سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

قراردادهای عاملیت صندوق توسعه ملی با بانکها به ۳۰ میلیارد دلار رسید

بروز شده : ٧-٠٩-١٣٩١, ١۵:۵۵    نسخه چاپی    
از منابع صندوق توسعه ملی 90 درصد سهم صنعت و معدن شامل صنعت نفت و پتروشیمی، 4.5 درصد سهم مسکن و ساختمان و ۱.۵درصد سهم کشاورزی بوده است.
عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: 30میلیارد دلار قرارداد عاملیت ارزی این صندوق با 14 بانک دولتی و خصوصی منعقد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمود دودانگه عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی امروز در نخستین کنفرانس سرمایه‌گذاری در صنایع تکمیلی پتروشیمی اظهار داشت: سرمایه فعلی صندوق توسعه ملی بیش از 40 میلیارد دلار است و باید تأکید کرد که اگر این صندوق نبود، عملا همه درآمدهای نفت و میعانات و گاز هزینه می‌شود.

وی افزود: از ابتدای استخراج نفت در ایران(۱۲۸۵شمسی) تاکنون 1120 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته‌ایم، اما باید از خودمان بپرسیم که از این منابع به درستی در اقتصاد ملی استفاده کرده‌ایم یا نه.

عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی سرمایه‌گذاری در حوزه پتروشیمی را یکی از سرمایه‌گذاری‌های مزیت‌دار کشور دانست و گفت: صندوق توسعه ملی دو هدف عمده دارد که اول تبدیل بخشی از درآمدهای نفتی به سرمایه‌های ماندگار و مولد و دوم حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع تجدید ناپذیر است.

وی وظیفه صندوق توسعه ملی را اعطای تسهیلات به بنگاه‌های خصوصی و غیردولتی دانست و گفت: اعطای تسهیلات به صادر‌کنندگان خدمات فنی و مهندسی، اعطای تسهیلات برای ورود ماشین آلات و ابزار و کمک به سرمایه‌گذاران خارجی در ایران از جمله وظایف صندوق توسعه ملی است.

عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی اظهار داشت: در یک سال و نیم عمر صندوق 30 میلیارد دلار قرارداد عاملیت ارزی با 14 بانک دولتی و خصوصی منعقد شده است و تلاش کرده‌ایم با همه بانک‌های فعال قرارداد عاملیت امضا کنیم، چنانکه ارزش بخش ارزی طرح‌های معرفی شده تاکنون 13 میلیارد دلار بوده است.

وی افزود: از منابع صندوق توسعه ملی 90 درصد سهم صنعت و معدن شامل صنعت نفت و پتروشیمی، 4.5 درصد سهم مسکن و ساختمان و ۱.۵درصد سهم کشاورزی بوده است.

دو دانگه با بیان اینکه نفت و گاز 40 درصد از سهم صنعت را در صندوق توسعه به خود اختصاص داده است، گفت: پتروشیمی نیز به تنهایی 22 درصد از این سهم را با 2 میلیارد و 800 میلیون دلار درقالب 23 طرح به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: نیروگاه‌ها 8 درصد، فولاد و بتن 3 درصد و سایر طرح‌های صنعتی 13 درصد از سهم صنعت در صندوق توسعه ملی را به خود اختصاص داده‌اند و در سال گذشته بخش کشاورزی معادل ریالی 5 میلیارد دلار تسهیلات دریافت کرده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٩-١٣٩١, ١۵:۵۵

   

پر مبحث ترین ها