سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیا انرژی های تجدیدپذیر موفق به بازپس گیری حق خود از انرژی های فسیلی می شوند؟

جدال انرژی در طبیعت

ایران از لحاظ برخورداری منابع مختلف انرژی یکی از غنی ترین کشورهای جهان محسوب می شود و علاوه بر وجود منابع گسترده سوخت های فسیلی و تجدیدناپذیر نظیر نفت و گاز، دارای قابلیت فراوان انرژی های تجدیدپذیر از جمله باد، خورشید، زیست توده و زمین گرمایی است. ولی تا کنون جدال انرژی های موجود در طبیعت به نفع فسیلی ها تمام شده است و تجدیدپذیرها به حق خود نرسیده اند.

سعید عباسی/ آیا می دانید سهم انرژی های نو در سبد مصرف انرژی کشور در حال حاضر کمتر از 1 درصد است در صورتی که متوسط انرژی های نو در دنیا به 20 درصد رسیده است و ایران دارای رتبه 52 در بین 60 کشور است؟

 

قرن ها بود که ابر و باد و مه و خورشید، میدان دار اصلی تامین انرژی بشر بودند. اما از آنجا که بشر اختیاردار شد، با بی مهری تمام به انرژی های تجدیدپذیر پشت کرد و آغوش به سوی قاتل خاموشی به نام انرژی های فسیلی گشود.

 

اکنون سالیانی است که بشر دریافته، قدم در بازی باخته ای گذاشته است و باید به سیره هم سلکان خود باز گردد. از این روی جمهوری اسلامی نیز، استفاده بهینه از منابع انرژی های فسیلی و ارتقای میزان بهره برداری از منابع متنوع انرژی های تجدیدپذیر، برای تامین بخشی از نیاز روزافزون انرژی کشور را در دستور کار قرار داد. گویا به همین دلیل در سال 92 لایحه تاسیس سازمان انرژی های نو ایران به مجلس شورای اسلامی فرستاده می شود و همین آذرماه گذشته، اساسنامه و شرح وظایف و ماوریت های آن به تصویب مجلس شورای اسلامی می رسد و به دولت ابلاغ می گردد.

 

این در حالی است که ستاد توسعه فناوري انرژي‌هاي تجدید پذیر که در پانزدهم بهمن ماه سال 1385 براساس اصل 124 قانون اساسي در معاونت علمي فناوري رياست جمهوري تاسیس گردید نیز، وظایفی در همین راستا داشت و این انتظارات از ایفای نقش و انجام مسئولیت دولت در راستای حفظ و حراست از محیط زیست و تلاش برای سلامت جامعه را، در همه سال های گذشته بیشتر کرده بود، اما اقدامی جدی در این حوزه دیده نشد.

 

ایران از لحاظ برخورداری منابع مختلف انرژی یکی از غنی ترین کشورهای جهان محسوب می شود و علاوه بر وجود منابع گسترده سوخت های فسیلی و تجدیدناپذیر نظیر نفت و گاز، دارای قابلیت فراوان انرژی های تجدیدپذیر از جمله باد، خورشید، زیست توده و زمین گرمایی است. ولی تا کنون جدال انرژی های موجود در طبیعت به نفع فسیلی ها تمام شده است و تجدیدپذیرها به حق خود نرسیده اند.

 

ظرفیت 60 هزار مگاواتی انرژی بادی در کشور

 

در همین زمینه «اکبر شعبانی کیا» معاون فنی و اجرایی سازمان انرژی های نو ایران (سانا) با توجه به ظرفیت های کشور در انرژی های پاک اظهار می دارد: محدودیت منابع انرژی و مشکلات ناشی از مصرف سوخت سبب شده تا شاهد بازگشایی سرفصل انرژی های تجدیدپذیر در برنامه انرژی بسیاری از کشورها باشیم.

 

وی به برخی قابلیت های موجود در کشور اشاره می کند و می افزاید: ظرفیتی بیش از 60 هزار مگاوات انرژی در کانال های بادخیز کشور متصور است. اغلب مناطق بادخیز کشور در مکان هایی قرار دارند که علاوه بر تامین برق مورد نیاز کشور می توانند حتی چهره آن مناطق را تغییر داده و منجر به توسعه یافتگی شان شود؛ مناطقی مانند خواف با دارا بودن جهت و سرعت باد عالی، زابل با دارا بودن باد 120 روزه و تونل باد منجییل که تا تاکستان و دشت قزوین گسترده می شود، از آن جمله است.

 

انرژی خورشیدی

 

برخی آمارهای سال 2015  می گوید اکنون ظرفیت نصب شده نیروگاه های خورشیدی در جهان 250 هزار مگاوات است که این رقم در اتحادیه اروپا 95 هزار مگاوات و در آلمان 40 هزار مگاوات است.

 

معاون فنی و اجرایی سازمان انرژی های نو ایران با اشاره به ظرفیت های موجود انرژی خورشیدی در کشور می افزاید: بسیاری مناطق کشور از تابش بیش از چهار کیلو وات ساعت در هر مترمربع برخوردار است؛ این در حالی است که تابش ها در اتحادیه اروپا با برخورداری از سهم 40 درصدی برق خورشیدی تولید جهان، کمتر از 60 درصد تابش ایران است.

 

وی تاکید می کند: انرژی خورشیدی یک مزیت بسیار عالی برای کشورمان در تامین انرژی و امنیت آن و همچنین توسعه صنایع و اشتغال زایی است.

 

انرژی منابع زیست توده

 

به گفته شعبانی کیا، تاکنون بیش از 15 منطقه برخوردار از منابع زمین گرمایی در کشور شناسایی شده و فقط در یک مخزن زمین گرمایی مشکین شهر اردبیل ظرفیت حرارتی بیش از هزار و 200 مگاوات وجود دارد و می توان در آن به ساخت نیروگاهی بین 50 تا 150 مگاوات اقدام کرد.

 

وی درباره اهمیت اقتصادی این منطقه، خاطرنشان می سازد: امروز گاز از عسلویه استخراج و پس از طی بیش از هزار کیلومتر به خانواده های اردبیلی می رسد؛ این در حالی است که با استفاده از انرژی زمین گرمایی و استفاده از آن در منطقه، می توان این گاز را حتی به اتحادیه اروپا صادر کرد.

 

شعبانی کیا اضافه می کند: امروز در منطقه سرعین با استفاده از چشمه های آب گرم به جلب و جذب توریست پرداخته می شود و نظیر چنین ظرفیتی در مشکین شهر برای حضور خانواده ها و توریست ها، استحصال برق و آب درمانی وجود دارد.

 

وی همچنین با اشاره به لزوم مدیریت پسماندها، یادآور می شود: امروز با صرف هزینه های گزاف انواع زباله های شهری، فاضلاب، چوب و زائدات کشاورزی، پسماندهای دامی و پسماندهای صنایع غذایی جمع آوری و دفن می شوند؛ این در حالی است که در بسیاری مناطق به دلیل نبود علم آن، دفن غیربهداشتی انجام می شود.

 

تولید برق به عنوان یک فناوری، یکی از حلقه های مدیریت پسماند در کشورهای مختلف به شمار می رود و با وجود فعالیت بیش از 20 میلیون واحد بیوگاز در جهان، بیش از یکصد هزار مگاوات برق با فناوری های مختلف نیروگاه های زباله سوز، سیستم های بیوگاز و ... تولید می شود.

عضو هیات مدیره سانا می افزاید: از هر کیلوگرم ماده خشک زباله های شهری می توان با استفاده از فناوری هضم بی هوازی بین 450 تا 500 لیتر گاز و یک کیلو وات ساعت برق تولید کرد.

 

شعبانی کیا، سرانه تولید زباله شهروندان کشور را 800 گرم در روز اعلام می کند و می گوید: از این طریق امکان تولید 800 تا یک هزار مگاوات انرژی در نیروگاه زباله سوز وجود دارد و در صورتی که پسماندهای کشاورزی، ضایعات صنایع غذایی و فضولات دامی را به آن اضافه کنیم، این رقم فراتر خواهد رفت.

 

وی یادآور می شود: در اروپای غربی، تصفیه خانه های فاضلاب و واحدهای صنایع غذایی موظف به استفاده از واحدهای بی هوازی برای تولید انرژی از پسماندها هستند.

 

کارشناسان با اشاره به پتانسیل های مناسب کشورمان در این زمینه معتقدند توسعه سیستم های تجدیدپذیر باید با حمایت دولت و مبتنی بر مشارکت بخش خصوصی انجام شود. ماده 61 قانون اصلاح الگوی مصرف، وزارت نیرو را مکلف کرده که برق تولیدی تجدیدپذیرها را با نرخ تضمینی و با قراردادهای 20 ساله خریداری کند.

 

به گفته شعبانی کیا، مشوقی در این زمینه داده شده که اگر سرمایه گذار بخش خصوصی از تجهیزات ساخت داخل استفاده کند، 30 درصد بر قیمت خرید برق تولیدی اش افزوده خواهد شد.

 

وی ادامه می دهد: تدوین اطلس انرژی بادی ایران، معرفی مناطق پُرپتانسیل انرژی های تجدیدپذیر، تدوین استانداردهای مورد نیاز برای ساماندهی تجهیزات در حوزه تجدیدپذیرها و حمایت از متقاضیان در دستور کار سازمان انرژی های نو ایران است.

 

در لایحه برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور که ساخت 26 هزار مگاوات نیروگاه جدید برنامه ریزی شده است نیز متاسفانه هنوز نقش انرژی های پاک پر رنگ نیست و 16هزار مگاوات تولید برق از طریق تبدیل نیروگاه های گازی موجود به سیکل ترکیبی، سه هزار مگاوات با ساخت نیروگاه های تولید پراکنده، DG(نیروگاه تولید پراکنده) و CHP(تولید همزمان برق و حرارت) و پنج هزار مگاوات دیگر با ساخت نیروگاه های تجدیدپذیربادی و فوتوولتائیک (خورشیدی) دیده شده است. اما اگر همین اعداد هم محقق شود کمک و قدم مهمی در راستای آینده پاک و محیط زیست سالم در کشور است.

 

استفاده از انرژی‌های نو و تجدیدپذیر می‏تواند باعث کاهش انتشار آلاینده‌ها از بخش‏های تولید و مصرف انرژی و مقابله با تغییرات آب و هوا، کاهش وابستگی به نفت، حفظ محیط زیست و نهایتاً منجر به توسعه پایدار شود و این یکی از پایه های اصلی اقتصاد مقاومتی محسوب شود.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١١-١٣٩۵, ١٧:١۶

   

پر مبحث ترین ها