سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیا بدهی‌های بابک زنجانی تسویه شد؟

رئیس سازمان بازرسی در حالی از باز شدن برخی گره‌های پرونده بابک زنجانی خبر داده که پیش از این روایت‌های متناقضی در خصوص میزان بدهی‌های این بدهکار نفتی به گوش می‌رسید.

 

به گزارش اقتصادنیوز، بعد از آنکه داستان دلالی نفت و فردی به نام بابک زنجانی به میان آمد، صحبت‌های مختلفی در مورد میزان بدهی‌های این بدهکار مطرح شد. نکته مهم این بود که برخی معتقد بودند این بدهکار نفتی قادر به پرداخت بدهی‌های خود نیست. استدلالی که این افراد مطرح می‌کردند، مسئله ارزش دارایی‌های زنجانی بود.

در همان زمان هم برخی این طور مطرح می‌کردند که اموال بابک زنجانی کفاف بدهی‌های او را نمی‌دهد. امیر عباس سلطانی، نماینده مردم بروجن در مجلس یکی از این افراد بود که معتقد بود، اموال زنجانی تنها یک چهارم بدهی او را پاسخ می‌دهد. وی معتقد بود که بخش اعظم اموال بابک زنجانی در کشورهایی همانند ترکیه، امارات و در اختیار مدیران سابق او قرار دارد که به اذعان او، خود زنجانی از همکاری برای پرداخت بدهی‌های خود طفره می‌رود.

اما دادستان تهران در آن زمان چیز دیگری را مطرح کرده بود. محسنی اژه‌ای عنوان کرده بود اموال این بدهکار نفتی با قیمتی که خودش تعیین کرده، کفاف همه طلب دولت را می‌دهد. هرچند که نکته‌ای که در صحبت‌های وی وجود داشت، توان دولت برای بازگرداندن اموال این بدهکار به کشور بود. در این میان، با وجود صحبت‌های وی مبنی بر فروختن دارایی‌های این بدهکار و تسویه بدهی‌های وزارت نفت، برخی مقامات نفت و نمایندگان مجلس از همان زمان هم معتقد بودند که دارایی‌های زنجانی به اندازه بدهی‌هایش نیست.

 

در عین حال، با وجود صحبت‌های مطرح شده، بخشی از اموال این بدهکار در مقطعی به مناقصه گذاشته شده بود. در آن زمان مطرح شد که وزارت نفت قبول کرده به جای بدهی خود از بابک زنجانی، اموال او را بگیرد که پنج مزایده برای فروش اموال منقول و غیرمنقول شرکت توسعه هلدینگ سورینت برگزار شد. در آخرین مزایده ۲۷ ملک بابک زنجانی بیش از ۱۴۰۰ میلیارد تومان قیمت گذاری شده است.

در مزایده و مناقصه‌های صورت گرفته، ویلای پنج هزار متری در لواسان، هتل‌های بین‌المللی در قشم و کیش، یک واحد آپارتمان چهار میلیاردی در خیابان ولیعصر(عج)، مجتمع تجاری ۲۶ هزار متری در حوالی پارک وی به ارزش ۲۶۰ میلیارد تومان و چندین خودرو از مهم‌ترین اموال بابک زنجانی است که در این مزایده به معرض فروش قرار داده شده است. مجتمع تجاری به ارزش ۱۴۰ میلیارد تومان در حوالی ونک، مجتمع مسکونی به ارزش ۶۰ میلیارد تومان در خیابان باهنر، سه هتل در جزیره کیش به ارزش ۲۳۰میلیارد تومان و یک هتل نیمه ساخته در جزیره قشم به ارزش ۱۴۰ میلیارد تومان از دیگر اموال بابک زنجانی است که در این مزایده به معرض فروش گذاشته شده بود.

همچنین، باشگاه راه آهن که متعلق به شرکت توسعه هلدینگ سورینت بود به حمید استیلی فروخته شد. در مجموع ۲۷ مورد اموال بابک زنجانی در آخرین مزایده هزار و ۴۵۲ میلیارد تومان قیمت گذاری شده است.

 

پیش از این طبق لیستی که از اموال او تهیه شده بود، شركت هايدروپونيك مهستان كيش، كارخانه سورينت كيش، شركت مويزبيلدينگ، شركت هواپيمايی قشم اير، شركت ستسا، شركت اهرم تراك قشم، باشگاه سورينت-راه آهن، شركت اس‌سی‌تی بانكرز (امارات متحده عربی)، شركت آسيا اكسپرس ايرلاين، شركت كنت بيلدينگ، كيترينگ فراز قشم، آژانس هواپيمايی كركس، شركت تهران قديم كيش و پروژه ايران زمين به عنوان بخشی از این بدهی‌ها لیست شده بود. بخشی از این اموال توقیف و برخی دیگر به مزایده گذاشته شده است.

در این میان اما طبق آخرین اخبار به نظر می‌رسد که بخش مهمی از دارایی‌های خود به وزارت نفت تحویل داده شده است. هرچند که در خبر اعلام شده، ارزش این دارایی‌ها اعلام نشده و مشخص نیست که چقدر از بدهی وزارت نفت با این اموال، تسویه شده است. 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠۴-١٣٩۴, ١٣:١٨

   

پر مبحث ترین ها