سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نائب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با ۱۹ دی:

علت ورشکستگی کارخانه‌ها، قاچاق و واردات بی‌رویه کالا است

حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی با اشاره به تعطیلی کارخانه‌های تولیدی در چندماه اخیر معتقد است که علت عمده ورشکستگی کارخانه‌ها، قاچاق و واردات بی‌رویه کالا است.

۱۹ دی: نائب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: علت عمده ورشکستگی کارخانه‌ها، قاچاق و واردات بی‌رویه کالا است.
حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی با اشاره به تعطیلی کارخانه‌های تولیدی در چندماه اخیر به خبرنگار19  دی اظهارداشت: تعطیلی کارخانه‌ها بیشتر به رکود حاکم بر کشور برمی‌گردد و واردات بی‌رویه کالا، آن هم کالایی که در کشور به وفور تولید می‌شود، نه تنها به اندازه مصرف کشور بلکه برخی از موارد به اندازه صادرات ۲۰ الی ۳۰ درصد هم تولید می‌شود ولی متأسفانه با واردات بی‌رویه همان اقلام و اجناس باعث ورشکستگی و عدم خرید کالای داخلی می‌شود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: وقتی سهم یارانه تولید در قانون هدفمندی یارانه‌ها به تولیدکننده داده نشود؛ مسلما لوازم خانگی در کشور با هزینه بالا تولید می‌شود. ازطرفی اگر همین کالا از طریق کشور ترکیه با تعرفه ترجیحی وارد بشود، بدین معنا است که کالای وارداتی ارزان‌تر از کالای تولید به دست مصرف کننده می‌رسد.

وی تاکیدکرد: این مسئله باعث می‌شود که انبارهای تولیدکننده‌ها از اجناس تولیدی پر شود و هیچ‌گونه بازاری برای فروش این اجناس پیدا نشود و آن کارخانه مجبور به تعدیل نیرو و در نهایت ورشکسته ‌شود.

رییس فراکسیون اقتصاد مقاومتی مجلس خاطر نشان کرد: شاید گاهی اوقات به دلیل واگذاری به بخش خصوصی، چنین وانمود شود که فلان کارخانه به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی واگذارشده اما عمده‌ترین علت ورشکستگی و تعطیلی بخش‌های خصوصی رکود بازار، ورود کالای قاچاق و عدم مصرف کالای داخلی است که مقام معظم رهبری در دیدارهای متعدد با مسئولان بر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مصرف تولید داخل تاکید داشتند.

وی با اشاره به مشکلات عدیده‌ای که در حوزه اقتصاد دیده می‌شود، یادآور شد: به طور کلی عدم اجرای قانون و بروز تخلف، ناشی از عدم نظارت دستگاه‌های نظارتی است.

رییس مجمع نمایندگان استان اضفهان با بیان این که نظارت در مجلس و سازمان‌های نظارت در کلیه امور کشور بسیار ضعیف است، گفت: من در دوره گذشته دو الی سه مبحث تحقیق و تفحص را پیگیر بودم؛ که متأسفانه‌ هیئت رئیسه اجازه مطرح شدن آن را هم نداد.

نماینده سه دوره مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که وقتی در خصوص جاهایی که به طور قطع تخلف روی داده بحث می‌کردیم، می گفتند ما بودجه نداریم، افزود: به نظر می‌رسد اگر به جای حجم زیادی که در قانون‌گذاری داریم حتی روزهای صحن علنی را کم کنیم وبا مدیریت، بخش زیادی از آن را متوجه نظارت بر اجرای قوانین کنیم اوضاع بهتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: اگر ما دائما قانون وضع کنیم اما درست اجرا نشود، یا سلیقه‌ای اجرا شود مانند آن است که قانونی وجود ندارد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٩-١٣٩۵, ١٣:٣۶

   

پر مبحث ترین ها