سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جواب سربالای آمریکا به نوری المالکی جهت مقابله با داعش/مالکی نخست وزیر خوبی نیست

کاخ سفید اعلام کرده است که واشنگتن علاقه‌ای به «مداخله هوایی» در خاک عراق ندارد. پیشتر، روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرده بود که نوری‌المالکی، نخست‌وزیر عراق، به طور محرمانه از دولت آمریکا خواسته تا در خاک عراق دست به «مداخله هوایی» بزند.
مقامات آمریکایی در واکنش به آنچه «درخواست نوری مالکی از این کشور برای سرکوب داعش» خوانده اند اعلام کردند، مالکی نخست وزیر خوبی نیست و این کشور ترجیح می‌دهد به جای بمباران مواضع داعش، به تقویت ارتش عراق کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامات آمریکایی اعلام کردند که واشنگتن آمادگی دارد تا کمک‌های جدیدی را به عراق ارسال کند به منظور آنکه از اقدامات خشونت‌بار و تهاجمی داعش که تهدید کرده‌اند شمال عراق را به تصرف خود درآورند، جلوگیری به عمل آورد.
با اینحال کاخ سفید اعلام کرده است که واشنگتن علاقه‌ای به «مداخله هوایی» در خاک عراق ندارد. پیشتر، روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرده بود که نوری‌المالکی، نخست‌وزیر عراق، به طور محرمانه از دولت آمریکا خواسته تا در خاک عراق دست به «مداخله هوایی» بزند.

بر اساس این گزارش، یک مقام آگاه در دولت آمریکا اعلام کرده است که واشنگتن ترجیح می‌دهد به جای حمله هوایی، در قوی کردن نیروهای نظامی و ارتش به عراق کمک کند.
سناتور باب کورکر، جمهوری‌خواه ارشد کمیته روابط خارجی سنا درباره درخواست «نوری المالکی» نخست‌وزیر عراق گفت: «او به طور قطع یک نخست‌وزیر خوب نبوده است. او نتوانسته است وظیفه تعامل با جمعیت سنی را به خوبی انجام دهد.»

«جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده است که احتمالاً آمریکا کمک‌های جدیدی در اختیار دولت عراق انجام می‌دهد تا با داعش که در حال پیشروی در شهرهای مختلف عراق است مبارزه کند.
بر اساس این گزارش، علاوه بر موشک‌ها، تانک‌ها، جت‌های جنگنده و انبار مهمات که آمریکا پیشتر در اختیار عراق قرار داده است، بغداد به دنبال هواپیماهای بدون سرنشین جاسوسی آمریکا است تا بتواند شورشیان داعش را ریشه‌کنی کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٣-١٣٩٣, ١٣:۵۶

   

پر مبحث ترین ها