سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

با رأی نمایندگان سنا به عدم بررسی قطعنامه رد برجام؛

طرح جمهوری‌خواهان برای مخالفت با برجام، رسماً شکست خورد

در پی ناکامی جمهوری خواهان در کسب 60 رأی برای جلوگیری از استفاده دموکرات ها از فیلیباستر، قطعنامه مخالفت با توافق هسته ای از دستور کار سنا خارج شد.


طرح جمهوری‌خواهان برای مخالفت با برجام، رسماً شکست خوردشکست جمهوری خواهان در تلاش های خود برای رد توافق هسته ای ایران که پیش از این با اعلام حمایت 42 سناتور از توافق مشخص شده بود، دقایقی پیش رسما تأیید شد. در پی ناکامی جمهوری خواهان در کسب 60 رأی برای جلوگیری از استفاده دموکرات ها از فیلیباستر، قطعنامه مخالفت با توافق هسته ای از دستور کار سنا خارج شد.

به گزارش «تابناک»، دقایقی پیش، شبکه خبری «بی بی سی» اعلام کرد، در جلسه رأی گیری سنا درباره ادامه یا پایان بررسی توافق هسته ای در کنگره آمریکا، 42 سناتور دمکرات حامی توافق هسته ای، رأی به پایان این بررسی دادند. با این وصف، موضوع بررسی توافق هسته ای در کنگره آمریکا پایان یافت و با این تصمیم، طرح جمهوری خواهان برای رد برجام نیاورد.

به این ترتیب، سناتورهای دموکرات عملاً با ممانعت از رأی‌گیری در مورد قطعنامه «رد توافق هسته‌ای با ایران»، پیروزی بزرگی برای «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور آمریکا به ارمغان آوردند که بدون نیاز به استفاده از حق وتوی خود، امکان اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را پیدا کرد.

گفتنی است، پس از ساعت‌ها بحث در صحن سنای آمریکا، جمهوری‌خواهان نتوانستند به آرای لازم برای جلوگیری از استفاده دموکرات‌ها از ترفند فیلیباستر (اطاله بررسی) دست یابند. دموکرات‌ها با این ترفند، مانع رأی‌گیری در مورد طرح رد توافق شده و عملاً با گذشتن ضرب‌الاجل اعلام نظر کنگره، کاخ سفید بدون آنکه با به کارگیری حق وتو متحمل هزینه‌های سیاسی شود، می‌تواند توافقی را که 23 تیر ماه امسال در وین به دست آمد، اجرایی کند.

همزمان، میچ مکانال، رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا بار دیگر خواهان آغاز رأی گیری شده است؛ اما هنوز روشن نیست این تلاش وی به نتیجه برسد. حتی اگر مخالفان بتوانند رأی گیری کنند و اکثریت سنا به لغو توافق رأی دهد، رئیس جمهور آمریکا با اختیارات خود این تصمیم سنا را وتو خواهد کرد و مخالفان طرح هم رأی لازم برای خنثی کردن وتوی اوباما را ندارند.

از طرف دیگر، رهبری جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا تصمیم گرفته رأی گیری بر سر پیش نویس طرح انتقادی را کنار بگذارد و در عوض چند طرح دیگر از جمله «طرح حمایت از توافق» را به رأی بگذارد تا دموکرات های کمتری به توافق رأی مثبت بدهند. جان بینر، رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان همچنین هشدار داده که احتمال دارد بر سر توافق هسته‌ای از باراک اوباما به دادگاه شکایت کند.

در تحولی دیگر، روز پنجشنبه، رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان با انتشار مقاله‌ای در روزنامه واشنگتن پست از توافق هسته‌ای دفاع کردند و خواهان حمایت کنگره از آن شدند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠۶-١٣٩۴, ٢٢:١٣

   

پر مبحث ترین ها