سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پرده کعبه تعویض شد

این پرده با همکاری کارخانه های داخل و خارج عربستان تهیه می شود و پارچه حریر این پرده را هر سال یکی از کشورها هدیه می کند.
درحالیکه زائران خانه خدا در صحرای عرفات حضور دارند و مکه مکرمه خلوت شده، پرده جدید کعبه طی مراسمی امروز(جمعه) پس از شستشوی کعبه با گلاب ناب کاشان، بر این بنای مقدس نصب شد.

در حالیکه زائران خانه خدا در صحرای عرفات حضور دارند، مطابق سنتی دیرینه، پرده خانه خدا نو شد و مسجدالحرام خود را آماده استقبال از زائرانش از فردا(عید قربان) ساخت.
براساس این گزارش، در مراسم تعویض پرده کعبه شماری از سران کشورهای اسلامی حضور داشتند.

این پرده از جنس حریر طبیعی خالص و به رنگ مشکی، منقش به آیات قرآن کریم است که با خط زیبا، با نخ های طلا و نقره بافته شده و دهها کیلوگرم طلا و نقره در ساخت این پرده استفاده شده است.
ارتفاع این پرده 14 متر و نوار دور آن به عرض 95 سانتیمتر است که از 16 قطعه به شکل مربع تشکیل شده است.

نوار اطراف این پرده منقش به آیات قرآن کریم است که در فواصل معین عبارات «یا حی و یا قیوم»، «یا رحمن و یا رحیم» و «الحمدالله رب العالمین» با رنگ طلایی دوخته شده اند.
پوشش در کعبه نیز از حریری به ارتفاع 5 / 6 متر و عرض 5 / 3 متر منقش به آیات الهی و تزئینات اسلامی با طلا و نقره است.

پرده خانه خدا از پنج قطعه تشکیل شده که هر قسمت یک طرف کعبه را می پوشاند و قطعه پنجم هم در کعبه را دربرمی گیرد که هنگام نصب، وزن این پرده به حدود دو تُن می رسد.
در پرده کعبه نیز 150 کیلوگرم نخ طلا و نقره به کار رفته است.

به گزارش سازمان حج و زیارت، این پرده با همکاری کارخانه های داخل و خارج عربستان تهیه می شود و پارچه حریر این پرده را هر سال یکی از کشورها هدیه می کند.
پرده قبلی نیز به رؤسا و سران کشورهای اسلامی اهدا می شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٧-١٣٩٣, ٠٠:٣٢

   

پر مبحث ترین ها