سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دستور انحلال اخوان‌المسلمین صادر شد

دولت موقت مصر که ریاست آن را عدلی منصور بر عهده دارد دستور داد تا جمعیت اخوان المسلمین منحل شود.
دولت موقت مصر به ریاست عدلی منصور، دستور انحلال جمعیت اخوان المسلمین را صادر کرد.

به گزارش تسنیم به نقل از شبکه المیادین، دولت موقت مصر که ریاست آن را عدلی منصور بر عهده دارد دستور داد تا جمعیت اخوان المسلمین منحل شود.

اخوان المسلمین مصر در سال 1928 میلادی در شهر اسماعیلیه مصر به رهبری حسن البنا بنیان نهاده شد و سپس فعالیت خود را به دیگر کشورهای عربی و اسلامی گسترش داد.

در سال 2011 میلادی در پی سرنگونی حسنی مبارک در مصر، این جماعت به‌گونه‌ای رسمیت یافته، فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی خود را آغاز کرد. تا پیش از این، اخوان‌المسلمین به‌عنوان جماعتی ممنوعه تلقی می‌شد و حتی اعضای آن با نام مستقل به پارلمان راه می‌یافتند و فعالیت‌هایش در حد مسائل دینی و اجتماعی بود.

در نخستین انتخابات ریاست جمهوری دموکراتیک در مصر که در سال 2012 میلادی برگزار شد، محمد مرسی رییس حزب آزادی و عدالت که یک حزب تاسیس شده توسط اخوان المسلمین بود، بر اساس آمار رسمی در رقابت با احمد شفیق پیروز انتخابات گردید.

در پی عزل مرسی از سوی ارتش مصر همزمان با تظاهرات گسترده 30 ژوئن سال جاری، درگیری جمعیت اخوان المسلمین و حامیان آن با مخالفان مرسی و ارتش و دولت موقت مصر ادامه دارد و بسیاری از رهبران اخوان الملسمین نیز دستگیر شدند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠۶-١٣٩٢, ٠٩:۴٠

   

پر مبحث ترین ها