سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جان کری: پیشنهاد جدید امنیتی آمریکا به 6 کشور جنوب خلیج فارس

جان کری گفت که آمریکا به کشورهای جنوب خلیج فارس توافق امنیتی جدیدی را پیشنهاد خواهد کرد.


جان کری گفت که آمریکا به کشورهای جنوب خلیج فارس توافق امنیتی جدیدی را پیشنهاد خواهد کرد.

به گزارش  خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای سعودی اش عادل الجبیر در پاریس افزود: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برای اطمینان بخشی به سران کشورهای جنوب خلیج فارس تلاش خواهد کرد. آمریکا به این کشورها توافق امنیتی جدیدی را پیشنهاد خواهد کرد.

وزیران خارجه 6 کشور جنوب خلیج فارس برای هماهنگی نشست کمپ دیوید، نشست مقدماتی را در پاریس برگزار کردند.

جان کری افزود: امروز و در کمپ دیوید ما در حال تلاش برای ایجاد زنجیره ای از التزامات هستیم که توافق امنیتی جدیدی را میان آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس به وجود بیاورد.

دیدار وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس و جان کری وزیر خارجه آمریکا در محل سفارت آمریکا در پاریس

جان کری: پیشنهاد جدید امنیتی آمریکا به 6 کشور جنوب خلیج فارس

جان کری عصر روز جمعه در محل سفارت آمریکا در پاریس با وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس (عربستان سعودی، عمان، قطر، بحرین، امارات، کویت) دیدار کرد.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: با هم پیمانان خود سلسله ابتکاراتی را به بحث گذاشتیم که ما را وارد مرحله جدیدی خواهد کرد.

نشست پاریس مقدمات نشست هفته آینده میان سران آمریکا و 6 کشور جنوب خلیج فارس است.

اوباما روز چهارشنبه در کاخ سفید با سران 6 کشور جنوب خلیج فارس دیدار و سپس در روز پنجشنبه نشست مشترکی را با آنها در کمپ دیوید خواهد کرد.

کمپ دیوید مجموعه تفریحی گردشگری متعلق به ریاست جمهوری آمریکا واقع در 100 کیلومتری شمال واشنگتن است.

خبرگزاری فرانسه در این باره نوشت: اوباما سعی خواهد کرد به شرکای عرب فایده های باز کردن درها در برابر ایران همراه با احتمال دست یابی به توافق نهایی درباره برنامه هسته ای سخن خواهد کرد.

در دیدار جان کری و همتایانش در 6 کشور جنوب خلیج فارس، وندی شرمن مدیر کل امور سیاسی در وزارت خارجه آمریکا و رئیس هیات آمریکایی در مذاکرات هسته ای با ایران حضور داشت.

خبرگزاری فرانسه اضافه کرد: کشورهای جنوب خلیج فارس در کنار نگرانی از برنامه هسته ای ایران و احتمال دست یابی ایران به بمب اتمی در کنار رفع تحریم ها خفه کننده اقتصاد ایران، احساس می کنند که آمریکایی ها خواهان دور شدن از منطقه خلیج فارس هستند.

دو سال پیش فاش شدن انجام مذاکرات سری و محرمانه میان تهران و واشنگتن باعث شد از ریاض تا ابوظبی و همچنین منامه زلزله ای در این کشورها به وجود بیاید به ویژه عربستان سعودی.

کاخ سفید بر فواید توافق احتمالی با ایران بر برنامه هسته ای اش پافشاری می کند اما می گوید وارد روند گسترده ای برای عادی سازی روابط با تهران نشده است.

با این حال سران شورای همکاری در حال مشاهده تغییر در روابط ایران و آمریکا هستند. آنها خط قرمز تعیین شده توسط اوباما برای استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه را یادآوری می کنند. آنها همچنین درباره در برابر نفوذ روبه گسترش ایران در سوریه ، عراق یمن و لبنان نگرانند.

عصر ایران

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٢-١٣٩۴, ٢٣:۴١

   

پر مبحث ترین ها