سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مرحله دوم همه‌پرسی قانون اساسی مصر آغاز شد

بروز شده : ٢-١٠-١٣٩١, ١١:١٣    نسخه چاپی    
مرحله دوم همه پرسی قانون اساسی مصر در حالی برگزار می شود که شهر ساحلی اسکندریه دومین شهر بزرگ مصر دیروز شاهد درگیری بین مخالفان و موافقان قانون اساسی بود.
برگزاری مرحله دوم همه‌پرسی پیش‌نویس قانون اساسی مصر صبح امروز شنبه در 17 استان باقی‌مانده این کشور و در بیش از 6 هزار حوزه انتخاباتی در میان تدابیر شدید امنیتی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رسانه‌های خبری مصر، تعداد رأی‌دهندگان مرحله دوم همه‌پرسی پیش‌نویس قانون اساسی 25 میلیون و 495‌هزار و 237 نفر است.

برگزاری همه‌پرسی در بیش از 6 هزار حوزه

بر اساس این گزارش تعداد کمیته‌های عمومی 176 کمیته است که نتایج را از کمیته‌های فرعی که بالغ بر 6‌هزار و 724 عدد است، به دست خواهد آورد.

این 17 استان عبارت است از الجیزة، البحیرة، المنیا، القلیوبیة، المنوفیة، کفر الشیخ، قنا، الفیوم، بنى سویف، دمیاط، الاسماعیلیة، الاقصر، بورسعید، السویس، البحر الاحمر، مرسى مطروح، الوادى الجدید.

بنابر این گزارش استان الجیزه با 4 میلیون و 383 هزار و 701 نفر بیشترین رأی‌دهنده و استان الوادی الجدید نیز با تعداد 143 هزار و 584 نفر کم‌ترین رأی‌دهنده را دارد.

در همین راستا «هشام رؤوف» معاون وزیر دادگستری و رئیس اتاق عملیات وزارت دادگستری برای پیگیری نظارت بر همه‌پرسی تاکید کرد که این اتاق در مرحله دوم همه پرسی نیز فعالیت خود را برای رصد روند انتخابات ادامه می‌دهد.

اختصاص 1070 آمبولانس برای دومین مرحله همه‌پرسی

سخنگوی وزارت بهداشت مصر از اختصاص 1070 دستگاه آمبولانس جهت امداد و ارائه خدمات به شهروندان در مرحله دوم همه‌پرسی پیش‌نویس قانون اساسی خبر داد.

«احمد عمر» گزارش داد که در مرحله دوم همه‌پرسی پیش‌نویس قانون اساسی 1070 آمبولانس جهت امداد و ارائه خدمات در 17 استان کشور اختصاص داده شد.

به گفته وی همچنین همه مراکز امداد و اورژانس و بیمارستان‌های این 17 استان و استان‌های مجاور به حال آماده‌باش کامل درآمده‌اند.

عمر افزود که همه این خودروهای امدادرسانی از لحاظ فنی و ارائه خدمات بویژه ارتباطات بی‌سیمی و همه تجهیزات پزشکی مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

مرحله دوم همه‌پرسی قانون اساسی مصر آغاز شدنیروهای مسلح مصر نیز که از سوی رئیس جمهور این کشور برای تامین امنیت همه‌پرسی مامور شده‌اند در 17 استان فوق‌الذکر مستقر شده‌اند.

در استان الجیزه که تعداد کمیته‌های عمومی و فرعی و مراکز انتخاباتی آن به یک‌هزار و 494 کمیته می‌رسد، منطقه اصلی استقرار نیروهای مسلح است تا امنیت 4 میلیون و 383 هزار و 701 را تامین کنند و پس از آن نیز استان‌های القلیوبیه، المنوفیه، الفیوم، بنی سویف و المنیا بیشترین تعداد کمیته‌ها و به عبارتی 55 کمیته عمومی و 2‌هزار و 80 مرکز انتخاباتی و 2‌هزار و 657 کمیته فرعی را دربر می‌گیرد و تعداد نیروهای مسلح نیز در این استان‌ها بیشتر است.

مرحله دوم همه پرسی قانون اساسی مصر در حالی برگزار می شود که شهر ساحلی اسکندریه دومین شهر بزرگ مصر دیروز شاهد درگیری بین مخالفان و موافقان قانون اساسی بود.

مخالفان همه پرسی قانون اساسی مصر که در تلاش برای ایجاد تنش و برهم زدن همه پرسی قانون اساسی هستند با نیروهای موافق در شهر اسکندریه درگیری شدند که در جریان آن بیش از 50 نفر زخمی شدند.

مرحله نخست همه‌پرسی پیش‌نویس قانون اساسی مصر شنبه گذشته 15 دسامبر برابر با 25 آذرماه در 10 استان این کشور اعم از قاهره، اسکندریة، الدقهلیة، الغربیة، الشرقیة، أسیوط، سوهاج، أسوان، شمال سینا وجنوب سینا برگزار شد.

بر اساس نتایج غیررسمی مرحله نخست 57 درصد به پیش‌نویس قانون اساسی رأی «آری» گفته و حدود 43 درصد «نه» گفتند.

انتظار می‌رود مرحله دوم همه پرسی قانون اساسی مصر نیز با استقبال مردمی مواجه شود و مورد تائید اکثریت قرار گیرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-١٠-١٣٩١, ١١:١٣

   

پر مبحث ترین ها