سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

قتل‌عام ساکنان روستاهای ترکمن‌نشین شیعه در شمال عراق

بروز شده : ۴-٠۴-١٣٩٣, ١٣:٢٧    نسخه چاپی    
نیروهای داعش که دو هفته پیش وارد شمال و غرب خاک عراق شده‌اند، با خشونت بسیار در حال پیشروی به سمت بغداد هستند
سی ان ان نوشت: گروه تروریستی داعش مدعی تصرف بزرگترین پالایشگاه نفت عراق در منطقه بیجی شد. این پالایشگاه که در ۲۰۰ کیلومتری شمال بغداد قرار دارد از اهمیت استراتژیکی زیادی برخوردار است.
به گزارش «تیک»، در کنار پالایشگاه بیجی که سوخت بسیاری از پمپ‌بنزین‌های عراق را تأمین می‌کند نیروگاهی قرار دارد که برق بغداد را تأمین می‌کند.
این مجتمع صنعتی از ده روز پیش به محاصره شبه‌نظامیان داعش درآمد. ارتش عراق تا کنون چندین حمله به این منطقه را دفع کرده بود.

دولت نوری مالکی سه‌شنبه خبر تصرف پالایشگاه بیجی به دست نیروهای داعش را تکذیب کرد. تلویزیون دولتی عراق اعلام کرد که ارتش در حال مقابله با نیروی داعش است و کنترل مجتمع صنعتی بیجی را همچنان در اختیار دارد.
نیروهای داعش که دو هفته پیش وارد شمال و غرب خاک عراق شده‌اند، با خشونت بسیار در حال پیشروی به سمت بغداد هستند.
شبه نظامیان افراطی داعش در این مدت بخش‌های دیگری از خاک عراق تحت کنترل خود درآورده‌اند.

روزنامه "واشنگتن‌پست" در گزارش تاز‌ه‌ای از "قتل‌عام" ساکنان چندین روستای ترکمن‌نشین شیعه در شمال عراق خبر داده است.
شاهدان عینی گفته‌اند که نیروهای داعش ساکنان این روستاها را قتل‌عام کرد‌ه‌اند.
یک پلیس محلی شمار کشته‌شدگان را دستکم ۵۵ نفر اعلام کرده است. دو تن از قربانیان این حادثه دو دختر خردسال بوده‌اند. ده‌ها تن دیگر از ساکنان این منطقه مفقودالاثر هستند.

سفر غیرمنتظره جان کری به کردستان

جان کری، وزیر خارجه آمریکا که به عراق سفر کرده، خواستار تشکیل یک دولت جدید در عراق با مشارکت شیعیان، سنی‌ها و کرد‌های این کشور شده است. جان کری همزمان بر حمایت آمریکا از عراق تأکید کرده است.
وی خواستار تلاش برای حفظ تمامیت ارضی عراق شده است. کردها و سنی‌‌های عراق دولت شیعه مرکزی به رهبری نوری مالکی را به نقض حقوق اقلیت‌ها متهم می‌کنند.

از سوی دیگر در حالیکه نوری مالکی کناره‌گیری از قدرت را رد کرده، دولت خودمختار کردستان خواستار برگزاری همه‌پرسی در مناطق کردنشین عراق برای پیوستن آنها به اقلیم کردستان شده است.
جان کری، وزیر خارجه آمریکا در ادامه سفر خود به عراق سه‌شنبه (۲۴ ژوئن/ ۳ تیر) در اقدامی غیرمنتظره وارد کردستان شد.
خبرگزاری آلمان به نقل از العربیه، هدف جان کری از این سفر را جلب نظر مقامات اقلیم خودمختار کردستان عراق برای مشارکت در دولت جدیدمرکزی عنوان کرده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠۴-١٣٩٣, ١٣:٢٧

   

پر مبحث ترین ها