سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وقتی رای مردم اصول‌گرایان را تقسیم کرد

محمد نبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه قبل از آغاز انتخابات در تعریف اصول‌‎گرایی و دسته بندی این جریان گفته بود:« اصولگرا، اصولگراست. تندرو و افراطی، معتدل و سنتی نداریم. بالاخره یا کسی اصولگرا اهست یا نیست. ملاک‌های اصولگرایی مشخص است»

 محمد نبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه قبل از آغاز انتخابات در تعریف اصول‌‎گرایی و دسته بندی این جریان گفته بود:« اصولگرا، اصولگراست. تندرو و افراطی، معتدل و سنتی نداریم. بالاخره یا کسی اصولگرا اهست یا نیست. ملاک‌های اصولگرایی مشخص است»

رای مردم در انتخابات اسفند 94 به جریان اصول‌گرایی نشان داد که اتفاقا آنها معتقد هستند رفتار اصول‌گرایان در این سال‌ها به ویژه در برخورد با برجام و دولت در رای آنها تاثیر داشته است. اصول گریان در این سال‌ها به دو دسته تقسیم شده‌اند آنهایی که در برخورد با مخالفان منصف بودند و کسانی که هرکاری می‌کردند تا مخالف را حذف کنند.

 

 

مردم در این سال‌ها به ویژه بعد از دولت روحانی جریان‌های سیاسی را شناخته‌اند. آنها به خوبی می‌دانند که ما وقتی می‌گوییم اصوال گرایان دلواپس منظورمان چه کسانی هستند و یا وقتی از اصول گرایان اعتدال سخن می‌گوییم، کدام افراد مدنظرمان هستند.

رای مردم در انتخابات اسفند 94 نشان داد که آنها حامی دولت و برجام هستند. این را می‌شود از جنس رای دادن‌ها در استان‌های مختلف فهمید. به طور مثال در تهران مردم به اصول‌گرایان دلواپس راه خروجی را نشان دادند. زاکانی، بذرپاش، حداد عادل، کوچک زاده، کوثری، آقاتهرانی و ... از مهم ترین مخالفان دولت و برجام بودند. در استان‌های دیگر هم ما شاهد هستیم به جز معدود نمایندگان دلواپسی چون کریمی قدوسی، پژمان فر و ذوالنور بقیه اصول‌گرایان انتخابی از سوی مردم اصول‌گرایان معتدل هستند.

مردم در این سال‌ها هر وقت پیچ رادیو مجلس را چرخانده‌اند، شاهد شنیدن صدای اعتراض دلواپسان به مشکلات کوچک و بزرگ دولت بوده‌اند و این در حالی است که همین افراد در دولت قبل مهر سکوت بر لب خود زده بودند. مردم این فریادهای بلند امروز را با سکوت معنا دارد دیروز مقایسه کردند و فهمیدند که این نمایندگان منافع ملی را فدای منافع جناحی کرده‌اند.

یکی از نمونه‌های بارز این معنا را می‌شود در رای ندادن مردم بروجرد به بهرام بیرانوند جستجو کرد. در توهین آشکار به وزیر خارجه محبوب ایران گفته بود:« :« دقیقا زمانی که هزاران حاجی در منا آغوش مرگ افتادند آقای ظریف هم در آغوش اوباما و وزیر خارجه آمریکا افتاد! آقای ظریف غلط زیادی کرده اگر به عنوان وزیر خارجه چنین کاری کرده و دلش خواسته با رئیس جمهور آمریکا دست بدهد»

نمونه بارز دیگر این افراد مهدی کوچک زاده است که در درگیری لفظی با ظریف او را خائن خطاب کرد و امروز درمیان 50 نفر اول تهران حتی قرار ندارد.

همانطور که مشاهده می‌کنید مردم در خروجی مجلس را به جریان دالواپس اصول‌گرایی نشان داده است و به آنها « نه» گفتند. امروز نمایندگان مجلس باید بدانند تمام رفتار آنها در چهارسال وکالت در خانه ملت توسط مردم ضبط می‌شود.

برخلاف نظر محمد نبی حبیبی، مردم اصول‌گرایان را تقسیم می‌کنند و بر اساس همین تقسیم هم در اسفند 94 رای داده‌اند.

 

 عصر ایران

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١٢-١٣٩۴, ٢٠:۴٠

   

پر مبحث ترین ها