سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سال آینده اجرایی می شود

مطالعه پژوهشی روش های ازدیاد برداشت از پارس جنوبی

رئیس واحد پژوهش و فناوری شرکت نفت و گاز پارس گفت: قرارداد مطالعه پژوهشی توسعه فناوری روش های ازدیاد برداشت از میدان پارس جنوبی تا اوایل سال آینده اجرا و به پژوهشکده ازدیاد برداشت واگذار می شود.

به گزارش 19دی به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، مریم خرم با بیان اینکه این طرح در چارچوب واگذاری مطالعات پژوهشی میادین و مخازن نفت و گاز توسط وزارت نفت و شرکت ملی نفت به دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی صورت می گیرد، یاداور شد: در قالب این طرح ، مطالعه پژوهشی 11 میدان نفت و گاز به 9 مرکز تحقیقاتی واگذار شده و گام های بعدی این برنامه انجام می شود.

 

به گفته وی طرح مطالعات پژوهشی میادین و مخازن نفت و گاز در راستای تولید صیانتی، حداکثر ضریب برداشت و بهینه سازی فرایند تولید، در مدت یک سال و نیم گذشته از سوی وزارت نفت آغاز شده است .

 

رئیس واحد پژوهش و فناوری شرکت نفت و گاز پارس هدف از اجرای این طرح پژوهشی را توسعه ظرفیت های فنی داخلی و کاربرد آن ها در صنعت نفت و گاز توصیف کرد و افزود: با استفاده از این طرح علاوه بر بومی سازی فناوری های ازدیاد برداشت، دستیابی به مرزهای دانش فنی و استفاده از تکنولوژی های نوین برای رسیدن حیطه خلق دانش و فناوری امکان پذیر شده و انتقال آن به سایر شرکت های داخلی نیز محقق می شود.

 

خرم افزود: دانشگاه ها و مراکز دانش بنیان در قالب این برنامه می توانند بصورت هدفمند و یکپارچه بر روش های ازدیاد تولید تمرکز کرده و در کنار مجریان قراردادهای توسعه میادین نقش مهمی در این زمینه ایفا کنند.

 

رئیس واحد پژوهش و فناوری شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه علاوه بر مدیریت فناوری، توجه به مدیریت دانش در دستور کار جدی این شرکت قرار داردگفت: مدیریت دانش، به معنی حفظ دارایی های معنوی ، مستندات و اندوخته هایی است که ایجاد بسترهای دانشی مناسب برای انتقال آنها، راه گشای نسل های آینده خواهد بود.

 

وی به نقش مدیریت دانش در حفظ و انتقال تجارب و دستاوردهای موجود در پارس جنوبی اشاره کرد و اظهار داشت: حجم گسترده فعالیت های انجام شده در پارس جنوبی مجموعه بزرگی از تجارب پیچیده فنی مرتبط با توسعه این میدان را فراهم کرده است.

 

خرم افزود: پارس جنوبی از بزرگ ترین میادین گازی جهان است و فعالیت های پیچیده توسعه ای انجام شده در این میدان می تواند حوزه ها و بسترهای دانشی فراوانی را پیش روی نیازمندی های آینده صنعت نفت باز کند.

 

رئیس واحد پژوهش و فناوری شرکت نفت و گاز پارس عنوان کرد: بخشی از این بستر دانشی فراهم شده و بخشی از آن نیز درحال آماده سازی است تا از دانش ضمنی افراد استفاده کرده و تجارب را ثبت شود.

 

وی با اشاره به جایگاه مهم واحدهای پژوهش و فناوری در ارتقای زمینه های فناوری محور نفت و گاز ، به قدمت 14 ساله این واحد در صنعت نفت اشاره کرد و گفت: پروژه های کاربردی و اصولی تدوین شده در شرکت نفت و گاز پارس از کیفیت بالایی برخوردار است و شبکه ای از متخصصان در قالب کمیته های فنی و تخصصی در تمامی حوزه های های کاری این واحد جهت نظارت بر پروژه های پژوهشی نفت و گاز فعالیت می کنند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٩-١٣٩۵, ١٣:۴١

   

پر مبحث ترین ها