سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نسخه ای که برای سوریه در مکه پیچیده شد

در اين منشور كشتار و خونريزي در سوريه محكوم شده و مسئولان سوريه مسئول آن شناخته شدند.شركت كنندگان همچنين حمايت از وحدت، حاكميت و تماميت ارضي سوريه را خواستار شدند.در اين اجلاس از مسئولان سوريه خواسته شد خشونت‌ها را كنار بگذارند و به هيات‌هاي امدادرسان اجازه ورود به اين كشور را بدهند


اجلاس فوق‌العاده سران كشورهاي اسلامي كه به مدت دو روز در مكه با حضور 57 كشور برگزار شده بود با انتشار بيانيه پاياني به كار خود خاتمه داد.به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از سايت شبكه الجزيره، اكمل‌الدين احسان اوغلو، دبيركل سازمان همكاري اسلامي بيانيه پاياني اين اجلاس موسم به "منشور مكه مكرمه در راستاي تحكيم همبستگي اسلامي" را قرائت كرد كه در آن بر لزوم حمايت از ملت سوريه در برابر حملاتي كه از طريق جنگنده و موشك انجام مي‌شود، تاكيد شد.سازمان همكاري اسلامي در بيانيه پاياني اين اجلاس عضويت سوريه را در اين سازمان به حالت تعليق درآورد.در اين بيانيه آمده است: سازمان همكاري اسلامي عضويت سوريه را در تمامي بخش‌ها و موسسات وابسته به سازمان همكاري اسلامي به حالت تعليق درآورد.
در اين منشور كشتار و خونريزي در سوريه محكوم شده و مسئولان سوريه مسئول آن شناخته شدند.شركت كنندگان همچنين حمايت از وحدت، حاكميت و تماميت ارضي سوريه را خواستار شدند.در اين اجلاس از مسئولان سوريه خواسته شد خشونت‌ها را كنار بگذارند و به هيات‌هاي امدادرسان اجازه ورود به اين كشور را بدهند.در بيانيه پاياني اين اجلاس به چندين پرونده مهم و در راس آن مساله فلسطين و رنج مسلمانان ميانمار نيز اشاره شد.
در اين بيانيه پاياني عنوان شد: مساله فلسطين مساله‌اي محوري براي امت اسلام است و اسرائيل قطعنامه‌هاي بين‌المللي از جمله بازگشت آوارگان فلسطيني به سرزمين‌شان را اجرا نمي‌كند.
براساس بيانيه پاياني، شركت كنندگان لغو محاصره غزه را خواستار شده و حمايت كامل خود را از عضويت كامل فلسطين در سازمان ملل به عنوان كشوري داراي اختيارات كامل اعلام كردند.در منشور مكه همچنين به اقدامات دولت ميانمار در قبال مسلمانان و جنايت‌هاي ضد بشري آن اشاره و عنوان شد: شركت‌كنندگان در اين اجلاس‌ مسئول پايان دادن به آشوب و فتنه در اين كشور هستند.
شركت كنندگان در اين اجلاس همچنين در خصوص مسلمانان ميانمار، اعزام كميته‌ تحقيقاتي به اين كشور را خواستار شده و اصرار دولت ميانمار را بر اجراي سياست تجاوز، سركوب و اقدامات خشونت آميز عليه مسلمانان محكوم كردند.
نزار مدني، وزير مشاور در امور خارجه عربستان اظهار داشت: رهبران بر ارجاع مساله مسلمانان ميانمار به مجمع عمومي سازمان ملل توافق كردند.
در اين منشور همچنين به وضعيت خطرناك و نگران كننده جهان اسلام اشاره و از اين كشورها خواسته شد تا اختلافات را كنار بگذارند و به دين اسلام تمسك جويند و به مبارزه با تروريسم و افكار گمراه كننده بپردازند.
در اين منشور عنوان شد كه كشورهاي شركت كننده مسئوليت بزرگي در راستاي پايان دادن به آشوب و رويارويي با چالش‌هاي جهان اسلام دارند.
همچنين شركت كنندگان در اين اجلاس بر لزوم مخالفت با خشونت، افراط گرايي تاكيد كردند و افزودند، هيچ كشوري حق دخالت در امور داخلي ديگر كشورها را ندارد.
شركت‌ كنندگان افزودند: افراط‌گرايي هيچ جايي بين كشورهاي اسلامي ندارد و كشورهاي اسلامي در راستاي توسعه و اصلاحات در جهت منافع ملت‌هايشان تلاش مي‌كنند.
از سوي ديگر، اكمل‌الدين احسان اوغلو از پيشنهاد ملك عبدالله بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان در زمينه تاسيس "مركز گفت‌و گو" در رياض استقبال و رژيم صهيونيستي را مسئول توقف در روند صلح اعلام كرد.
در پي آن عمر البشير، رئيس جمهوري سودان طي يك سخنراني از پيشنهاد پادشاه عربستان تقدير كرد. سپس پادشاه عربستان به خاطر شركت كشورهاي اسلامي در اين اجلاس از رهبران كشورهاي اسلامي تشكر كرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠۵-١٣٩١, ١١:٠۵

   

پر مبحث ترین ها