سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نخست‌وزیر عراق:

ترکیه باید از دخالت در امور داخلی دیگران خودداری کند

نوری المالکی: ترکیه باید به برقراری روابط حسنه تمایل داشته باشد و برای برقراری رابطه با منطقه کردستان باید از باب دولت عراق وارد شود.
نخست‌وزیر عراق تعامل ترکیه با منطقه کردستان عراق به مانند دولتی مستقل را رد و از آن انتقاد کرد.

به گزارش فارس، نوری المالکی نخست‌وزیر عراق طی یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه ترکی خبر گفت: ترکیه باید به برقراری روابط حسنه تمایل داشته باشد و برای برقراری رابطه با منطقه کردستان باید از باب دولت عراق وارد شود. بویژه اینکه بغداد برای حل‌وفصل تمامی مشکلات و مسائل تمایل دارد.

مالکی افزود: در میان مسائلی که علیه ترکیه ثبت می شود، نحوه تعامل آن با منطقه کردستان عراق است زیرا این تعامل به گونه‌ای است که گویی کردستان خود دولتی مستقل است و این امر از نظر ما کاملا مردود است.

وی تصریح کرد: نقش ترکیه در منطقه بسیار مهم است اما باید از دخالت در امور داخلی دولت‌های دیگر خودداری کند.

از سوی دیگر علی الموسوی مشاور اطلاع‌رسانی نخست‌وزیر عراق نیز گفت: سیاست دخالت در امور دیگران، سیاستی ناشیانه و ابلهانه است. چنین سیاستی غیر از مشکلات و ناامنی برای منطقه و دولتی که از آن تبعیت می‌کند، چیزی نخواهد داشت.

احمد داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه چند روز پیش بدون هماهنگی با بغداد از منطقه کردستان عراق بازدید و با مقامات کرد دیدار کرد. این اقدام وزیر خارجه ترکیه بدون اطلاع دولت مرکزی عراق، با واکنش تند مقامات دولت عراق مواجه شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠۵-١٣٩١, ١۴:٢٢

   

پر مبحث ترین ها