سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دبیر ستاد حقوق بشر کشور:

رییس جمهوری در راستای توافق هسته ای گام شجاعانه ای برداشته است

دبیر ستاد حقوق بشر کشور گفت: رییس جمهوری ایران در راستای توافق هسته ای قدم شجاعانه ای برداشته و مورد حمایت اکثریت ملت و مسوولان نظام است و این تلاش ها می تواند نادرستی عمده تهمت هایی که نسبت به ما در جهان مطرح شده است را ثابت کند.

 
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر دکتر محمد جواد لاریجانی در دیدار هیات سوییسی به ریاست ایو رسیه، قائم مقام وزیر امور خارجه سوییس گفت: توافق هسته ای نشانه روشنی از صداقت ایران در بحث دستیابی به فناوری هسته ای است و امیدوارم طرف غربی نیز همین گونه در اجرای تعهدات خود صداقت داشته باشد.

وی تصریح کرد: تلاش های رییس جمهوری ما و تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در حصول به توافق با گروه پنج بعلاوه یک عملا به دنیا نشان داده است که ایران در خصوص فناوری هسته ای صادق است و به دنبال تولید سلاح هسته ای نبوده و نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر با تاکید براینکه امیدواریم طرف های مذاکره کننده نیز در عمل و در اجرای تعهدات خود این صداقت را نشان دهند گفت: باید خاطر نشان کنم که عزم ایران برای دسترسی به علم و فناوری جدی است و در این زمینه از ابتدا محدودیت ها و تحریم هایی که علیه ایران اعمال شده است ناشی از معیارهای دوگانه و تبعیض نسبت به ایران بوده است.

لاریجانی با انتقاد از وجود طرز فکر نادرستی در میان برخی از طرف های غربی مبنی بر اینکه ایران در بحث هسته ای پیشرفت های فنی و علمی بالاتر از حد مجازی داشته است افزود: جمهوری اسلامی ایران طبیعتا برای رفع سو تفاهم ها و اعتماد سازی، آمادگی انجام اقداماتی را که در توافقنامه آمده است دارد ولی اگر کسی فکر کند که ما در خصوص پیشرفت های فنی، صنعتی و علمی دارای سقفی هستیم و می توان محدودیت های علمی برای ما گذاشت دچار فهم اشتباه شده است.

دبیر ستاد حقوق بشر با تاکید براینکه طبیعتا ایران به تمام مواد موافقتنامه ای که امضا کرده است پایبند خواهد بود گفت: به همین میزان ما نیز انتظار داریم طرف های مقابل، به لفظ و معنای این توافقنامه پایبند باشند.

لاریجانی با اشاره به سابقه تاریک برخی از کشورهای غربی در تعامل با ایران گفت: اگر چه ما در بعضی از این کشورها سابقه خصومت دیرینه ای نسبت به کشورمان سراغ داریم و فکر نمی کنیم این خصومت ها به زودی و یا به سرعت از بین برود.

دبیر ستاد حقوق بشر در خصوص همکاری های حقوق بشری میان ایران و سوییس نیز گفت: دو کشور زمینه های زیادی در خصوص همکاری های مشترک داشته اند که متاسفانه در سال های اخیر کاهش پیدا کرده و امیدواریم در زمینه انرژی و سایر زمینه ها رشد سریع پیدا کند.

لاریجانی با بیان اینکه گفتگوهای دوجانبه حقوق بشری، همراه با همکاری های قضایی میان ایران و سوییس سابقه خوبی دارد و ما امیدواریم در دور اینده، این گفتگوها غنی تر از گذشته و محتوایی تر برگزار شود.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه در زمینه حقوق بشر ما از هیچ گونه شفاف سازی ابایی نداریم گفت: منتهی انتظار این است که طرف های مقابل ما نیز در صدد فهم نظام مدنی ما باشند نه دنبال کردن اهداف و اغراض سیاسی و گفتگوها در فضای تعامل مثبت صورت بگیرد. خوشبختانه ما با کشورهای متعددی در اروپا و آسیا این گفتگو ها را داریم و نتایج خوبی هم از آنها گرفته ایم.

قائم مقام وزیر امور خارجه سوییس نیز ضمن ابراز خرسندی از توافق هسته ای بعمل آمده میان ایران و قدرت های جهانی، نسبت به آینده توافقات هسته ای که انجام شده است اظهار امیدواری کرد و خواستار باز شدن و گسترش مسیر همکاری های کشورهای اروپایی با ایران شد.

ایو رسیه افزود: ما بسیار امیدوار هستیم که با این توافق به دست آمده ایران به سرعت جایگاه تاثیر گذار واقعی خود را در منطقه و جهان تعمیق بخشد.

رسیه با قدردانی از ایران به دلیل ارائه کمک به برنامه های انسان دوستانه سوییس در خصوص مردم سوریه افزود: ما معتقدیم مسایل منطقه بدون حضور ایران و نقش مثبت ایران راه حل ساده ای نخواهد داشت.

قائم مقام وزیر امور خارجه سوییس در ادامه اظهار کرد: ما در امر کمک های انساندوستانه به سوریه نیاز به کمک های ایران داریم و معتقدیم بدون کمک ایران این امور محقق نمی شد.

دکتر لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر نیز گفت: امروز مردم یمن هم قربانی تجاوز بسیار خشن و بلکه خشونتت بدون مرز قرار گرفته اند و نباید فراموش شوند.

رسیه در پایان این دیدار ضمن اعلام آمادگی کشورش برای توسعه روابط در زمینه های مختلف با کشورمان گفت: ما بسیار علاقمند هستیم گفتگوهای دوجانبه حقوق بشری ایران و سوییس را که در واقع ششمین دور این مذاکرات محسوب می شود و مدتی است به تاخیر افتاده، مجددا از سر بگیریم.

قائم مقام وزیر امور خارجه سوییس اظهار امیدواری کرد با آغاز مجدد این گفتگوها فصل تازه ای در این روابط آغاز شود و این گفتگوها وسیع تر و غنی تر در اینده ادامه پیدا کند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠۴-١٣٩۴, ١۴:۴۵

   

پر مبحث ترین ها