سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رویترز: اظهارات مقام ایرانی قیمت نفت را افزایش داد

بروز شده : ۴-٠٨-١٣٩۵, ١٠:٣۴    نسخه چاپی    
در حالی که عراق گفته خواهان معاف شدن از توافق اوپک برای کاهش تولید است، قیمت نفت امروز تحت فشار قرار گرفت، اما موضع ایران مبنی بر اینکه دیگر اعضا را برای پیوستن به فریز تولید تشویق خواهد کرد موجب شد تا قیمت نفت افزایش یابد.

به گزارش 19دی، به نقل از رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۶ سنت افزایش به ۵۱ دلار و ۸۴ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز با ۵ سنت کاهش به ۵۰ دلار و ۸۰ سنت رسید.

جبار اللعیبی، وزیر نفت عراق گفت، بغداد می‌خواهد از هرگونه طرح کاهش تولید اوپک با هدف مستثنی شود.

فلاح الامیری، رئیس شرکت دولتی بازاریابی نفت عراق نیز گفته که سهم عراق از بازار نفت به دلیل جنگ‌هایی که این کشور از دهه ۲۹۸۰ با آن مواجه بوده کاهش یافته است. «اگر این جنگ‌ها نبود، ما الان باید ۹ میلیون بشکه نفت تولید می‌کردیم.»

اوپک ماه گذشته طرح‌هایی را برای کاهش تولید خود و رساندن آن به ۳۲.۵ تا ۳۳ میلیون بشکه در روز اعلام کرد. تولید نفت اوپک در ماه سپتامبر به ۳۳.۳۹ میلیون بشکه در روز رسید. قرار است جزئیات این طرح در نشست دوره‌ای اوپک در ۳۰ نوامبر نهایی شود.

دیوید هافتون، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «تصمیم به کاهش تولید به ۳۳ میلیون بشکه در روز قیمت نفت را در محدوده ۵۰ تا ۶۰ دلار حفظ خواهد کرد، زیرا حداقل نشان می‌دهد که موضع عربستان تغییر کرده و اینکه اوپک جدی است و می‌تواند بر اختلاف نظرهای سیاسی فائق آید.»

عراق گفته، تولید نفتش این ماه اندکی بیش از ۴.۷۷۴ میلیون بشکه در روز ماه سپتامبر خواهد بود. اما اظهارات امیرحسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت ایران به افزایش قیمت نفت در جلسه امروز کمک کرد. زمانی نیا گفت، تهران دیگر اعضای اوپک را برای پیوستن به طرح فریز تولید تشویق خواهد کرد. وی افزود، محدوده ۵۵ تا ۶۰ دلار رقمی عادلانه برای برقراری ثبات در بازار است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٨-١٣٩۵, ١٠:٣۴

   

پر مبحث ترین ها