سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

لاشه هواپیمای مسافربری "ایرآسیا" پیدا شد

لاشه هواپیمای مسافربری "ایرآسیا" پیدا شد.

 

لاشه هواپیمای "ایرآسیا" که روز یکشنبه (۲۸ دسامبر/ ۷ دی) در مسیر اندونزی به سنگاپور ناپدید شده بود در اعماق دریای جاوه پیدا شد. لاشه هواپیمای ناپدیدشده شرکت "ایرآسیا"ی مالزی که 28 دسامبر/ 7 دی بر فراز دریای جاوه ناپدید شده بود پیدا شد. یکی از اعضای تیم کاوش و نجات تصاویری ارائه داده‌‌ که نشان می‌دهد لاشه هواپیما در غرب کومای، واقع در جزیره بورنئو در اعماق 24 تا 30 متری دریای جاوه قرار دارد. این تصاویر با استفاده از فناوری "سونار" (سیستم ردیاب زیردریایی) برداشته شده است. دستگاه سونار یک شیء تیره و بزرگ را بر کف دریا نشان می‌دهد که احتمالاً هواپیمای مفقودشده‌ای است که با خود 162 مسافر را حمل می‌کرد.

در این منطقه روز سه‌شنبه (30 دسامبر) نیز اولین بقایای این هواپیما و اجساد بر سطح آب مشاهده شد. بدنه هواپیما و سقف آن در کف دریا قرار دارد. وضعیت آب و هوایی بد در حال حاضر مانع از نجات قربانیان و تکه‌های لاشه هواپیما می‌شود. رئیس گروه کاوش و نجات می‌گوید، امدادگران با امواجی که ارتفاعشان گاهی به 3 متر می‌رسد روبه‌رو هستند. تعداد زیادی کشتی، هلی‌کوپتر و غواص برای بیرون آوردن قربانیان و قطعات هواپیما از آب در این عملیات شرکت دارند، اما آنها باید تا بهتر شدن وضعیت آب و هوایی صبر کنند.

به گزارش تسنیم هواپیمای ایرباس 320A متعلق به شرکت "ایرآسیا" با پرواز شماره 8501 صبح روز یکشنبه (28 دسامبر/ 7 دی) از شهر سورابایا در اندونزی به‌مقصد سنگاپور پرواز کرد و بر فراز دریای جاوه از صفحه رادار محو شد. روز سه‌شنبه (30 دسامبر) بعد از دو روز جست‌وجو نیروی هوایی اندونزی موفق به کشف بقایایی که گمان می‌رفت متعلق به این هواپیما بوده باشد، شد. مقام‌های اندونزی در همین روز تأیید کردند که بقایای یافت‌شده متعلق به هواپیمای ناپدیدشده است.

 

روز سه‌شنبه گزارش شد که چند جسد نیز پیدا شده است. خبرگزاری فرانسه ابتدا از کشف 40 جسد خبر داد. اما بعد این خبر تکذیب شد. اینک مقا‌م‌های اداره کاوش و نجات اندونزی می‌گویند، طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه موفق شدند 6 جسد را از آب را بیرون بکشند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-١٠-١٣٩٣, ١١:۴١

   

پر مبحث ترین ها