سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ظریفِ اقتصادی

لازمست حداقل وزرای اقتصاد و صمت و رییس کل بانک مرکزی – بلکه همه وزرای اقتصادی- از بین افرادی انتخاب شوند که بتوانند با دنیا، در سطحی حرفه ای کار کنند. یکی ازین آدمها - ترجیحا وزیر اقتصاد- باید رهبری "دیپلماسی اقتصادی ایران" را بعهده گیرد.

محمّد حسین کریمی پور/ برجام برای دیپلماسی ایران، دستاورد سیاسی بزرگی بود. برجام –بلکه دیپلماسی ایرانی-  تا ابد با نام "ظریف" گره خورده است.

محمد جواد ظریف نخبه و با هوش است. شخصیتِ انسانیِ اصیل، جذّاب و محکمی دارد. خوب درس خوانده و یک سابقه حرفه ای غنی در کارنامه دارد.هم دنیا و هم ایران را خوب می شناسد. کنجکاو است.زیاد می خواند و هنوز دانشجویی در حال آموختن است. آدمها را دوست دارد و احترامشان را راحت به چنگ می آورد.هِنری کیسینجر، او را "دشمن قابل احترام" نامیده است. ظریف معتبرترین دیپلمات تاریخ جمهوری اسلامی است.

من ، افتخار همکاری در هیات اقتصادی همراه او در سفر به چند کشور را داشته ام. رئیس سخت گیر، کمال گرا  و نکته بینی است که از کار کردن برایش کِیف می کنی. در دورترین نقاط عالم، زمانی که زیر پرچم سه رنگ، به نمایندگیِ اسلامی رحمانی و ایرانی توانا و تعامل گر سخن می گوید، حسِ خوبِ ایرانی بودن را تجربه می کنی.

ایران، مردی مناسب را برای رهبریِ نبردیِ دشوار فرستاد و نتایج نیکو گرفت. عرصه دیپلماسی بیش از هرجایی، صحنه مانور و تاثیر آدمهای بزرگ است.

میوه های برجام، اما در عرصه اقتصاد، به خوبی برداشت نشد. دستگاه دیپلماسی ایران، در بُعدِ دیپلماسیِ اقتصادی، حرفی برای گفتن نداشته و ندارد. برخی وزرای اقتصادی در حیطه بین المللِ تخصصی خودشان، خوب بودند. اما هیچ کدام - در سطح ملّی- خلاء "دیپلماسی اقتصادی" را به شایستگی پر نکردند. پر كردن اين خلاء، درمان همه دردهاي مزمن اقتصاد ما نيست. اما قدمي ضروري براي ساماندهي به اوضاع است. این نقیصه یکی از علل محرومیت ایران از مواهب اقتصاد جهانی است . دولت دوازدهم باید این دَرد را چاره کند.

به گمان من، لازمست حداقل وزرای اقتصاد و صمت و رییس کل بانک مرکزی – بلکه همه وزرای اقتصادی- از بین افرادی انتخاب شوند که بتوانند با دنیا، در سطحی حرفه ای کار کنند. یکی ازین آدمها - ترجیحا وزیر اقتصاد- باید رهبری "دیپلماسی اقتصادی ایران" را بعهده گیرد.

اساسا دولت ایران "آدم بین المللی اقتصادی" چندانی ندارد. کم نیستند مقاماتی که جز فارسی نمی دانند، با قواعد و آداب کار و منطق تعاملات جهان آشنا نیستند، اما اصرار بر حضور درعرصه جهانی دارند. اینها منافع ملی را به باد می دهند و قادر نیستند زمینه انتفاعمان از فرصت های دنیا را فراهم آورند. تلخیِ اشغالِ صندلیِ ایران در اجلاس اوپک توسط علی آبادی و آن سخنرانیِ دبستانی ، هیچگاه از کامم نخواهد رفت. علی آبادی ها هنوز هم همه جا هستند.

دهها چهره ایرانی درعرصه "اقتصاد یا تجارت بین الملل" چیرگی حرفه ای و اقبال جهانی دارند. اما ، در میان افرادی که در سیاست امروزِ کشور، شانس وزارت ارشد در کابینه روحانی را داشته باشند، نامی جز محمد نهاوندیان برای ایفای نقش"ظریفِ اقتصادی" نمی یابم.

نهاوندیان، مورد اعتماد سطوح عالی مدیریت کشور است. اصرار دارد کار جناحی نکند و از اینروست که بین عقلای جناح های مختلف از هاشمی و خاتمی تا ناطق و حداد عادل و ولایتی ، به عنوان فردی مستقل و صاحب اندیشه، مقبولست. شاگرد مرحوم مطهری بوده و شناخت عمیقی از معارف اسلامی دارد. پی جویی مستمر "عدالت اجتماعی" در آثارش، یادگارِ محضرِ آن استاد است. تحصیلات اقتصادش را از دانشگاه تهران تا دانشگاه جورج واشنگتن، در بهترین مدارس طی کرده و به عربی و انگلیسی به شیوایی سخن می گوید. سالها در آمریکا تحصیل و تحقیق و کاراجتماعی-اسلامی کرده و غرب و مناسبات جهانی را عمیقا می شناسد. بی دلیل نیست که هم مرحوم هاشمی و هم سید محمد خاتمی او را نماینده تام الاختیار در الحاق به سازمان تجارت جهانی کردند. خاتمی "مرکز ملّی جهانی شدن" را هم به او سپرد. در اتاق ایران، مدارج انتخابی را از نمایندگی تا ریاست کمیسیون تا ریاست اتاق تهران طی کرد. انصاف آن است که بگوییم شاخص ترین رییس اتاق ایران در بعد از انقلاب و احیاگر جایگاه بخش خصوصی است. صنایع و بنگاههای ایرانی را از نزدیک می شناسد. شبکه گسترده ارتباطات او با سیاستمداران و فعالان اقتصادی ایران و جهان، کم نظیر است. من تجربه کارِ با او در مذاکرات و اجلاسهای بین المللی متعددی را داشته ام. دیپلماتی زیرک و توانا و بازی سازی قهار است که در چند دقیقه اول هر دیدار، فضای مذاکره را به دست می گیرد. بر منافع ایران پای می فشُرَد اما از دایره منطق و ادب و تفاهم خارج نمی شود. بدون مطالعه و مشورت با خُبرگان به جلسه نمی رود و همیشه جمعی از مُوسِفیدانِ مُجرّبِ ایرانی را دور خود دارد.

من می گویم او می تواند سُکّان "دیپلماسی اقتصادی ایران" را با شایستگی به دست گیرد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠۵-١٣٩۶, ١٢:٠٨

   

پر مبحث ترین ها