محرک‌های داخلی و خارجی را موثر دانست و گفت: طرح جداسازی این شهرستان به دلیل انجام بررسی‌های بیشتر متوقف شده اما نباید فراموش کنیم که برخی محرک‌های داخلی باعث کشته شدن جوانان بیگناه این شهرستان شده است.

    وی افزود: طرح جداسازی این شهرستان از ۲۵ سال قبل دنبال می‌ شد این پیشنهاد از سوی استانداری به هیات دولت رفت و سپس در کمیسیون سیاسی و دفاعی به تصویب رسید اما دیواری کوتاهتر از نماینده پیدا نکردند.   

از برخي تصاوير و ويدئوها چنين به نظر مي‌رسد که روز جمعه سطح شهر کازرون را مأموران يگان ويژه تحت نظر قرار داده‌اند. برخي از منابع هم از قطع‌شدن سراسري اينترنت در سطح شهرستان خبر داده‌اند.

اعتراضات در شهرستان کازرون دو کشته و بیش از ۴۰ زخمی برجای گذاشت و به این دلیل وزیر کشور به مجلس احضار می‌شود.

این سوال که چرا اعتراضات مردم كازرون با وجودی که می توانست با آرامش خاتمه یابد به خشونت كشيد؟ ما را برآن داشت تا با علی اکبری نماینده مردم شیراز به گفت و گو بپردازیم.

مشروح این گفت وگو در ادامه می آید:

·         نظر شما درباره اعتراضات مردم کازرون چیست؟

در تقسیمات کشوری گاهی مسائل پیش می آید اگر خوب مدیریت و کنترل نشود و با امنا و معتمدین محل تعامل صورت نگیرد گاهی احساسات غلبه پیدا می کند یا برخی تندرویی ها منجر به آسیب هایی می شود

متاسفانه آسیب هایی به برخی مردم و بخشی از اموال عمومی وارد شد اما به نظر می رسد دستگاه های امنیتی و سیاسی، مردم و نماینده شهرستان باید با تعامل و مدیریت این مساله را که جنبه محلی دارد حل کنند و نباید بازتاب گسترده پیدا کند و با درایت درمحل حل کنند.

خوشبختانه این قضیه تاحدودی کنترل شده و امیدواریم همه کمک کنند تا این مسائل به سرعت حل شود.

کازرون یکی از قدیمی ترین شهرهای کشور و استان فارس است که جمعیت و اماکن و آثار باستانی قابل توجه دارد این نگرانی ها باعث شده مردم حساس شوند امیدورایم مردم هم کمک کنند و مسئولان در فرصت مناسب این مساله را حل کنند.

فعلا وزارت کشور ابلاغ کرده که تفکیک و انتزاع بخشی از کازرون منتفی است.

·         در برخی سایت ها آمده که مردم ناراضی هستند اما نماینده بر جدایی بخشی از کازرون پافشاری می کند آیا این مساله به دلیل محل تولد یا وعده انتخاباتی بودن نماینده و شخصی است؟

ممکن است تا حدود کمی این امر تاثیرداشته باشد اما اصل موضوع به سال ها پیش از نمایندگی ایشان برمی گردد و مشابه این قضیه در بسیاری از نقاط کشور وجود دارد نمی توان گفت مقصر نماینده است.

·         اینکه می گویند مردم راضی به تفکیک کازرون نیستند درست است؟

همان گونه که مخالفت وجود دارد موافقت هم وجود دارد اما در هر صورت باید مردم و اموال عمومی کمترین آسیب را ببینند.

·         یک موضوع ساده چرا باید به کشتار و نزاع بیانجامد این موضوع ها با یک رای گیری ساده قابل حل نیست؟

متاسفانه گاهی مردم حق و حقوقی دارند باید توجه شود گاهی هم برخی دنبال سوء استفاده برای منافع خود و دامن زدن و برجسته کردن اختلافات هستند که لطمات بیشتری وارد می کنند اصل این است که باید حرف مردم را شنید وبا مذاکره مسائل را در همان محل حل کرد و مسائل محلی نباید بازتاب ملی پیدا کند که باید تلاش و مدیریت شود تا این مشکل حل شود. 

فاطمه سعیدی دیگر نماینده مجلس نیز در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: از وزیر کشور می خواهیم مطالعات و دلایل این طرح تفکیک کازرون را به اطلاع مجلس برساند.

وی ادامه داد: باید حساب معترضان را از مردمی که مطالبات اصلی و دلیل منطقی برای جدا نشدن کازرون دارند جدا کرد و حرف مردم را شنید این وظیفه نهادهای امنتیتی و قضایی است که متاسفانه در برخی موارد نتوانسته اند آن را به درستی اجرایی کنند.

وی با تاکید بر اینکه نباید اعتراضات ساده تبدیل به بحران در کشور شود، گفت: اعتراض حق مردم است و رسیدگی به مشکلات مردم وظیفه این نهادهاست اما نخستین راهی که به ذهن آنان می رسد برخورد انتظامی و قضایی است.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٢-١٣٩٧, ٠٠:٠٠

   

پر مبحث ترین ها