سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیکر چاوز مومیایی و به نمایش گذاشته می‌شود

به گفته مادورو، جسد چاوز به پادگان کوهستانی در محله 23 ژانویه که پایگاه حمایت از چاوز بود و اکنون به موزه انقلاب تبدیل شده است، انتقال می یابد .
نیکلادس مادورو معاون رییس جمهوری ونزوئلا گفت که جسد هوگو چاوز رهبر چپگرای فقید این کشور مومیایی و در پادگانی به نمایش همگانی گذاشته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کاراکاس، در حالی که صدها هزار تن از مردم سوگوار به سوی دانشکده نظامی که جسد چاوز درون یک تابوت به نمایش گذاشته شده، در حرکت هستند، مقام های این کشور گفتند که مادورو روز جمعه به عنوان کفیل رییس جمهوی سوگند خواهد خورد و خواستار برگزاری انتخابات برای تعیین جانشین چاوز خواهد شد.

در همین حال مادورو اعلام کرد که پس از برگزاری مراسم تشییع جنازه رسمی چاوز با حضور رهبران جهان در روز جمعه، مراسم وداع با وی و دوره نمایش جسد چاوز در انظار عمومی دستکم هفت روز دیگر تمدید خواهد شد.

به گفته مادورو، چاوز که انقلاب سوسیالیستی وی، فقیران را خوشنود و ثروتمندان را خشمگین کرد، مانند هوشی مین، لنین و مائو مومیایی و در تابوت شیشه ای نگهداری خواهد شد تا برای ابد دیده شود.

به گفته مادورو، جسد چاوز به پادگان کوهستانی در محله 23 ژانویه که پایگاه حمایت از چاوز بود و اکنون به موزه انقلاب تبدیل شده است، انتقال می یابد .

چاوز از این مکان کودتای نافرجام چهارم فوریه (16بهمن) 1992 را علیه کارلوس آندرس پرز رهبری کرد. چاوز با این کودتا و بازداشت پس از آن، به قهرمان تبدیل شد و نخستین پیروزی خود را در انتخابات سال 1998 به دست آورد.

مادورو به این نکته اشاره کرد که جسد چاوز ممکن است در آینده به مکان دیگری انتقال داده شود که موافقتی ضمنی با درخواست مردم برای به خاک سپاری جسد وی در کنار ˈسیمون بولیوارˈ رهبر استقلال کشورهای آمریکای لاتین بود.

همچنین به گفته دیسودادو کابلو رییس مجمع ملی (پارلمان) ونزوئلا، مادورو به عنوان رییس جمهوری موقت در ساعت هفت بعد از ظهر (23.30 گرینویچ) پس از برگزاری مراسم تشییع جنازه سوگند خواهد خورد.

وی همچنین خواستار برگزاری انتخابات برای تعیین رییس جمهوری بعدی خواهد شد.

دولت ونزوئلا اعلام کرد که از روز چهارشنبه بیش از دو میلیون نفر برای وداع با قهرمان خود آمده اند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-١٢-١٣٩١, ١۴:٠۵

   

پر مبحث ترین ها