سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

زیباکلام: متکی از همان اول هم انتخاب احمدی‌نژاد نبود

  - عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران معتقد است: ما نباید به هیچ وجه از برکناری آقای متکی متعجب شویم. واقعیت این است که آقای متکی از همان اول هم انتخاب آقای احمدی‌نژاد نبود. به همین خاطر در دوره اول ریاست جمهوری احمدی‌نژاد، آقای متکی چندین بار تا مرز برکناری پیش رفت.

صادق  زیباکلام در گفت‌وگو با خبرآنلاین با اشاره به برکناری منوچهر متکی از مسوولیت وزارت امور خارجه، با بیان این مطلب افزود: در دولت دهم، یکی از کسانی که حدس زده می شد دیگر در دولت نباشد، آقای متکی بود، اما یکی از مشکلاتی که برای آقای احمدی‌نژاد در این راه وجود داشت این بود که چه کسی را جای آقای متکی بگذارد که بتواند رای قابل توجهی از مجلس بگیرد و در عین حال آن فرد هم مثل بقیه وزرا از ایشان تمکین صد در صد داشته باشد. سایر گزینه‌ها خیلی به نتیجه نمی‌رسید و آقای احمدی‌نژاد دریافت که  آقای متکی را در دوره دهم هم نگه دارد.

وی گفت: از یکی دو ماه پیش که آقای احمدی‌نژاد چهار نماینده ویژه را منصوب کردند، در یادداشتی نوشتم که اگر جای متکی بودم استعفا می‌دادم ولی آقای متکی استعفا نداد و باز هم ماند تا اینکه چند روز پیش آقای مشایی از طرف رییس جمهور به اردن رفت و جالب اینکه روح آقای متکی و مجموعه وزارت خارجه در جریان این سفر و پیام احمدی‌نژاد به پادشاه اردن نبود. با این وجود باز هم آقای متکی استعفا نداد تا اینکه بالاخره آقای احمدی‌نژاد به این نتیجه رسید که تحت هیچ شرایطی آقای متکی کرسی وزارت را رها نمی‌کند و استعفا نمی‌دهد. بنابراین چاره‌ای جز برکناری او برای رییس جمهور وجود نداشت.

زیباکلام درباره ویژگی‌های وزیر امور خارجه بعدی نیز گفت: اولین، مهمترین و اصلی‌ترین ویژگی وزیر بعدی برای این دولت این است که باید مطیع آقای احمدی‌نژاد باشد. البته این به آن معنا نیست که متکی مطیع احمدی‌نژاد نبود. متکی صد در صد مطیع احمدی‌نژاد بود ولی آقای احمدی‌نژاد فردی را می‌خواست که در عین مطیع بودن، تحرکی هم داشته باشد که از دید آقای احمدی‌نژاد، متکی فاقد آن بود.

وی با بیان اینکه فکر نمی‌کنم این جابجایی موجب تغییری در سیاست خارجی شود، گفت: البته این تغییر در شرایطی رخ داد که هفته گذشته مذاکرات ژنو برگزار شد و همچنین شاهد اعتراض سایمون گس (سفیر انگلیس در ایران)  به وضعیت حقوق بشر در ایران بودیم. با این وجود فکر نمی ‌کنم این تغییر دارای پیام خاصی باشد
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٩-١٣٨٩, ٢١:٠٣

   

پر مبحث ترین ها