سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رويترز :

کري از ترس قدرت گيري ايران پس از حصول توافق هسته اي به رياض مي رود

متقاعد کردن عربستان براي پذيرش هر توافق هسته‌اي با ايران براي باراک اوباما، رييس‌جمهور آمريکا بسيار حائز اهميت است


خبرگزاري رويترز گزارش داد: وزير امور خارجه آمريکا به رياض مي‌رود تا به ملک سلمان اطمينان دهد هر گونه توافق هسته‌اي با ايران مطابق با منافع عربستان خواهد بود.

به گزارش خبرگزاري رويترز، جان کري، وزير امور خارجه آمريکا که قرار است هفته جاري پس از مذاکره با مقامات ايراني در مونترو سوييس به رياض سفر کند با اين هدف به آن‌جا مي‌رود که به ملک سلمان، پادشاه جديد عربستان با وجود نگراني‌هاي اين کشور مبني بر اين که اين توافق ممکن است منجر به افزايش روابط آمريکا و ايران شود اطمينان دهد که توافق هسته‌اي با ايران مطابق با منافع عربستان است.

متقاعد کردن عربستان براي پذيرش هر توافق هسته‌اي با ايران براي باراک اوباما، رييس‌جمهور آمريکا بسيار حائز اهميت است چون واشنگتن براي اين که بتواند سياست‌هايش در منطقه را پياده کند و نقش اين کشور براي نفوذ در بازار نفت را در اختيار داشته باشد به همکاري رياض نيازمند است.

به گزارش رويترز اصلي‌ترين منتقدان مذاکرات هسته‌اي ايران و آمريکا، جمهوري خواهان کنگره و اسراييل هستند اما عربستان نيز يک منتقد به شمار مي‌آيد چون مي‌ترسد که حصول چنين توافقي به بهبود روابط تهران و واشنگتن بيانجامد. عربستان هم‌چنين نگران است که يک توافق هسته‌اي منجر به افزايش قدرت ايران در منطقه خاورميانه شود.

يک ديپلمات عربي در اين باره گفت: سعودي‌ها از اين مي‌ترسند که رييس‌جمهور آمريکا به هر قيمتي با ايران توافق کند چون اين اتفاق براي مشروعيت وي بسيار مهم است از طرف ديگر ايران در ازاي اين توافق جايگاه ويژه‌اي در منطقه به دست خواهد آورد.

جان کري، وزير امور خارجه آمريکا که روز دوشنبه با محمدجواد ظريف همتاي ايراني‌اش در سوييس ديدار کرده قرار است هفته جاري به رياض سفر کند و پس از آن نيز به عربستان خواهد رفت تا با مقامات کشورهاي حاشيه خليج (فارس) ديدار و گفت‌و‌گو کند.

کارشناسان مي‌گويند که خشم عربستان نسبت به يک توافق احتمالي با ايران طي روزهاي اخير باعث بروز آشفتگي ديپلماسي براي تقويت وحدت ميان کشورهاي سني منطقه خاورميانه در مواجه با مسائل از جمله ايران شده است.به گزارش رويترز آمريکا نيز در نگراني‌هاي اين کشورها درباره ايران با آن‌ها شريک است.

اگرچه مقامات آمريکايي تمايلي براي بيان استراتژي‌هاي‌شان که ممکن است منجر به کاهش نفوذ منطقه‌يي ايران شود ندارد.اطلاعات افشا شده در سايت ويکي ليکس نشان مي‌دهد رياض مدتهاست درباره ظرفيت هسته‌اي ايران نگران است تا جايي که ملک عبدالله، پادشاه پيشين عربستان از واشنگتن خواست تا با حمله به ايران به اين مساله پايان دهد.

اما عربستان اکنون شاهد قدرت‌گيري ايران در منطقه به ويژه در عراق و سوريه است.يک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمريکا به رويترز گفت: کري قرار است به وضوح به سعودي‌ها بگويد که ما نگراني آن‌ها درباره امنيت منطقه را درک مي کنيم. مساله‌اي که ما نيز نسبت به آن نگران هستيم.


منبع: ایسنا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-١٢-١٣٩٣, ٢٠:۵۵

   

پر مبحث ترین ها