سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرعامل اتحادیه دامداران اعلام کرد: دپوی گوشت قرمز ممکن نیست

در سال‌های گذشته دولت و شرکت پشتیبانی امور دام در چنین شرایطی ذخایر خود را برای تنظیم بازار عرضه کرده یا اقدام به واردات این محصول می‌کردند.مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران معتقد است که دپوی گوشت قرمز ممکن نیست و توجیه اقتصادی ندارد و تنها راه علاج گرانی این محصول و ایجاد تعادل در بازار واردات گوشت قرمز و عرضه ذخایر دولتی در بازار است.

علیرضا عزیزاللهی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: دپوی گوشت قرمز از نظر اقتصادی و زیرساختی امکان‌پذیر نیست و علی‌رغم اینکه قیمت دام زنده به دلیل تاخیر در عرضه کردن دام عشایری قدری افزایش یافته و به کیلویی حدود ۱۳ هزار تومان رسیده است عامل اصلی گرانی گوشت قرمز دلالان و واسطه‌های متعددی هستند که این محصول را از کشتارگاه تا قصابی‌ها دست به دست می‌کنند.

وی افزود: عشایر که بیش از ۸۰ درصد دام‌های سبک کشور را در اختیار دارند به دلیل مساعد بودن بارش و خوب بودن وضعیت مراتع دام‌هایشان را دیرتر نسبت به سال گذشته به بازار عرضه می‌کنند و همین عامل سبب شده تا قیمت دام زنده سبک به کیلویی حدود ۱۳ هزار تومان برسد اما دام زنده سنگین کمتر از کیلویی ۱۲ هزار تومان بوده و کمتر از کیلویی ۱۲ هزار تومان عرضه می‌شود.

واردات گوشت تنها راه‌حل گرانی

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ادامه داد: در سال‌های گذشته دولت و شرکت پشتیبانی امور دام در چنین شرایطی ذخایر خود را برای تنظیم بازار عرضه کرده یا اقدام به واردات این محصول می‌کردند. اما امسال وضعیت ذخایر دولتی گوشت قرمز چندان مناسب نبود و به نظر می‌رسد دولت باید نسبت به واردات گوشت قرمز اقدام کند چراکه تنها راه‌حل مقابله با گرانی در شرایط کنونی واردات است.

عزیزاللهی گفت: هم‌اکنون و با وضعیت قیمت دام زنده در بازار آنالیز و ارزیابی ساده‌ای این مساله را نشان می‌دهد که قیمت گوشت قرمز در بازار غیرمنطقی و عامل اصلی آن دلالان و واسطه‌هایی هستند که این محصول را از در کشتارگاه تا بازار مصرف دست به دست می‌کنند چراکه قیمت این محصول با نرخ‌های کنونی دام زنده و در نظر گرفتن هزینه‌های کشتار و حاشیه سود منطقی نهایتاً باید کیلویی ۳۰ هزار تومان در بازار عرضه شود.

وی در پایان تاکید کرد: گرچه عشایر به دلایلی دام‌های خود را نسبت به سال گذشته دیرتر به بازار عرضه می‌کنند اما نمی‌توان آنها را برای زودتر عرضه کردن محصولشان اجبار کرد و باید منتظر ماند تا میزان عرضه دام زنده بیشتر شود که البته هم‌اکنون نیز قیمت دام زنده گران نیست با هزینه‌های دامداران مطابقت می‌کند که این خود می‌تواند انگیزه مناسبی در تولیدکنندگان برای استمرار تولید به نفع دامداران، مصرف‌کنندگان و بازار این محصول است، ایجاد کند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٧-١٣٩۵, ١١:٠٨

   

پر مبحث ترین ها