سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برداشت گاز از پارس جنوبی تا پایان آذرماه به 515 میلیون متر مکعب می رسد

مشکین فام گفت: تا دوهفته آینده ( پایان آذرماه) برداشت گاز از این میدان به 515 میلیون متر مکعب در روز افزايش مي يابد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به افزایش ظرفیت برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی به بيش از ٤٧٠ ميليون متر مكعب در روز گفت: تا دوهفته آینده ( پایان آذرماه) برداشت گاز از این میدان به 515 میلیون متر مکعب در روز افزايش مي يابد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس محمد مشکین فام در بازدید روز چهارشنبه دهم آذرماه از سکوی فاز یک ، تلاش های بی وقفه کارکنان سکوهای تولیدی به منظور حفظ و استمرار چرخه تولید گاز از پارس جنوبی را بسیار قابل توجه ارزیابی کرد و گفت: درحال حاضر میزان تولید گاز از پارس جنوبی به بيش از470 میلیون متر مکعب در روز رسیده و 62 درصد از نیاز مصرفی کشور توسط منابع گازی اين ميدان تامین می شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه ظرف 3 سال آینده تعداد سکوهای تحت راهبری عملیات تولید این شرکت به 40 عرشه خواهد رسید، گفت: تلاش می کنیم با ارزیابی توانمندی های بخش عملیات تولید و با نگاه به افق های پیش رو، برنامه های مدیریتی و اجرایی متناسب با شرایط کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را به منظور ارتقای سطح فعالیت های عملیاتی پیاده سازی کرده و این 40 سکو را از راه شناخت دقیق شرایط فنی و تخصصی از جمله تعمیرات، نگهداشت تاسیسات و پشتیبانی عملیات، مدیریت کنیم.

تولید گاز از سکوهای 21 و 18B بزودی آغاز می شود

وی به آغاز تولید گاز از سکوهای 21 و ١٨B تا پایان آذر ماه اشاره كرد و گفت: با برداشت گاز از این دو سکو، ظرفیت تولید گاز کشور از میدان مشترک پارس جنوبی تا پایان آذرماه امسال به 515 میلیون متر مکعب در روز می رسد.

مشکین فام ،تمامی مراحل طراحی، ساخت و اجرا، بارگیری و حمل، راه اندازی و بهره برداری از سکوهای دریایی را کاری پیچیده و تخصص محور توصیف کرد و افزود: اینکه امسال 5 سکو از سوی متخصصان داخلی اجرا شده را نبايد کار کوچکی تلقي كرد، چرا که ساخت هرکدام از این سکوها پروژه ای بزرگ ، زمانبر و هزينه بر بوده و نقشي تاثیرگذار بر صنعت نفت و اقتصاد ملی دارد.

به گفته مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بهره برداری از سکوهای فازهای 17و18، 19 و 20و21 تا پایان امسال برداشت گاز كشور از پارس جنوبي به بیش از 540 میلیون متر مکعب در روز می رسد تا نتایج مورد نظر كارفرما مطابق و حتی به بیش از برنامه های وعده شده در افزایش تولید گاز برسد.

مشکین فام با بیان اینکه افزایش توان برداشت گاز از پارس جنوبی مزیت های فراوانی برای کشور به دنبال دارد، اظهار داشت: يكي از مزیت ها آن است که در صورت برابری یا افزایش رقم تولید گاز اين ميدان به بیش از نیاز داخلی، این قابلیت و بدیل مهم فراهم خواهد شد که در مصرف منابع گازی مخازن غیر مشترک صرفه جویی و حفاظت شده و بر برداشت و استفاده از مخازن مشترک تمرکز شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٩-١٣٩۵, ٠٩:۵۵

   

پر مبحث ترین ها