سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

زنگ خطر فاجعه انسانی داعش در یرموک

جان هزاران شهروند فلسطینی و سوری در خطر است

اردوگاه آوارگاه فلسطینی در نزدیکی دمشق از پنج روز گذشته تاکنون در کنترل گروه تروریستی داعش قرار گرفته است و نگرانی ها از وقوع فاجعه بشری در این منطقه هر روز در حال افزایش است.

«یرموک» اردوگاه فلسطینیان آواره در هشت کیلومتری مرکز دمشق، پایتخت سوریه در 3 سال اخیر تحت شدیدترین بحران های بشری قرار داشته است.

درگیری‌های شدید و طولانی میان اعضای نظامی جبهه خلق برای آزادی فلسطین-فرماندهی کل و ارتش سوریه از یک سو و مخالفان اسد و جبهه النصره شاخه القاعده از سوی دیگر در پایان سال 2012 ، محاصره این اردوگاه از سوی ارتش سوریه و اکنون حمله داعش به این اردوگاه و محاصره آن همگی از یرموک یک منطقه بحران زده و در آستانه فاجعه بشری ساخته است.

در روزهای اخیر، نیروهای گروه تروریستی داعش توانستند در درگیری‌های گسترده‌ای که با نیروهای مخالف مسلح سوری داشتند به پیروزی برسند و حوزه گسترش نفوذ خود را در این منطقه افزایش دهند؛ به گفته دیده بان حقوق بشر داعش اکنون کنترل 90 درصد از اردوگاه یرموک را در اختیار دارد.

کنترل کامل داعش بر اردوگاه یرموک در روزهای آینده می‌تواند باعث به وجود آمدن فجایع انسانی گسترده تری شود؛ این در حالی است که همزمان با حمله داعش به اردگاه یرموک ارتش سوریه نیز حملات هوایی خود را به این اردوگاه شدت بخشیده است و مواضع تروریست‌های داعش در یرموک را مورد هدف قرار داده است.

 

گروه تروریستی داعش که از خرداد ماه سال آینده دامنه حملات خود را از سوریه به عراق افزایش داد هم اکنون بخش هایی از کشورهای لیبی، مصر، سوریه و عراق را تحت نفوذ خود دارد و جنایت های گسترده ای را علیه مردم بی گناه صورت داده است.

واکنش رهبران فلسطین به فاجعه یرموک

خالد مشعل و شماری دیگری از رهبران جنبش حماس تماس هایی را با طرف های مختلف برای توقف درگیری و خونریزی در اردوگاه یرموک و پایان دادن به رنج و گرفتاری های فلسطینیان در این اردوگاه برقرار کرده اند. خالد مشعل بر ضرورت دور نگه داشتن اردوگاه یرموک و دیگر اردوگاه های فلسطینی از درگیری داخلی سوریه تاکید کرد.

اسماعیل هنیه معاون رییس دفتر سیاسی حماس نیز روز گذشته با تاکید بر پیگیری حوادث اردوگاه یرموک، از طرف های ذیربط خواست هر چه زودتر جلوی کشتارها را بگیرند و این اردوگاه و ملت فلسطین را از درگیرهای داخلی سوریه دور نگه دارند.

اسماعیل رضوان از رهبران حماس نیز در گفتگو با خبرگزاری بین المللی "قدس پرس" گفت که فاجعه بزرگی در یرموک روی داده است و هر چه سریعتر باید جلوی آن گرفته شود. رضوان از تشکیلات خودگردان فلسطین و سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) که در دمشق دفتر نمایندگی دارد و نیز تمامی طرف‌های ذی ربط خواست اقدامی فوری برای نجات اردوگاه یرموک از وضعیت کنونی انجام دهند.

اردوگاهیرموک با مساحت 2 کیلومتر مربع در بخش جنوبی دمشق پایتخت سوریه واقع است و پیش از آغاز بحران سوریه، بیش از ۱۳۷ هزار نفر جمعیت دارد که ۱۱۲هزار  نفر از آنها آوارگان فلسطینی هستند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠١-١٣٩۴, ١٨:٢٩

   

پر مبحث ترین ها