سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

طراحی، اجرا و نصب نماد افتخار ملی

سکویی که رکوردها را شکست

سکویی که عملیات نصب سازه ۲ هزار و ۵۰۰ تنی آن در مدت زمان کمتر از یک ساعت و ۳۰ دقیقه توسط متخصصان داخلی به انجام رزید و پیش از آن در مرحله ساخت نیز، رکورد کمتر از ۲۰ ماه را به ثبت رسانده بود.

کمتر از دو هفته زمان لازم بود تا سکوی فاز 20 میدان گازی پارس جنوبی که دهم آبان ماه از یارد خرمشهر روانه خلیج فارس شده بود، به سکونت گاه دائمی خود در دل خلیج فارس برسد و بر فراز جکت فاز 20 استوار شود.

 

به گزراش خبرنگار 19دی، سکویی که عملیات نصب سازه ۲ هزار و ۵۰۰ تنی آن در مدت زمان کمتر از یک ساعت و ۳۰ دقیقه توسط متخصصان داخلی به انجام رسید، پیش از آن در مرحله ساخت نیز، رکورد کمتر از ۲۰ ماه را به ثبت رسانده بود.


«علیرضا عبادی» مجری طرح فازهای 20 و 21 پارس جنوبی در خصوص آخرین وضعیت توسعه این طرح گفت: پالایشگاه خشکی فازهای 20 و 21 پارس جنوبی به پیشرفت فیزیکی 89 درصدی رسیده و مجموع پیشرفت این طرح در بخش خشکی و دریا به 92 درصد رسیده است.

 

وی افزود: در مجموع با بهره برداری کامل از این فازها 57 میلیون مترمکعب گاز به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده می شود.

 

عبادی با بیان اینکه "دو خط لوله 32 اینچ به طول 103 کیلومتر برای انتقال گاز تولیدی این دو فاز اجرا شده و عملیات آزمایش یکی از این خطوط در مراحل پایانی قرار دارد؛ خط لوله فاز 20 نیز اجرا شده که پس از آزمایش، فعالیت های تکمیلی راه اندازی آن انجام می شود.

 

وی ادامه داد: براساس برنامه، همزمان با راه اندازی سکوی فاز 20 پارس جنوبی، خط لوله انتقال گاز این سکو به بهره برداری می رسد.

 

«علیرضا عبادی» مجری این طرح با اعلام هزینه کردن 4.5 میلیارد دلار در این دو فاز گفت: بودجه ای که در قالب طرح های 35 ماهه برای طرح فازهای 20 و 21 در نظر گرفته شده بود 4.5 میلیارد دلار بود که وضعیت این طرح را به وضع فعلی رساند.

 

وی افزود: بخشی از این پروژه در شرایط غیرطبیعی اعمال تحریم های ظالمانه علیه کشورمان توسعه یافت و این مسئله به افزایش هزینه ها دامن زد؛ از اینرو در این طرح با کسری بودجه مواجه شدیم.

 

عبادی با بیان اینکه "در حال حاضر نمی توان رقم مشخصی برای نیاز ما تا تکمیل طرح عنوان کرد" ، گفت: اگر این طرح روند طبیعی خود را در توسعه داشت، همان رقم 4.5 میلیارد دلاری برای تکمیل ان کافی بود.


«مطلب افشاری» مدیر پروژه سکوی فازهای 20 و 21 پارس جنوبی با بیان اینکه "هفته آینده پس از پایان مراحل اتصال سکوی فاز 20، عملیات راه اندازی آن آغاز می شود"، گفت: سیستم های کنترل فاز 20 پارس جنوبی برای نخستین بار به طور کامل از سوی شرکت های داخلی ساخته شده است؛ این موضوع در دیگر فازهای پارس جنوبی بی سابقه بود.

 

با حفاری 22 حلقه چاه در فازهای 20 و 21 پارس جنوبی که بیستم خردادماه سال جاری با ثبت رکورد 92 هزار متر به اتمام رسیده بود، بعد از گذر از مراحل آماده سازی، با نصب سکوی فاز 21 در مردادماه سال جاری و نصب سکوی فاز 20 در روز گذشته، آماده تولید هستند.

 

مقرر شده تا تولید 28 میلیون مترمکعبی گاز ترش از فاز 21 پارس جنوبی از پایان ماه جاری و تولید 28 میلیون مترمکعبی گاز ترش از فاز 20 پارس جنوبی، بهمن ماه سال جاری محقق شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٨-١٣٩۵, ١۵:۵٨

   

پر مبحث ترین ها