سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کشته و زخمی شدن بیش از 450 تن در درگیری‌های مصر

روزنامه‌ مصری الشروق هم نوشت که ایمان الساجد و عمر اللیثی دو تن از مشاوران رئیس‌جمهور از سمت خود کناره‌گیری کردند.
در حالی که درگیری‌ها میان مخالفان و هواداران رئیس جمهوری مصر دست کم پنج کشته و 446 زخمی برجای گذاشت سه تن از مشاوران محمد مرسی در اعتراض به بحران به وجود آمده در کشور استعفا کردند.

به گزارش ایسنا، درگیری‌ها میان طرفداران و منتقدان محمد مرسی، رئیس‌جمهور مصر، در اطراف کاخ ریاست جمهوری در قاهره دست کم پنج کشته و 446 زخمی برجای گذاشت. تظاهرکنندگان مصری در شهر الاسماعیلیه و سوئز دو مقر وابسته به گروه اخوان‌المسلمین و حزب آزادی و عدالت را به آتش کشیدند.

معترضان مصری روز چهارشنبه نیز با برگزاری تظاهرات و تحصن مقابل کاخ ریاست جمهوری خشم خود را نسبت به صدور دستورات جدید مرسی که اختیارات وی را افزایش می‌دهد و هم‌چنین پیش نویس قانون اساسی جدید این کشور نشان دادند.نیروهای امنیتی نیز با حمله به تظاهرکنندگان با استفاده از گاز اشک‌آور سعی در متفرق کردن معترضان داشتند.

این در حالی است که سه تن از مشاوران رئیس‌جمهور مصر در اعتراض به این درگیری‌های خیابانی از سمت خود استعفا دادند. سیف عبدالفتاح که از مشاوران سیاسی مرسی بود، در مصاحبه‌ با شبکه‌ی خبری الجزیره نسبت به نحوه رفتار دولت با منتقدان اعتراض کرد. او اظهار داشت که تمامی مقامات بلندپایه‌ مصر به فکر منافع شخصی خود هستند و خواست و نیازهای مردم را فراموش کرده‌اند.

روزنامه‌ مصری الشروق هم نوشت که ایمان الساجد و عمر اللیثی دو تن از مشاوران رئیس‌جمهور از سمت خود کناره‌گیری کردند.

این در حالی است که محمود مکی، معاون رئیس‌جمهور مصر پیشنهاد داد که دولت با نیروهای مخالف در مورد مفادی از پیش‌نویس قانون اساسی که مورد انتقاد آن‌هاست رایزنی کند و پیشنهادهای آنان را برای تجدیدنظر در پیش‌نویس درنظر بگیرد. او از معترضان مصری خواست تا فعلا پیش‌نویس قانون اساسی را بپذیرند و تغییر آن را به پارلمانی که قرار است در سال آینده‌ تشکیل شود واگذار کنند. مکی در عین حال تاکید نمود که همه‌پرسی پیش نویس قانون اساسی جدید مصر در زمان مقرر یعنی ۱۵ دسامبر برگزار خواهد شد.

از سوی دیگر، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه‌ آمریکا، ‌از دولت مصر خواست به وعده‌ انقلاب مصر برای برقراری حکومتی دموکراتیک عمل کند. او در نشست وزیران امور خارجه‌ کشورهای عضو ناتو در بروکسل تاکید کرد: اعتراضات خیابانی در قاهره و شهرهای دیگر نشان می‌دهد که مصر نیاز شدیدی به گفتگو دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٩-١٣٩١, ١٠:١٠

   

پر مبحث ترین ها