سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ژنرال بلندپایه سعودی در ترکیه چه می‌کند؟

بروز شده : ١-٠٨-١٣٩۴, ١۶:۴۵    نسخه چاپی    
سفر غیر منتظره رئیس ستاد مشترک ارتش عربستان به ترکیه، پرسش‌هایی را درباره حجم همکاری نظامی میان ریاض و آنکارا به ویژه پس از تشدید عملیات مشترک سوریه و روسیه علیه تروریسم تکفیری مطرح کرده است.


به گزارش تسنیم، رسانه‌های عربی با اشاره به سفر رئیس ستاد مشترک ارتش عربستان به ترکیه، انجام این سفر در این زمان را غیرمنتظره خواندند.

این رسانه‌ها نوشتند سفر غیرمنتظره ژنرال عبدالرحمن بن صالح البنیان رئیس ستاد مشترک ارتش عربستان به ترکیه، بار دیگر سئوالاتی را درباره حجم همکاری نظامی میان ریاض و آنکارا و اینکه واکنش‌های کشورهایی همچون عربستان و ترکیه به حضور نظامی مستقیم روسیه در سوریه چگونه خواهد بود، مطرح کرده است.

ژنرال بن صالح صبح روز پنجشنبه سی‌ام مهرماه در یک سفر رسمی وارد ترکیه شد که هیچ کدام از کشورهای ترکیه و عربستان نه به دلایل آن اشاره کردند و نه به اهداف و به موضوعاتی که وی در این سفر بررسی می‌کند، اما این سفر در زمانی انجام شده است که منطقه از سوریه تا عراق و یمن ملتهب و ناآرام است.

ژنرال هولوسی آکار رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه در یک مراسم رسمی از همتای سعودی خود استقبال کرد.

سفر ژنرال سعودی به آنکارا یک روز پس از تماس‌های تلفنی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با برخی از سران کشورهای منطقه و در راس آنها سلمان بن عبدالعزیز شاه عربستان، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، عبدالله دوم شاه اردن و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر انجام شد، تماس‌هایی که از نظر بسیاری از تحلیلگران و ناظران سیاسی درباره سوریه و در راستای تلاش برای مطلع کردن کشورهای منطقه از اوضاع جدید سوریه و تحرکات روسیه در آن بوده است به ویژه این‌که این تماس‌ها همزمان با سفر بشار اسد رئیس جمهور سوریه به مسکو انجام شد و این برداشت را به همراه دارد که پوتین ممکن است میان کشورهای منطقه و دولت سوریه برای پیشبرد طرحی خاص میانجی‌گری کند.

یک تحلیلگر سیاسی در گفت‌وگو با پایگاه خبری عربی ابراز عقیده کرده است سفر رئیس ستاد مشترک ارتش عربستان به آنکارا بیانگر افزایش جدید در سطح همکاری میان ترکیه و سعودی و احساس دو طرف به این است که هیچ کدام از آنها از یکدیگر در سایه بحرا‌ن‌های شدید در منطقه بی‌نیاز نیستند.

این تحلیلگر تصریح کرده است تنشی که در پی کودتا در مصر در روابط عربستان و ترکیه به وجود آمد، دیگر وجود ندارد.

به گفته این تحلیلگر، عربستان و ترکیه هر دو خطرات تحولاتی را که منطقه شاهد آن است،‌درک می‌کنند و در این زمینه اتفاق نظر دارند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٨-١٣٩۴, ١۶:۴۵

   

پر مبحث ترین ها