سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک بدهی چند روایت؛ بدهی بابک زنجانی چقدر است؟

حتی اگر رقم بدهی بابک زنجانی که توسط برخی مسئولان مرتبط اعلام شده است را به دلار، یورو و تومان محاسبه کنید باز هم ارقام با هم برابری نمی‌کند. انگار برخی مسئولان به راحتی، خُرده بدهی بزرگترین بدهکار نفتی کشور را که از 500 میلیارد تومان تا 600 میلیون یورو متغیر است را نادیده می‌گیرند.
آنقدر رقم بدهی بزرگ است که حتی شمارش رقمهای خُرد آن هم به سختی انجام می‌شود؛ علی‌غم این موضوع کمتر مسئولی است که رقم دقیق بدهی را بداند؛ فرق هم نمی‌کند دولتی باشد یا نماینده مجلس و مسئولی قضائی! روایتها متفاوت است و اختلافات چشمگیر.

حتی اگر رقم بدهی بابک زنجانی که توسط برخی مسئولان مرتبط اعلام شده است را به دلار، یورو و تومان محاسبه کنید باز هم ارقام با هم برابری نمی‌کند. انگار برخی مسئولان به راحتی، خُرده بدهی بزرگترین بدهکار نفتی کشور را که از 500 میلیارد تومان تا 600 میلیون یورو متغیر است را نادیده می‌گیرند.

مسئولان قوه قضائیه تنها افرادی هستند که کمتر، ارقامی را درباره بدهی زنجانی اعلام کرده‌اند؛ به طوری که تنها رقمی که از سوی قوه قضائیه در مورد بدهی زنجانی اعلام شده مربوط به ناصر سراج؛ رئیس سازمان بازرسی کل کشور است که میزان بدهی زنجانی را هشت هزار و 500 میلیارد تومان اعلام کرده است.
اما در این میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در مورد بدهی نفتی زنجانی اتفاق نظر ندارند. در ادامه نظر تعدادی از نمایندگان مجلس در مورد رقم بدهی مورد نظر آمده است که نشان می‌دهد در برخی موارد حتی رقم بدهی اعلام شده توسط اعضای یک کمیسیون نیز یکسان نیست :

مسعود میرکاظمی - رئیس سابق کمیسیون انرژی مجلس : بابک زنجانی دو میلیارد 800 میلیون دلار میعانات و فرآورده نفتی ایران را با تبانی شرکت نیکو در داخل از کشور خارج کرده و پولش را برنگردانده است.
محمدعلی پورمختار؛ رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس : بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت دو میلیارد و 600 میلیون یورویی است.

به گزارش تسنیم، مصطفی افضلی‌فرد؛ سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس اعلام کرد: مبلغ بدهی بانک زنجانی دو میلیارد و 60 میلیون یورو بود که باید به حساب وزارت نفت واریز می‌شد.
عزت‌الله یوسفیان ملا؛ عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس و عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی: طلب نظام از زنجانی دو میلیارد و350 میلیون یورو است.

حرف دلتمردان هم در این زمینه یکی نیست؛ حتی در برخی موارد یک مسئول دو رقم متفاوت اعلام کرده‌ است! آنچه در ادامه این گزارش آمده است، حجم بدهی بابک زنجانی که از سوی مسئولان دولتی اعلام شده است:

حسن روحانی؛ رئیس جمهوری : همه دو میلیارد و 600 میلیون دلار ( 9 هزار میلیارد تومان) پول نفت نیست؛ بخشی زیادی پول نقدی است که به او(بابک زنجانی) داده‌اند تا بدهی ما را در جاهای مختلف پرداخت کند.
اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهوری گفت: حجم بزرگی از پولهای دولت در اختیار او (بابک زنجانی) بود؛ بیش از دو میلیارد یورو یا هشت هزار میلیارد تومان پول دولت و مردم در حساب اوست.

حجت الاسلام پورمحمدی؛ وزیر دادگستری: تا کنون هشت هزار و 500 میلیارد تومان بدهی ایشان (بابک زنجانی) به وزارت نفت است.
بیژن نامدار زنگنه؛ وزیر نفت طی پُستی در فیسبوک خود: بابک زنجانی که هم‌اکنون در انفرادی اوین به سر می‌برد، 9دی‌ماه به اتهام بدهی دو میلیارد و 800 میلیون دلاری (معادل حدود 9‌ هزار‌ میلیارد تومان) به نفت بازداشت شد.

زنگنه در حاشیه ضیافت افطاری جامعه اسلامی مهندسین: بدهیهای زنجانی بیش از هشت هزار میلیارد تومان است ولی ارزش کل اموال وی سه هزار میلیارد تومان برآورد شده است.
فیاض شجاعی؛ دادستان دیوان محاسبات کشور: بررسیهای ما اثبات کرد که با وجود ادعای بابک زنجانی ، وی قصد پرداخت بدهی دو میلیارد و 60 میلیون یورویی‌اش را به شرکت ملی نفت ایران نداشته است.

اکبر سهیلی‌پور؛ رئیس سازمان حسابرسی کشور: رقم بدهی بابک زنجانی حدود دو میلیارد و 400 میلیون یورو ( سه میلیارد دلار یا 9 هزارو 600 میلیارد تومان) است.
درحالی که بابک زنجانی رقم اعلام شده مبنی بر بدهی بیش از دو‌ میلیارد دلاریش به وزارت نفت رد کرده و مدعی است بدهیش به این وزارتخانه یک ‌میلیارد و 200‌ میلیون یورو بیشتر نیست! بهتر است نهاد، ارگان یا وزارتخانه‌ای به عنوان مسئول اعلام رقم دقیق این بدهی، مشخص شود تا سایر مسئولان عدد صحیح را مبنای عملکرد خود قرار دهند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠۴-١٣٩٣, ١١:١٨

   

پر مبحث ترین ها