سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سیلی محکم کنگره آمریکا به نتانیاهو

به رغم لابی شدید اسرائیل برای تشدید تحریم ها علیه ایران، با هدف بی اثر کردن توافق هسته ای ژنو، به نظر می رسد کنگره آمریکا مصمم است به این توافق فرصت تاثیر بدهد.
روزنامه کانادایی نشنال پست، بی میلی کنگره آمریکا نسبت به تسلیم در مقابل فشارهای نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای تشدید تحریم های ضدایرانی را «سیلی محکمی به صورت نتانیاهو» خواند.

ویلیام مارسدن نویسنده گزارش افزوده است: به رغم لابی شدید اسرائیل برای تشدید تحریم ها علیه ایران، با هدف بی اثر کردن توافق هسته ای ژنو، به نظر می رسد کنگره آمریکا مصمم است به این توافق فرصت تاثیر بدهد.

کارشناسان معتقدند که تصویب تحریم های جدید می تواند این توافق را از بین برده و مذاکرات را با موانع جدی مواجه کند؛ همچنین این اقدام همپیمانان آمریکا را آزرده خاطر خواهد کرد و احتمالا در نهایت به مواجهه نظامی منتهی خواهد شد که شعله هایش کل منطقه را در بر خواهد گرفت.

بی تمایلی کنگره نسبت به سر خم کردن در مقابل تقاضاهای اسرائیل به مثابه سیلی محکمی به صورت بنیامین نتانیاهو است که توافق ژنو را اشتباهی تاریخی توصیف کرد، اما این رفتار کنگره موجبات خرسندی و رضایت خاطر کارشناسان سیاست خارجی واشنگتن را فراهم نمود.

مشنال پست ادامه داده است: زبگنیو برژینسکی مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت جیمی کارتر اخیرا در صفحه ˈتوئیترˈ خود نوشت که «سرانجام کنگره از تلاش های نتانیاهو برای دیکته کردن سیاست آمریکا شرمنده شد».

وی چندی بعد در اظهار نظر دیگری نوشت: در توافق تاریخی با ایران، برنده ها عبارتند از کری، روحانی و عقل سلیم، و بازنده ها جنگ طلبان منطقه ای هستند.
برژینسکی افزود: راه دیگر جز انعقاد توافق احتمالا درگیری نظامی است. در این صورت، شاید در ابتدا ما برنده به نظر برسیم اما احتمالا همین درگیری ما را در یک جنگ منطقه ای به مراتب گسترده تر و طولانی درگیر خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا پیش تر گفته بود، معتقد است که این توافق 50 درصد احتمال موفقیت دارد. وی هفته گذشته بار دیگر بر آزمودن امکان حل و فصل دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران تاکید کرد.

این روزنامه کانادایی افزود: پیروزی حسن روحانی رئیس جمهوری معتدل در انتخابات اخیر، باعث شد دریچه ای به سوی حل و فصل این مسئله و احتمالا ایرانی قابل اعتماد تر گشوده شود. با این حال، اختلاف نظرها همچنان وجود دارد؛ آمریکا به ایران اجازه داده از برنامه غنی سازی محدود و قابل راستی آزمایی برخوردار باشد و بدین ترتیب نیازهایش در زمینه تولید برق و مصارف پزشکی را تامین کند.

اکنون ایران از احداث تعدادی رآکتور برای تولید برق بیشتر سخن گفته است. اما، اسرائیل و عربستان سعودی می خواهند قدرت های جهان با توسل به تهدید حمله نظامی، ایران را وادار به دست کشیدن از برنامه غنی سازی اورانیوم سازند.
برژینسکی هشدار داد آمریکا و متحدانش باید بسیار مراقب باشند که مبادا با تقاضاهای تحقیر آمیز از ایرانی ها بار دیگر باعث گوشه گیری تهران شوند.
وی می گوید: باید مراقب باشیم به سوی موضعی نرویم که در آن توافق، از نگاه اکثریت ملت ایران، به مثابه تسلیم یک جانبه باشد
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٩-١٣٩٢, ١٩:١٠

   

پر مبحث ترین ها