سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آمادگی‌ 5+1 برای گفت‌وگوی سازنده با ایران

کشورهای عضو گروه 1+5 در بیانیه مشترکی از ایران خواستند فعالیت‌های هسته‌یی‌اش را که به ادعای آن‌ها ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است،‌ به حالت تعلیق در آورد.
بیانیه مشترک چین، فرانسه،‌ آلمان، روسیه،‌ انگلیس و آمریکا روز چهارشنبه در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که پشت درهای بسته برگزار شد توسط نماینده آلمان قرائت شد.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، این بیانیه با ابراز نگرانی نسبت به این که ایران هم‌چنان برنامه هسته‌یی خود از جمله نصب سانتریفیوژهای پیشرفته، تولید اورانیوم غنی شده و ساخت راکتور IR-40 در اراک را ادامه می‌دهد، اعلام کرد: ما شدیدا نگران این هستیم که ایران در نقض قطعنامه‌های شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل به برخی فعالیت‌های هسته‌یی خاص ادامه می‌دهد.

شش کشور بر همین مبنا از ایران خواستند که برای حل مسائل باقی مانده در برنامه هسته‌یی‌اش با آژانس همکاری کامل داشته باشد و فعالیت‌های هسته‌یی‌اش را که به ادعای آن‌ها ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت و شورای حکام آژانس است به حالت تعلیق در آورد.

در این بیانیه آمده است: ما بار دیگر از ایران می‌خواهیم بدون تاخیر بیش‌تر به همه وظایفش تحت قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت سازمان ملل عمل کند و الزامات شورای حکام را اجرایی کند.

کشورهای عضو 1+5 در عین حال اعلام کردند که با وجود بی‌نتیجه بودن 10 دور مذاکره بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مذاکرات با تهران برای به‌دست آوردن یک راه‌حل دراز مدت متعهد هستند.

در این بیانیه آمده است که شش کشور «برای گفت‌وگوی سازنده و اساسی با ایران آماده‌اند و به دنبال یک پاسخ جامع و مثبت به بسته پیشنهادی‌شان از جانب ایران هستند».

گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان داد که ایران در حال نصب سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر در نطنز و ساخت یک راکتور IR-40 در اراک است.

به گزارش ایسنا، از آن‌جا که درخواست آژانس از ایران فراتر از توافق پادمانی تهران است هر دو طرف به ایجاد چارچوبی نیاز دارند که رویکرد ساختاری نام گرفته و هدف از آن انجام بازرسی‌های هسته‌یی در ایران است. سند این رویکرد ساختاری هنوز نهایی نشده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٣-١٣٩٢, ١٣:٣٣

   

پر مبحث ترین ها