سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتقال یک میلیون نفر به مریخ برای نجات بشر

مشکل اصلی دنیای امروزی ضعف در این سه حوزه است و ما باید هر چه سریع‌تر در این حوزه‌ها سرمایه‌گذاری کنیم و پژوهش‌های تازه‌ای انجام دهیم.
یک کارآفرین میلیاردر در آمریکا پیشنهاد کرده است برای جلوگیری از انقراض نسل بشر، یک میلیون نفر به مریخ منتقل شوند.

به نقل از سایت آر تی روسیه، مدیر یک شرکت فضایی در آمریکا گفت به دنبال انتقال یک میلیون نفر به مریخ است تا نسل بشر حفظ شود.

"الون ماسک" کارآفرین و میلیاردر آمریکایی ادامه داد: قصد دارم به سرعت وضعیت فعلی سفر انسان ها به مریخ را تغییر دهم. ما به شدت نیازمند انتقال یک میلیون نفر به مریخ هستیم تا تمدن انسانی ادامه یابد.

"اسپیس اکس" یکی از شرکت های متعلق به الون ماسک است. این شرکت به تازگی به همراه شرکت بوئینگ آمریکا قراردادی را با آژانس فضایی ناسا برای ساخت سفینه انتقال فضانوردان از زمین به فضا امضا کرد.

ماسک مدیر عامل شرکت های "سبیس اکس"، "تیسلا موتورز" و "سولار سیتی" در مصاحبه با مجله Aeon گفت: معتقدم انسان ها نیاز جدی به انتقال به بیش از یک سیاره دیگر هستند تا در صورت بروز فاجعه در زمین، موجودیت انسان حفظ شود.

با این حال این نظرات وی با بدبینی شدیدی روبه رو شده اما احتمالا این ایده عملی خواهد شد. براساس نظر کارشناسان، تهدیداتی شامل تغییرات آب و هوا و سقوط شهاب سنگ، جامعه انسانی در کره زمین را در معرض نابودی قرار داده است.

او درباره اینکه انسان ها برای انتقال به مریخ به چه چیزهایی نیاز دارند هم گفت: اگر ما 100 نفر را در یک مرحله به مریخ منتقل کنیم یعنی ما نیازمند 10 هزار سفر به مریخ هستیم تا یک میلیون نفر به این سیاره منتقل شوند.

ما همچنین نیازمند کالاهای بسیاری هستیم که باید آنها را به مریخ منتقل کنیم تا این انسان ها بتوانند زندگی کنند. انتقال این کالاها نیز بسیار پرخرج است زیرا ما نیازمند 10 پرواز باری در کنار یک پرواز انسانی به مریخ هستیم. یعنی ما باید 100 هزار سفر باری هم در کار 10 هزار سفر انسانی به مریخ داشته باشیم.

این برای نخستین بار نیست که موسک درباره مریخ و انتقال انسان ها به این سیاره صحبت می کند. او در کنفرانس "AllThingsD's 2013" هم گفت: انسان یا باید در دیگر سیاره ها هم منتقل شود یا اینکه ریسک کنیم و با خطر انقراض روبه رو شویم. انقرض سرنوشتی است که نمی توان از ان فرار کرد زیرا ما روز به روز بیش از پیش در معرض این موضوع قرار داریم.

الون ماسک (Elon Musk) متولد 1971، کارآفرین و مدیر شرکت های بزرگی در آمریکاست. او 4.5 میلیارد دلار ثروت دارد. در سایت ویکی پدیا وی با عنوان مهندس، مخترع و شخص نامی تجارت در صنایع پیشرفته آمریکا معرفی شده است.

او بنیانگذار شرکت‌هایی همچون تسلا موتورز، پی‌پال (PayPal) (که اکنون به ای‌بی تعلق دارد) و اسپیس‌اکس (SpaceX) است.
این کارآفرین معتقد است بشر باید در سه حوزه اینترنت، انرژی پاک و فضا بیش از پیش تحقیق و سرمایه گذاری کند.

الون ماسک کیست؟
هفته نامه تجارت فردا هم درباره الون ماسک نوشت: او در پورتوریال آفریقای جنوبی متولد شده است. مادر وی کانادایی و پدرش تبعه آفریقای جنوبی بود. او اولین کامپیوتر را در کودکی از پدرش هدیه گرفت و با تلاش و ممارست بسیار موفق شد کار با کامپیوتر و نوشتن برنامه‌های کامپیوتری را بیاموزد. در 12سالگی اولین نرم‌افزار تجاری توسط الون ماسک وارد بازار شد که در آن زمان با قیمتی معادل 500 دلار آمریکا به فروش رسید. نام این نرم‌افزار blastar بود که یک بازی کامپیوتری فضایی بود.

او در 17سالگی خانه پدری را ترک کرد و با بهره‌گیری از پشتوانه مالی خانوادگی و تشویق‌های پدرش به تنهایی سفری را به آمریکا و کانادا انجام داد تا از نزدیک با دنیای بزرگ علم کامپیوتر در آن کشورهای صنعتی آشنا شود.

پدر او با وجود محدودیت‌های زیادی که در آفریقای جنوبی برای سفر افراد زیر 18سال وجود داشت همواره فرزندانش را به استقلال و سفر کردن به کشورهای دیگر تشویق می‌کرد به همین دلیل الون و خواهر و برادرش قبل از سن 18سالگی سفرهای مستقل زیادی کرده بودند و با فرهنگ مناطق زیادی از دنیا آشنا بودند.

در سن 18سالگی الون بخش‌های زیادی از آفریقا و اروپا را دیده بود و سفرهایی به کشورهای خاورمیانه و خاور دور و چین و آمریکا و کانادا کرده بود.

بالاخره بعد از دیدن کشورهای مختلف و آشنایی با اصول و زیر‌ساخت‌های اقتصادی و صنعتی و سیاسی مناطق متفاوت دنیا تصمیم گرفت به آمریکا مهاجرت کند و در سال 1992 بعد از گذشت دو سال از تحصیل رشته اقتصاد در دانشگاه کویینز کانادا به آمریکا رفت و مدرک لیسانس رشته اقتصاد را از مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا گرفت و به دنبال آن لیسانس رشته فیزیک را از مدرسه علم و هنر دانشگاه پنسیلوانیا دریافت کرد. در این کشور الون جوان اقدام به مطالعه و تحقیق در حوزه‌های مختلف کرد و بعد از شناسایی ضعف‌های موجود در علم روز دنیا به عرصه‌هایی روی آورد که به زعم وی توسعه لازم را پیدا نکرده بود.

حوزه‌هایی از قبیل علوم فضایی که سبب شد او شرکت اسپیس ایکس را بنیان نهد و ضمن ایجاد فرصت شغلی برای شمار زیادی از ساکنان آمریکا زمینه تحقیقات بیشتر در حوزه هوا و فضا را فراهم کند.

الون بعد از اتمام تحصیل در مقطع کارشناسی به سیلیکون ولی کالیفرنیا رفت تا تحصیلات خود را در مقطع دکترای فیزیک در دانشگاه استنفورد ادامه دهد ولی موفق نشد این مقطع را به پایان برساند. او با مطالعات زیادی که در مورد افراد نوآوری از قبیل توماس ادیسون و نیکلا تسلا و... انجام داده بود و با توجه به پیش‌زمینه دانشگاهی‌اش در رشته فیزیک سه حوزه را به عنوان حوزه‌هایی که دنیای آینده به آنها نیاز دارد ولی هم‌اکنون توسعه چندانی پیدا نکرده است و باید مطالعات بیشتری در آن زمینه‌ها انجام بشود انتخاب کرد. این حوزه‌ها عبارت بودند از اینترنت، انرژی پاک و در نهایت فضا.

او در یکی از سخنرانی‌های خود گفت: «مشکل اصلی دنیای امروزی ضعف در این سه حوزه است و ما باید هر چه سریع‌تر در این حوزه‌ها سرمایه‌گذاری کنیم و پژوهش‌های تازه‌ای انجام دهیم.»

سال‌ها تلاش وی در عرصه‌های مختلف علمی و پژوهشی سبب شد او به عنوان یکی از برترین افراد نوآور و کارآفرین در آمریکا معرفی شود و ده‌ها جایزه به پاس همین نوآوری‌هایش دریافت کند. او در سال 2007 میلادی به عنوان خلاق‌ترین فرد سال انتخاب شد و در سال 2012 توانست جایزه سلطنتی نوآوری و کارآفرینی دولت آمریکا را از آن خود کند. همچنین او دکترای افتخاری طراحی را از دانشگاه هنر و طراحی آمریکا دریافت کرده است و دانشگاه سوری انگلستان هم دکترای افتخاری مهندسی هوا و فضا را به او تقدیم کرده است.

اما این فرد خلاق که هم‌اکنون ثروتی بالغ بر 5/4 میلیارد دلار آمریکا دارد و ریاست چندین شرکت برجسته و بزرگ آمریکایی را بر عهده دارد بارزترین ویژگی خود را اعتیاد به کار زیاد می‌داند و می‌گوید: «من معمولاً صد ساعت در هفته برای توسعه شرکت‌های تسلاموتورز و اسپیس ایکس سرمایه‌گذاری می‌کنم.»

او در سال 2000 میلادی با جاستین ماسک همسر اولش آشنا شد. جاستین که یک نویسنده مشهور کانادایی است در دوران تحصیل الون در دانشگاه کویینز کانادا به تحصیل در زمینه ادبیات و فن نوشتار انگلیسی مشغول بود. آنها پنج فرزند دارند. الون و جاستین در سال 2008 میلادی خبر از جدایی خود دادند و الون دوباره ازدواج کرده است.
منبع: عصر ایران
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٧-١٣٩٣, ٢١:۴٩

   

پر مبحث ترین ها