سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در گفت وگوی 19دی با سه تن از نماینده های مجلس مطرح شد:

تلگرام به تدریج حذف می شود

بروز شده : ١-٠٢-١٣٩٧, ١٧:٢٧    نسخه چاپی    
برنامه زمان بندی برای فیلتر تلگرام نیست اما فیلتر تلگرام تصمیم همه مسئولان نظام است.

 فاطمه محمدی

19دی: فیلتر تلگرام این روزها دغدغه 40 میلیون کاربر ایرانی است که چندسالی است برای ارسال و دریافت پیام از آن استفاده می کنند.

اما و اگرها در بود یا نبود تلگرام این هفته وزیر ارتباطات و دبیر شورای عالی فضای مجازی را به مجلس کشاند.

یکشنبه هفته جاری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت وگو با خبرنگاران پارلمانی گفت: ما معتقدیم باید یک فرایند مناسب برای پیام رسان های داخلی وجود داشته باشد که بتوانند با هم رقابت کنند و به این دلیل ما در وزارت اطلاعات امکانات را بنا به ظرفیت پیام رسان ها به صورت عادلانه در اختیارشان قرار دادیم و امیدواریم که بقیه هم عادلانه عمل کنند تا پیام رسان های داخلی در فضای رقابتی شرایط حذف تلگرام را مهیا کنند.

محمد جواد آذری جهرمی در پاسخ به این سوال که آیا تلگرام قابلیت فیلترینگ دارد یا خیر؟ بیان کرد: ما تغییری در ساختار نرم افزار تلگرام ندیدیم اما مشخص است که آنان سابقه طولانی فعالیت دارند و حتی برخی پیام رسان های خارجی و بین المللی که مشتریان زیادی دارند در عرصه رقابت با تلگرام به دلیل دارا بودن تکنولوژی خوب، مقداری مشکل دارند اما اینگونه نیست که کسی نتواند به ظرفیت آن برسد بلکه با تلاش و همدلی بخش های داخلی می توان به آن دست یافت.

وی گفت: زمان و ممارست بیشتر نیاز دارد که این امر را با جدیت دنبال می کنیم.

روز سه ‌شنبه نیز نشست فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی با حضور ابوالحسن فیروزآبادی زاده، دبیر شورای عالی فضای مجازی و اعضای این فراکسیون برگزار شد و سه تن از نماینده های مجلس در گفت وگو با خبرنگار 19دی به تشریح این جلسه پرداختند.

عباس گودرزی در خصوص جلسه امروز گفت: فیلتر شدن تلگرام تصمیمی است که همه مسئولان نظام در سطوح مختلف بر آن تاکید و اتفاق نظر دارند و همه به اجماع رسیدند.

وی در مورد زمان فیلتر شدن تلگرام گفت: ممکن است فیلتر شدن تلگرام قدری عقب و جلو بیفتد و به عبارتی دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی نیز در مورد نتیجه این جلسه گفت: امکانات وشرایط داخلی برای رقابت پیام رسان های ملی آماده است و رضایت کامل و واقعی از پیام رسان‌های داخلی ایجاد می‌شود.

حمیدرضا حاجی بابایی با بیان اینکه آقای فیروزآبادی بر سازماندهی و خروج  از فضای انحصاری تاکید داشت، گفت: دبیر شورای عالی فضای مجازی بیان کرد که شرایط را برای رضایت کامل و واقعی از شبکه‌های داخلی مهیا خواهند کرد.

جبار کوچکی‌نژاد نیز در گفت وگو با خبرنگار 19دی در مورد جلسه امروز اظهارداشت: در جلسه با وزیر ارتباطات و سپس دبیر شورای عالی فضای مجازی، نماینده های فراکسیون ولایی سوالاتی را مطرح کردند که چرا تاکنون به فکر جایگزینی برای تلگرام نیودید؟ ، چرا اینقدر کم کاری شد؟ و چرا هماهنگی ها به موقع انجام نشد که گرفتار معضلات تلگرام نشویم؟.

وی افزود: آقای فیروزآبادی توضیحاتی دادند که شورای عالی فضای مجازی به دلیل مشغله های زیاد نتوانسته به این مسائل رسیدگی کند و جهت ایجاد جایگزینی برای تلگرام کوتاهی وقصور انجام گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: قرار براین است که پیام رسان های داخلی را فعال و تلگرام را به شکلی تعطیل کنند حتی صحبت شد که از برخی پیام رسان ها از کشورهایی که با ما رابطه خوبی دارند استفاده شود.

وی در پاسخ به این سوال که اگر پیام رسان داخلی نباشد ممکن است دوباره قضیه تلگرام تکرار شود؟ گفت: اولویت با پیام رسان های داخلی است اما اگر به مشکل برخوردیم از آن ها کمک می گیریم.

وی با بیان اینکه برنامه زمان بندی برای فیلتر تلگرام نیست، گفت: تاکید بر این است که در پیام رسان های داخلی، امنیت و حفظ اسرار مردم درنظرگرفته شود و امکان دسترسی به اطلاعات مردم جهت جلب اعتماد آنان نباشد و همان خدمات تلگرام به مردم ارائه شود تا به تدریج تلگرام حذف شود.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٢-١٣٩٧, ١٧:٢٧

   

پر مبحث ترین ها