سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مخالفان اسد تسلحیات سنگین دریافت کردند

دولت‌های مخالف رژیم بشار اسد٬ در نخستین واکنش به مداخله گسترده نظامی روسیه در سوریه٬ تسلیحات سنگین در اختیار شورشیان سوری قرار داده‌اند. موشک‌های ضد تانک حالا به کمک شورشیان مخالف بشار اسد آمده‌اند.


دولت‌های مخالف رژیم بشار اسد٬ در نخستین واکنش به مداخله گسترده نظامی روسیه در سوریه٬ تسلیحات سنگین در اختیار شورشیان سوری قرار داده‌اند. موشک‌های ضد تانک حالا به کمک شورشیان مخالف بشار اسد آمده‌اند.

به گزارش دویچه وله، نبرد مخالفان سوری با نیروهای ارتش سوریه در نزدیکی شهر کلیدی حلب همچنان ادامه دارد. مخالفان سوری روز دوشنبه (۲۷ مهر٬ ۱۹ اکتبر) اعلام کردند که بخش دیگری از محموله تسلیحات ساخت آمریکا٬ از جمله موشک‌های ضد تانک٬ با حمایت دولت‌های مخالف رژیم بشار اسد به دست آنها رسیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز که با شورشیان از سه گروه مختلف مخالف حکومت سوریه گفت‌وگو کرده است٬ ارسال محموله تسلیحاتی جدید در واکنش به حملات گسترده ارتش سوریه به مخالفان صورت گرفته است.

این حملات از هفته گذشته در کمپینی هماهنگ با بمباران هوایی مواضع مخالفان سوری توسط جنگنده‌های روس و هجوم نیروهای زمینی ارتش و حزب‌الله لبنان آغاز شده است.

رویترز می‌گوید انتقال موشک‌های ضد تانک ساخت آمریکا به دست مخالفان در حلب و برخی نقاط دیگر در سوریه٬ نخستین واکنش دولت‌های مخالف اسد به مداخله نظامی ایران و روسیه٬ دو هم‌پیمان نزدیک سوریه٬ در جنگ داخلی این کشور است. عربستان سعودی٬ ترکیه و قطر از جمله کشورهای مخالف سوریه‌اند که از این اقدام حمایت کرده‌اند.

با این حال٬ رهبران شورشیان مستقر در حلب می‌گویند با توجه به مقیاس درگیری‌ها و میزان حملات حامیان اسد٬ ارسال این تسلیحات جدید به تنهایی کافی نیست٬ چرا که هم‌زمان با حملات هوایی روسیه نبرد زمینی هم در چندین جبهه در جریان است. آنها می‌گویند به ده‌ها موشک از این نوع نیاز دارند و چند موشک نمی‌تواند پاسخ‌گوی نیازهای مبرم آنها باشد.

کشورهای مخالف بقای بشار اسد بر مسند قدرت٬ از مدت‌ها پیش صلاحیت برخی از گروه‌های نظامی مخالف او را بررسی و تایید کرده‌اند و از مسیر ترکیه تسلیحات مورد نیازشان را در اختیار آنها قرار داده‌اند.

این بخشی از برنامه‌ای است که آمریکا هم از آن حمایت کرده و در جهت تحقق آن حتی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) آموزش‌های نظامی ویژه‌ای هم به آنها داده است.

این گروه‌های گوناگون که زیر پرچم «ارتش آزاد سوریه» مشغول نبرد با رژیم بشار اسدند٬ سیستم فرماندهی متمرکزی ندارند و تا حدود زیادی هم تحت تاثیر گروه‌های جهادگرا از جمله جبهه النصرت و تروریست‌های دولت اسلامی قرار گرفته‌اند؛ مساله‌ای که موجب نگرانی آمریکا و هم‌پیمانانش شده است.

عیسی الترکمنی٬ فرمانده گروه «سلطان مراد» که از زیرشاخه‌های ارتش آزاد سوریه است٬ با اشاره به انتقال تسلیحات جدید٬ از جمله خمپاره‌انداز و موشک‌های ضد تانک٬ می‌گوید ذخایر آنها برای ادامه نبرد تکمیل است.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٧-١٣٩۴, ١١:١١

   

پر مبحث ترین ها