سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

واکنش‌های موافقان و مخالفان به بیانیه جدید قانون اساسی مرسی

«ایمن نور» رئیس حزب غد الثوره(فردای انقلاب) گفت که گروه‌های سیاسی در نشستی که بیش از 12 ساعت به طول کشید، درباره راهکار برون رفت از بحران کنونی به توافق رسیدند و با لغو بیانیه قانون اساسی توافق کردیم و تصمیمات رئیس جمهور انفجار بحران را خنثی و راهکاری برای خروج از بحران ارائه کرد.
صدور بیانیه جدید قانون اساسی از سوی رئیس جمهور مصر و تاکید بر برگزاری همه‌پرسی پیش‌نویس قانون اساسی در موعد مقرر واکنش‌های متفاوتی در میان مخالفان و موافقان به همراه داشته است.
«محمد مرسی» شب گذشته در نشست با گروه‌های ملی این کشور تصمیم به لغو بیانیه قانون اساسی جنجال‌برانگیز صادره در تاریخ 21 نوامبر گرفت و بیانیه جدیدی به جای آن صادر و همچنین بر برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی در روز شنبه 15 دسامبر تاکید کرد.

جبهه نجات ملی امروز جلسه تشکیل می‌دهد

«احمد فوزی» دبیرکل حزب مصر دموکراتیک اعلام کرد که دکتر «محمد ابوالغار» رئیس این حزب و عضو جبهه نجات ملی خواستار برگزاری نشست فوری این جبهه برای بررسی آخرین تحولات صحنه سیاسی پس از تصمیمات جدید مرسی از جمله لغو بیانیه اساسی قبلی شده است.

وی افزود که دفتر اجرایی حزب نشست فوق‌العاده‌ای را ظهر امروز با حضور دکتر «محمد ابوالغار» به منظور بررسی موضع این حزب درباره تحولات صحنه سیاسی برگزار می‌کند.

ایمن نور: تصمیمات رئیس جمهور انفجار بحران را خنثی کرد

«ایمن نور» رئیس حزب غد الثوره(فردای انقلاب) گفت که گروه‌های سیاسی در نشستی که بیش از 12 ساعت به طول کشید، درباره راهکار برون رفت از بحران کنونی به توافق رسیدند و با لغو بیانیه قانون اساسی توافق کردیم و تصمیمات رئیس جمهور انفجار بحران را خنثی و راهکاری برای خروج از بحران ارائه کرد.

وی افزود که معنای تصمیم رئیس جمهور برای لغو بیانیه قانون اساسی این است که دادستان سابق هرگز به منصب خود بازنمی‌گردد و ممکن است دادستان جدیدی انتخاب یا دادستان کنونی ابقا شود.

نور همچنین اظهار داشت که مسئله تعویق همه‌پرسی قانون اساسی بنا به دلایل قانونی پذیرفته نشد.

حزب الوفد: بیانیه جدید قانون اساسی تقویت حکومت اخوان‌المسلمین است

حزب الوفد به ریاست «السید البدوی» تاکید کرد که بیانیه قانون اساسی جدید تقویت حکومت اخوان‌المسلمین است.

«علی أمین» از رهبران این حزب گفت که برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی در موعد مقرر، دور زدن خواسته‌های ملت است و تاریخ همه کسانی را که در نشست دیشب شرکت داشتند، محاکمه خواهد کرد بویژه آنهایی که ادعا می‌کنند از گروه‌های مدنی هستند و در این بیانیه که حقوق ملت مصر را هدر می‌دهد، شرکت داشتند.

وی تصریح کرد که حزب الوفد در سوئز به راهپیمایی‌های خیابانی برای مقابله با همه‌پرسی قانون اساسی و عدم اجازه برگزاری آن ادامه خواهد داد.

البرادعی: قانون اساسی که حقوق و آزادی ما را ضایع می‌کند باید لغو شود

«محمد البرادعی» رئیس حزب الدستور نیز در واکنش به تصمیمات جدید مرسی اعلام کرد که « مانع ترس را شکستیم».

وی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: قانون اساسی که حقوق و آزادی‌ ما را ضایع می‌کند، همین امروز ما آن را ساقط می‌کنیم و به فردا واگذار نمی‌کنیم؛ قدرت ما در اراده ماست.

عمرو موسی: برگزاری همه‌پرسی در موعد مقرر خطری برای امت است

«عمرو موسی» نامزد سابق ریاست جمهوری مصر تاکید کرد که برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی در موعد مقرر خطری برای کل امت است و مرسی باید برای پایان دادن به بحران کنونی بیانیه قانون اساسی را لغو کند.

وی افزود که مشروعیت مرسی وی را وادار می‌سازد که گفت‌وگوی موثری برای پایان دادن به بحران انجام دهد و بازنگری در خواسته‌های گروه‌های سیاسی عقب‌نشینی یا شکست نیست.

حزب 6 آوریل تصمیمات جدید مرسی را مانور سیاسی خواند

حزب ششم آوریل که عضو جبهه نجات ملی مخالف در مصر است، در اولین واکنش به تصمیمات مرسی گفت که این تصمیمات مانوری سیاسی با هدف فریب دادن مردم است.

این حزب در بیانیه خود افزود: نیروهای سیاسی و شخصیت های عمومی که در گفت‌وگو با رئیس جمهور حاضر بودند؛ به هیچ وجه نماینده خیل مردم حاضر در میادین انقلاب نیستند و تنها نماینده خودشان هستند.

در این بیانیه آمده است: حزب ششم آوریل به عنوان بخشی از جبهه نجات ملی التزام خود را به موضع این جبهه همراه با تداوم تظاهرات و تحصن در میادین برای توقف همه پرسی درخصوص قانون اساسی اخوان المسلمین اعلام می کند.

استقبال حزب آزادی و عدالت از تصمیم جدید مرسی

«محمد البلتاجی» از رهبران حزب آزادی و عدالت با استقبال از تصمیمات جدید مرسی آن را به مصری‌ها تبریک گفت و در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک نوشت: افتخار و قدردانی از آن انقلابیون آزاده است که علیه بیانیه قانون اساسی به پا خاستند تا اینکه این بیانیه اصلاح شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٩-١٣٩١, ١٣:٢١

   

پر مبحث ترین ها