سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دلار تا چند روز دیگر از مبادلات چین و ژاپن حذف می‌شود

بروز شده : ٩-٠٣-١٣٩١, ٠٧:٣٢    نسخه چاپی    
کارشناسان اقتصادی بر این باورند که مبادله مستقیم ارز بین چین و ژاپن تاثیر زیادی بر رشد سرمایه گذاری و مبادلات تجاری دو کشور خواهد داشت . بر این اساس ، این نخستین بار است که دولت چین اجازه داده است یوان این کشور به طور مستقیم با یک ارز خارجی غیر از دلار به طور مستقیم داد و ستد شود .
دولت ژاپن اعلام کرد از ابتدای ژوئن مبادلات این کشور با چین در قالب ین و یوان انجام و دلار از مبادلات دو کشور حذف می شود.

به گزارش پایگاه اینترنتی فرانس پرس ، ژاپن و چین قصد دارند با حذف دلار از مبادلات تجاری و ارزی خود ، سطح همکاری های مشترک اقتصادی دو جانبه را گسترش دهند .

بر اساس این گزارش ، کارشناسان اقتصادی بر این باورند که مبادله مستقیم ارز بین چین و ژاپن تاثیر زیادی بر رشد سرمایه گذاری و مبادلات تجاری دو کشور خواهد داشت . بر این اساس ، این نخستین بار است که دولت چین اجازه داده است یوان این کشور به طور مستقیم با یک ارز خارجی غیر از دلار به طور مستقیم داد و ستد شود .

این گزارش افزود ، جان آزومی وزیر دارایی ژاپن در این باره تاکید کرد از ابتدای ژوئن مبادله مستقیم یوان و ین ژاپن آغاز خواهد شد و این مساله تاثیر زیادی در تسهیل روابط تجاری و ارزی دو کشور خواهد داشت .

وی افزود با حذف دلار از مبادلات ارزی چین و ژاپن هزینه های مربوط به معاملات ارزی و تجاری تا حد زیادی کاهش خواهد یافت و این مساله به بین المللی شدن بیشتر یوان و ین کمک زیادی خواهد کرد .

دولت چین قصد دارد طی سالهای آینده یوان را به یک ارز معتبر بین المللی تبدیل کند . پکن نیز ضمن استقبال از این اقدام دولت ژاپن آن را گامی مثبت و مهم برای تقویت همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور ارزیابی کرده است . قرار است بر اساس توافق بانکهای مرکزی ژاپن و چین هر 100 ین ژاپن در برابر 7.9480 یوان داد و ستد شود .

چین در سال 2010 میلادی با پیشی گرفتن بر ژاپن به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده است . چین بزرگترین شریک تجاری ژاپن است ولی بیش از 60 درصد مبادلات تجاری دو کشور با دلار آمریکا انجام می شود . طی ماه مارس دولت توکیو موفق شد تا موافقت دولت چین برای خریداری اوراق قرضه این کشور را به دست آورد .
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٣-١٣٩١, ٠٧:٣٢

   

پر مبحث ترین ها