سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حمایت از گفتگو با ایران، گام بزرگ کلینتون به سوی کاخ سفید

بدون تردید مساله عراق درس بزرگی به کلینتون داده و آن این است که اگر می خواهد پیروز آتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشد، نباید در سیاست داخلی و خارجی بر خلاف خواسته و نظر اکثریت شهروندان این کشور گام بر دارد.
هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا که نامش در میان نامزدهای جدی انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 ایالات متحده مطرح است، می خواهد از دروازه گفتگو با ایران گامی بلند به سوی کرسی ریاست جمهوری این کشور بر دارد.
این نکته ای است که بسیاری از تحلیلگران در آمریکا که فعالیت های این چهره برجسته حزب دمکرات را پیگیری می کنند، بر آن اتفاق نظر دارند.
هیلاری کلینتون در زمان عضویتش در سنای آمریکا در سال 2002، به حمله نظامی آمریکا به عراق رای مثبت داده و از اشغال آن کشور اعلام حمایت کرده بود. این موضع گیری، ضربه سختی به اعتبار سیاسی وی وارد کرد.
در جریان رقابت درون حزبی میان هیلاری کلینتون و باراک اوباما برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری سال 2008، وی به دلیل این مواضع جنگ طلبانه و تایید سیاست فاجعه بار جورج بوش درعراق؛ مورد سرزنش قرار گرفت.

در واقع حمایت هیلاری کلینتون از جنگ عراق، به قیمت حذف وی و تایید اوباما به عنوان نامزد دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری آن سال تمام شد.
تحلیلگران می گویند بدون تردید مساله عراق درس بزرگی به کلینتون داده و آن این است که اگر می خواهد پیروز آتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشد، نباید در سیاست داخلی و خارجی بر خلاف خواسته و نظر اکثریت شهروندان این کشور گام بر دارد.

برنامه هسته ای ایران و گفتگو با جمهوری اسلامی، اکنون یکی از حساس ترین موضوعات سیاست خارجی ایالات متحده به شمار می رود.
در جریان چندین نظرسنجی صورت گرفته توسط مراکز معتبر در آمریکا، اکثریت مردم این کشور بطور مرتب اعلام کرده اند خواستار گفتگو با ایران و حل موضوع هسته ای از راه صلح آمیز هستند.

پس از دستیابی ایران و گروه 5+1 به توافقنامه هسته ای در ژنو، نتایج یک نظرسنجی نشان داده بود که 60درصد از مردم آمریکا آن را تایید می کنند. همزمان با اجرایی شدن توافق هسته ای موقت با ایران، نظرسنجی دیگری توسط آسوشتید پرس در ماه ژانویه صورت گرفت که آن هم نشان داد 60 درصد از افراد بالغ در آمریکا با این توافق موافقند.
درست در همین زمان و پس از یک سکوت بسیار طولانی از سوی وزیر خارجه پیشین آمریکا، هیلاری کلینتون در نامه ای به سناتورهای آمریکایی نوشت تحریم های یک جانبه علیه جمهوری اسلامی می تواند باعث شکست مذاکرات هسته ای شده و قانونگذاران باید از راه حل دیپلماتیک با ایران پشتیبانی کنند.

ناظران، نامه وی را به مثابه بمبی در محافل سیاسی واشنگتن نامیدند زیرا این نامه را کسی نوشته که زمانی در راس دیپلماسی آمریکا قرار داشت، از سیاست جنگ طلبانه بوش حمایت کرده بود و از تحریم و فشار به ایران به بهانه برنامه هسته ای آن سخن می گفت.
هیلاری کلینتون، علاوه بر نمایش یک چهره تندرو از خود در سیاست خارجی، به ارتباط با لابی صهیونیستی نیز شهرت دارد؛ همان لابی پر نفوذی که در چند ماه گذشته تمام توان خود را برای تصویب تحریم های ضد ایرانی جدید در کنگره و بر هم زدن مذاکرات به کار بسته است.

به عقیده ناظران در آمریکا، نامه کلینتون برای حمایت از گفتگو با ایران؛ تلاشی برای پاک کردن نقاط سیاه از کارنامه اش می باشد. به نظر آنان، کلینتون در حال حرکت به سمت جناح چپ حزب دموکرات برای افزایش اعتبار خود در داخل است و اعلام حمایت از مذاکرات با ایران به عنوان کانون توجه سیاست خارجی آمریکا، فرصتی طلایی برای نشان دادن یک چهره مترقی از هیلاری کلینتون است.
به نظر می رسد آینده سیاسی هیلاری کلینتون و سرنوشت انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا، به گفتگو با ایران گره خورده است
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-١١-١٣٩٢, ٢١:١۴

   

پر مبحث ترین ها