سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رییس جمهوری ونزوئلا از جمهوری اسلامی ایران درخواست کمک کرد

ونزوئلا همواره از صلح و احترام به حق تعیین سرنوشت ملتها دفاع می کند و به همین دلیل، ما مخالف هر نوع تحریم و مداخله در امور داخلی ایران هستیم.
ˈنیکولاس مادوروˈ رییس جمهوری ونزوئلا از جمهوری اسلامی ایران خواست که کشورش را در زمینه های صنعتی بویژه ساخت و ساز مسکن یاری دهد.

خبرگزاری رسمی 'افه' اسپانیا روز جمعه از کاراکاس پایتخت ونزوئلا گزارش داد: مادورو این درخواست را در جریان مراسمی با حضور 'محمدرضا نعمت زاده' وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران بیان کرد.

نعمت زاده از سه روز پیش برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک ایران و ونزوئلا در این کشور امریکای لاتین بسر می برد.

بر اساس این گزارش، رییس جمهوری ونزوئلا گفت:'برادران ایرانی!، ما همچنان به درخواست کمک از شما ادامه می دهیم. ما به توسعه صنعت تجهیزات ساختمانی نیاز داریم چون یک مساله کلیدی برای افزایش ساخت واحدهای مسکونی است.'

وی افزود:' چالش کنونی ما این است که چگونه روند ساخت و ساز مسکن را در ونزوئلا بهبود بخشیم که به جای 250 هزار خانه ، 350 هزار خانه در سال آینده بسازیم و بتوانیم این رقم را به 500 هزار واحد در سال هم برسانیم.'

اشاره مادورو به برنامه دولت ونزوئلا برای ساخت سه میلیون واحد مسکونی در این کشور امریکای جنوبی تا سال 2019 میلادی - یعنی پنج سال دیگر- است.

دولت ونزوئلا از زمان حکومت 'هوگو چاوز' رییس جمهوری فقید این کشور در سال 2011 میلادی یک برنامه اجتماعی را تحت عنوان 'ماموریت بزرگ مسکن' با هدف پاسخ دادن به مساله کمبود شدید واحدهای مسکونی آغاز کرد که طبق آن، تا سال 2019 باید سه میلیون خانه در این کشور ساخته شود.

ظرف سه سال گذشته، ونزوئلا با همکاری شرکتهایی از ایران، روسیه، چین و بلاروس موفق شده است حدود 600 هزار واحد مسکونی را در قالب برنامه یادشده بسازد.

نعمت زاده که از روز سه شنبه گذشته برای شرکت در کمیسیون مشترک ایران و ونزوئلا در کاراکاس بسر می برد، تاکنون علاوه بر رییس جمهوری، با 'رافائل رامیرز' وزیر امور خارجه، 'خوسه داوید کابیو روندون' وزیر صنایع و شماری دیگر از مقامهای این کشور دیدار و گفت وگو کرده است.

به گزارش افه، وزیر خارجه ونزوئلا در دیدار با نعمت زاده اطمینان داد که روابط تهران - کاراکاس هر چه بیشتر تقویت خواهد شد و به سطحی بسیار بالاتر خواهد رسید.

رامیرز گفت: تهران می تواند روی حمایت دائمی ونزوئلا در مجامع بین المللی از حقوق ایران مبتنی بر اصول دوستی و همکاری حساب کند.

وی تصریح کرد: ونزوئلا همواره از صلح و احترام به حق تعیین سرنوشت ملتها دفاع می کند و به همین دلیل، ما مخالف هر نوع تحریم و مداخله در امور داخلی ایران هستیم.

بنا به گزارشها، نعمت زاده روز چهارشنبه به وقت محلی نیز همراه با همتای ونزوئلایی اش، از مجتمع در حال ساخت تولید سیمان 'سرو آزول' در ایالت موناگاس این کشور بازدید کرد. این کارخانه با مشارکت ایران ساخته می شود و قرار است سالانه یک میلیون تن سیمان تولید کند.

در این بازدید که در پایان هشتمین کمیسیون مشترک ایران - ونزوئلا انجام شد، کابیو روندون گفت که مجتمع مذکور با همکاری شرکت ایرانی 'احداث صنعت ونزوئلا' ساخته می شود و علاوه بر ایجاد اشتغال برای 250 نفر، 12 درصد تولید کل سیمان این کشور را تامین خواهد کرد.

به گفته وزیر ونزوئلایی، تاکنون 98 درصد عملیات ساخت مجتمع سیمان سرو آزول انجام شده است و این کارخانه تا اواخر سال جاری میلادی - دی ماه آینده- به بهره برداری می رسد.

وی همچنین گفت که در جریان برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور، وضعیت بیش از 40 توافقنامه

در حال اجرا و 265 توافق امضاشده میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیواری ونزوئلا در طول 15 سال گذشته مورد ارزیابی قرار گرفته و مشکلات و موانع موجود بر سر راه آنها بررسی شده است.

این توافقنامه ها، حوزه های مختلف 'امور اجتماعی' نظیر ارتباطات، فرهنگ، ورزش، آموزش و پرورش، جوانان و رفع فقر، 'صنعتی' در زمینه های گوناگون، 'آموزشی' مانند آموزشهای دانشگاهی، علوم، فناوری و بهداشت، 'انرژی'، 'کشاورزی' و 'بازرگانی' را در بر می گیرد.

منبع: ایرنا
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠۶-١٣٩٣, ١٠:٠۵

   

پر مبحث ترین ها