سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله یزدی: احراز صلاحیت نامزدهای خبرگان تنها به فقهای شورای نگهبان اختصاص دارد

راه دیگر این است که فرد از رهبری حکمی داشته باشد که مقتضای طبیعی حکم این است که فرد در درجه اجتهاد قرار دارد


عضو فقهای شورای نگهبان گفت: اجازه‌های اجتهادی که توسط مراجع تقلید صادر می‌شود تنها در امور آخوندی است.

 

 آیت‌الله محمد یزدی در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه استان قم اظهار داشت: در روزنامه‌ها، جراید و سایت‌ها اظهارنظرهای مختلفی دیده می‌شود که صریحاً عرض می‌کنم که اعتبار قانونی ندارد.

وی تاکید کرد: احراز صلاحیت نامزدهای مجلس خبرگان رهبری تنها به فقهای شورای نگهبان اختصاص دارد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: شورای نگهبان برای احراز شرایط داوطلبان مجلس خبرگان رهبری تحت هیچ فشاری قرار نمی‌گیرد و اجازه‌های اجتهادی که توسط مراجع تقلید صادر می‌شود تنها در امور آخوندی است.

آیت‌الله یزدی گفت: در مسئله اثبات علمیت و اجتهاد اظهارنظرهایی در گوشه و کنار و در رسانه‌ها مطرح می‌شود، صریحاً عرض کنم که این سخنان اعتبار قانونی ندارد و نمی‌توان به آن اتکا کرد و از مسائلی است که اختصاص به فقهای شورای نگهبان دارد. مثلاً در مورد فردی اعضای جامعه مدرسین، روحانیت مبارز و... هم تأیید کنند که فرد مجتهد است اعتبار قانونی ندارد و آنچه که اعتبار قانونی دارد تشخیص فقهای شورای نگهبان است.

وی ادامه داد: البته تشخیص شورای نگهبان اینگونه نیست که در بن‌بست باشد و نسبت به برگزاری امتحان اقدام شد و بر اساس امتحان تکلیف افراد معین می‌شود و وقتی که نتیجه امتحان در جلسه شورای نگهبان بررسی و تأیید شد که فرد حداقل اجتهاد را دارد آن اجتهاد از نظر قانونی اعتبار دارد و اظهارات متفرقه ارزشی ندارد.

وی افزود: یکی از راه‌های دیگر این است که فقهای شورای نگهبان شناخت نسبت به فردی داشته باشند و این شناخت در نتیجه گفت‌وگو، مطالعه نوشتارها، شرکت در جلسات درس و... حاصل می‌شود و باز هم در جلسه شورای نگهبان این مسئله با استدلال مطرح می‌شود و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه مصوبات شورای نگهبان با اکثریت رأی اعضا یعنی 4 نفر تأیید می‌شود، گفت: راه دیگر این است که فرد از رهبری حکمی داشته باشد که مقتضای طبیعی حکم این است که فرد در درجه اجتهاد قرار دارد و حکم مقام معظم رهبری به مسئولیتی که آن مسئولیت مستلزم اجتهاد بوده تأییدکننده اجتهاد است.

وی بیان کرد: اینکه مجتهد یا مرجع تقلیدی اجتهاد فردی را تأیید کند حرف ایشان محترم است ولی اعتبار قانونی ندارد و با تأیید یک مرجع تقلید نمی‌توان قانون را کنار گذاشت، قانون می‌گوید اجتهاد باید به تأیید فقهای شورای نگهبان برسد.

آیت‌الله یزدی تصریح کرد: به عنوان یک طلبه تربیت شده حوزه علمیه قم از بزرگان حوزه علمیه می‌خواهم که قانون رعایت شود، این تأیید درجه اجتهاد برای دریافت وجوهات و... محترم است ولی از نظر قانونی اعتبار ندارد.

وی تأکید کرد: به صراحت عرض می کنم فقهای شورای نگهبان در هیچ شرایطی و زیر هیچ فشاری حاضر نیستند که نظری غیر از وظیفه قانونی بیان کنند. فقهای شورای نگهبان غیر از قانون هیچ مسئله دیگری را قبول ندارند. نمی‌گوییم بزرگان و مجتهدان اجازه اجتهاد را به شاگردان خودشان ندهند ولی آن اجازه اجتهاد برای کارهای متعارف حوزوی خوب است و برای امور قانونی باید مسیر قانونی طی شود.

عضو فقهای شورای نگهبان بیان کرد: ممکن است که این همزمانی در برگزاری دو انتخابات روی دیگری سایه بیاندازد و توصیه می‌کنم که مردم به هر دو انتخابات توجه کامل داشته باشند و به نمایندگان مجلس و خبرگان رأی دهند.

وی گفت: جامعه مدرسین نیز فهرستی را تهیه کرده‌اند که امیدواریم در همکاری با روحانیت مبارز تهران فهرست مشترکی داشته باشد و مردم به فهرستی که تهیه‌کننده آن یعنی جامعه مدرسین به عنوان یک نهاد شناخته شده رأی دهند. جایگاه جامعه مدرسین و روحانیت مبارز مشخص است و توصیه می‌شود که مردم ما به آن فهرست توجه خاص داشته باشند.

آیت‌الله یزدی با اشاره به اینکه مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی تفاوت عمده‌ای با یکدیگر دارند، تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی برای مسائل جاری کشور کار می‌کند ولی مجلس خبرگان کلید اسلامیت نظام را در دست دارد و تز مخصوصی که امام خمینی(ره) طرح کردند یعنی تز ولایت‌فقیه که کلید آن در دست مجلس خبرگان رهبری است.

وی گفت: وظیفه اولیه مجلس خبرگان تعیین رهبری و مراقبت از بیان شرایط و خصلت‌های مقام معظم رهبری است و این اهمیت خاصی که مجلس خبرگان دارد شاید کمتر از سوی عامه مردم مورد توجه قرار گیرد. اگر می‌خواهیم اسلامیت و نظر امام و رهبری را رعایت کنیم باید به این مجلس توجه بیشتری داشته باشیم که امیدواریم که خیر و صلاح اسلام و مسلمین پیش بیاید.

 

منبع: انتخاب

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١٠-١٣٩۴, ١٨:۵۶

   

پر مبحث ترین ها