سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

امضا طرح همکاری نظامی میان قزاقستان و آمریکا

در بیانیه وزارت دفاع قزاقستان همزمان تصریح شده که ایالات متحده آمریکا و جمهوری قزاقستان با پیگیری اهداف مشترک به دنبال تقویت روابط دوجانبه نظامی و ادامه گفت‌وگو برای گسترش همکاری در این زمینه هستند.
مقامات وزارت دفاع قزاقستان و ایالات متحده برنامه پنج ساله همکاری برای سال‌های 2013-2017 را امضا کردند.

بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع قزاقستان رایزنی‌های دوجانبه بین وزارتخانه‌های دفاع جمهوری قزاقستان و آمریکا انجام شده و همزمان برنامه پنج ساله همکاری برای سال‌های 2013-2017 را به امضا رساندند.

این سند، ضمن سفر هیأت نظامی به ایالات متحده آمریکا به ریاست سرتیپ «تالگت ژانژومن‌اف» معاون وزیر دفاع این کشور در واشنگتن به امضا رسید.

در بیانیه وزارت دفاع قزاقستان تصریح شد که 2 کشور در حال کار در زمینه‌های مختلف از قبیل اجرای طرح‌هایی برای حفظ صلح و ثبات در منطقه، آموزش پرسنل نظامی، ارائه کمک‌های نظامی فنی به نهادهای وزارت دفاع قزاقستان، توسعه سیستم آموزش نظامی و کمک در برقراری ارتباط با مجتمع نظامی صنعتی این کشور هستند.

بنابراین بیانیه، قزاقستان و آمریکا همچنین ضمن رایزنی‌های دو‌جانبه، توجه خاصی به آموزش نیروهای ویژه وابسته به وزارت دفاع داشته و توافق کردند که اجرای این تدابیر را به شکل یک برنامه مشترک و از راه تبادل تجربه ادامه خواهند داد.

علاوه بر این، وزارت دفاع آمریکا به منظور توسعه همکاری در جهت رشد بخش صنایع نظامی پیشنهاد کرد که با درنظرداشت امکان همکاری در زمینه صنایع نظامی، فناوری و تدارکات وزارت دفاع ایالات متحده این موضوع بررسی شود.

به گفته معاون وزیر دفاع قزاقستان، یکی از اولویت‌های اصلی نیروهای مسلح این کشور توسعه صنایع دفاعی داخلی بوده و در این زمینه، توجه ویژه به همکاری‌های نظامی فنی با شرکای خارجی از جمله کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی خواهد شد.

در بیانیه وزارت دفاع قزاقستان همزمان تصریح شده که ایالات متحده آمریکا و جمهوری قزاقستان با پیگیری اهداف مشترک به دنبال تقویت روابط دوجانبه نظامی و ادامه گفت‌وگو برای گسترش همکاری در این زمینه هستند.

کارشناسان می‌گویند: مقامات نظامی قزاقستان این برنامه را با توجه به طرح خروج ناتو از افغانستان در سال 2014 میلادی مورد اجرا قرار می‌دهند.

این کارشناسان متعقدند: اگر آستانه تنها به همکاری با چین اکتفا می‌کرد، توافقاتی را که هفته گذشته ضمن سفر وزیر دفاع قزاقستان به پکن بین 2 کشور به دست آمد، برای رشد بخش صنعت نظامی خود کافی می‌دانست.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٩-١٣٩١, ١۶:٠٣

   

پر مبحث ترین ها