سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون برنامه ریزی صندوق توسعه ملی خبر داد:

افزایش ذخایر صندوق توسعه ملی به 43 میلیارد دلار

بروز شده : ۴-١٠-١٣٩١, ١٠:٠٢    نسخه چاپی    
حدود 7.7 میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی به 25 طرح صنایع نفت، گاز و پتروشیمی اختصاص داده شده است.
معاون برنامه ریزی صندوق توسعه ملی با اشاره به افزایش موجودی صندوق توسعه ملی به 43 میلیارد دلار از اختصاص حدود 7.7 میلیارد دلار منابع این صندوق به 25 طرح صنایع نفت، گاز و پتروشیمی خبر داد.

احسان شریفی در گفتگو با مهر با بیان اینکه در حال حاضر حدود 43 میلیارد دلار کل موجودی ارزی صندوق توسعه ملی است، گفت: در چند سال گذشته 16 قرارداد ارزی به ارزش 29.2 میلیارد دلار برای تامین مالی طرحهای اولویت دار صنایع نفت، گاز ، پتروشیمی ، نیروگاه، فولاد و سیمان امضا شده است.

معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات صندوق توسعه ملی با تاکید بر اینکه در چند سال گذشته 17 قرارداد ریالی به ارزش 5 میلیارد و 950 میلیون دلار امضا شده است، تصریح کرد: تاکنون بانک صنعت و معدن و بانک ملت به ترتیب با 6 میلیارد و 5 میلیارد دلار بزرگترین بانکهای عامل صندوق توسعه ملی بوده اند.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه تاکنون تامین مالی دو طرح نفت و گاز به ارزش 5 میلیارد دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی انجام شده است اظهار داشت: همچنین تامین مالی 23 طرح پتروشیمی به ارزش 2.7 میلیارد دلار و تامین مالی 13 طرح نیروگاهی به ارزش یک میلیارد دلار از محل منابع این صندوق انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه 26 طرح فولادی به ارزش 1.6 میلیارد دلار و 20 طرح سیمان و بتن به ارزش 450 میلیون دلار از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی تامین مالی شده است، بیان کرد: در شرایط فعلی صندوق توسعه ملی در بین صدوق های دارای ثروت ملی جایگاه بیستم جهان را به خود اختصاص داده است.

محمود دودانگه هم اخیرا در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت اختصاص تسهیلات ارزی به طرحهای جدید پتروشیمی کشور، گفته بود: تفاهم نامه‌‎ای بین صندوق توسعه ملی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور اختصاص تسهیلات ارزی و ریالی به تعدادی از طرحهای پتروشیمی امضا شده است.

این عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی با اعلام اینکه پیش بینی می شود به زودی یک خط اعتباری 10 میلیارد دلاری برای تامین منابع مالی صنایع پتروشیمی گشایش یابد، تصریح کرد: بازگشت سرمایه در صنایع پتروشیمی کوتاه مدت بوده و از این رو اختصاص منابع مالی به این صنعت دارای توجیه اقتصادی است.

محمدرضا فرزین سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت هم اخیرا اعلام کرده است: تاکنون طرحهای بزرگ نفتی شامل 5 فاز پارس جنوبی، 28 طرح بزرگ پتروشیمی و 13 نیروگاه از طریق صندوق توسعه ملی تامین مالی شده است.

بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی هم با بیان اینکه از سال 1386 تاکنون بیش از یک میلیارد و 380 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در صنایع پتروشیمی انجام شده است، به مهر گفته است: میزان جذب سرمایه گذار خارجی در پتروشیمی حدود 5 درصد از کل سرمایه گذاری‌های خارجی کشور را تشکیل می دهد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١٠-١٣٩١, ١٠:٠٢

   

پر مبحث ترین ها